Idetë e gabuara rreth ushqimit yndyrë


Shumica dieters kryesisht të përpiqen për të reduktuar ushqime të yndyrshëm. Dhe shumë janë duke u përpjekur për të thënë "jo" yndyrë, por keqkuptime rreth ushqimeve yndyrore të parandaluar na heqin qafe e varësisë në yndyrë dhe humbin peshë.
Ushqime të ngopura shumë tastier
Shumë preferojnë kafe me qumësht ose krem ​​sesa një kafe të thjeshtë dhe disa pulë e pjekur me erëza si shumë më tepër se zier, dhe patate të skuqura do të povkusnee se pjekur. Kjo për shkak se yndyra lejon substanca që i jep shije më të mirë të zgjidhur çështje. Pra, ushqimi më yndyror është me të vërtetë e shijshme. Ky fakt na bën të hani shumë më shumë yndyrë se ne kemi nevojë të vërtetë.


Në fakt, yndyrë nuk është aq e keqe, siç thonë ata. Ata janë të përfshirë në proceset metabolike që ne përdorim si energji dhe për të ndihmuar trupin të absorbuar vitamina E dhe A. Përveç kësaj, yndyrë është një komponent i membranave qelizore, e cila na mbron nga hipotermi. Shëndoshë mund të jetë i rrezikshëm vetëm në përdorimin e tij të tepruar.

Ushqimet yndyrore të shëndetshme
Çfarë tipar i kësaj ideje të ushqimeve yndyrore? Fakti se ndjenja e plotësinë ndodh kur përdorimi i një numri të madh të ulët kalori ushqime ushqim, të lartë-kalori sesa përmasave të vogla. Ndjenja që kemi arritur në mbushje njëjta, nëse hamë disa mollë apo sanduiç me salsiçe dhe djathë. Por mollë nekaloriyni dhe djathë dhe sallam mbi ju të merrni këtë sasinë e energjisë që do të duhet të shkojë në depozita të tepërta yndyrë nën lëkurë, e cila në mënyrë të pashmangshme do të çojë në tërësisë.


Shumë ushqime përmbajnë yndyrna të fshehura
Duke filluar jetën pa përdorimin e produkteve që përmbajnë yndyrna, ju duhet të kuptoni se ka eliminuar ushqimet e skuqura dhe pasta i butë. Yndyrna janë të fshehura në shumë ushqime, përdorimi i të cilave pengon na humbin peshë. Shumë njerëz të cilët kanë vendosur për të ndaluar përdorimin e ushqimeve yndyrore besojnë se buka dhe djathi është i ulët në kalorive. Megjithatë, e fshehur yndyrë mund të kurth jo vetëm djathë, sallam, por edhe në bukë dhe ëmbëlsirat.

Oman dëm të ushqimeve karbohidrate
Shumë njerëz kanë idetë e gabuara rreth karbohidrateve, besohet se prej tyre popravlyayutsya. Megjithatë, një copë djathë përmban më shumë kalori se sa një copë bukë. Pra fjala për rreziqet e ushqimeve karbohidrate të padrejta. Ajo është përdorimi i ushqimeve karbohidrate na lejon që të jetë më dinjitoz dhe të pakta, dhe, natyrisht, të shëndetshme. Kjo u konfirmua nga hulumtimi i kryer mbi 200 mijë njerëz që vuajnë nga mbipesha. Studimet kanë treguar se BMI në 40% yndyrë në dietë është 274 dhe 291 në qoftë se shuma e yndyrë të tejkalojë 46% të dietën e përditshme.

Kur konsumimin e ushqimeve yndyrore dhe ushqime karbohidrate plot me njerëz reduktuar ndezur, pastaj një rënie në indeksin e peshës trupore dhe mbipeshë po shkonin. Ushqim karbohidrate është shumë më e dobishme, sepse në produkte të tilla yndyrë Melo dhe të lartë në fibra dhe vitamina.

Standardet ushqimore
Si kemi përdorur për të ngrënë: kafe me krem ​​dhe sheqer, çaj me biskota dhe tortë, bukë me vajra, sallatë me majonezë, paraqitja e të dhënave të ushqimit janë vërtetë "bombë" për trupin tonë. Që yndyrna me karbohidratet janë të tretet shumë lehtë, ajo në mënyrë të pashmangshme çon në mbipeshë. Kurthe të tilla na shkaktojnë varësinë e ushqimit dhe një ndjenjë të ngopje vetëm rrjedhën e produkte kombinim. Dhe pastaj nuk duhet të pëlqejnë faktin. Çfarë ju merrni yndyrë, edhe pse shumë prej tyre nuk do të hani.


Dietë të pahijshme
Për të humbur peshë ju duhet të zvogëlojë numrin e kalorive të konsumuara. Shuma e tyre e përditshme nuk duhet të tejkalojë 30%. Është shumë e vështirë për të ndjekur një dietë të tillë, sidomos ata të cilët përdoren furnizimit me standarde të energjisë.
Shumica e dietë ofruar për të reduktuar konsumin e proteinave, por kjo është gabim për shkak se humbje peshe është në këtë rast për shkak të ulje në masë të ligët trupit. Shumë dieta të përfshijë reduktimin ushqime karbohidrate, por duke refuzuar bollgur ose hikërror, por tucking sallatë me majonezë, ju merrni një shumë më shumë kalori, dhe, prandaj, peshë ekstra. Dietë juaj duhet të përfshihen produktet e qumështit, mish pa dhjamë dhe bukë dhe krunde. Ju nuk keni nevojë për të kënaq në pasta dhe pjekur vetëm nëse ato janë të pa gjalpë si çokollatë. Shumë shpejt ju merrni përdorur për një dietë të tillë, dhe konsumi i ushqimeve yndyrore do të duket e çuditshme dhe i sëmurë.


Traditë e familjes
Shumë gra janë të bindur se në qoftë se nëna dhe gjyshja e tyre ishin të plotë, atëherë harmonia do të kalojë ato nga. Ky besim mund të konsiderohet e vërtetë, por jo për shkak të pranisë së yndyrë gjen apo mallkim. Studimet e kryera nga shkencëtarët daneze analizuar efektin e të ushqyerit e grave shtatzëna në peshën e fëmijës së palindur. Këto studime kanë treguar se tendenca për të fituar peshë në një fëmijë ndodh edhe kur ai është në barkun e nënës, kur nëna është të hahet "për dy". Gjithashtu ndikojnë në plotësinë e procesit të metabolizmit yndyrë gabim kur formulë perehodovuyut qumështit fëmija. Ky ushqim nuk është shumë e kënaqshme, por tretet ndryshe se qumështi i nënës, në të cilën një kombinim i proteinave, karbohidratet dhe yndyra depozitimin shmangur kalorive në dyqane yndyrë.


Ata nuk duhet të heqë dorë dhe të pushojë për të luftuar për bukurinë e tyre, në qoftë se familja juaj të gjitha gratë janë të plotë. Me nevojën për të monitoruar shëndetin e tyre, sepse para së gjithash i jep aktivitet kolesterolin sistemin e enëve të gjakut dhe trurit, e cila ndikon në veprimtarinë dhe performancën. Siç është vënë re se njerëzit që ndjekin një ushqim të ulët-kalori, më shumë aktiv dhe i qëllimshëm. Në mënyrë tipike, në të tilla dhe paga më të larta.
Pas shqyrtimit dietën tuaj, ju keni një shans për të shmangur "mallkimi i familjes" dhe humbin peshë. Vetëm gjatë shtatzënisë, nuk përpiqet për të nopem, dhe pastaj fëmija juaj do të jetë të shëndetshme.