Kequshqyerja për shëndetin e njeriut


Po, dietë të varfër për shëndetin dhe dietë mund të dobësojnë sistemin imunitar. Për tretjes dhe sistemit imunitar janë të lidhura ngushtë. Për shembull, 70% e të gjitha qelizat imune në zorrë eshte. Një aciditetit normale stomakut dhe mikroorganizmave të dobishme në zorrë parandalon zhvillimin e organizmave patogjene dhe depërtimin e infeksionit përmes traktit digjestiv. Dhe sigurisht, për punën e mirë të sistemit imunitar ushqyesve të nevojshme që marrim nëpërmjet ushqimit.
Pra, nëse ju dëshironi të keni mbrojtje solide nga viruset dhe bakteret, pa dietë të pahijshme, hani një shumëllojshmëri të ushqimeve të jep trupit me shëndetin e njeriut të gjitha substancat e nevojshme.• Natyrisht, i mirë për sistemin imunitar ne kemi nevojë për vitamina. Sidomos C, D dhe B5 beta-carotene. Këto substanca janë të përfshirë në formimin dhe funksionimin e qelizave mbrojtëse të gjakut, të stimuluar dhe për të rritur rezistencën e trupit.
• Mos harroni për minerale. Për shembull, hekur dhe selen rritur aktivitetin e shumë qelizave që janë të përfshirë në ofrimin e funksioneve mbrojtëse.
• Hani ushqime që përmbajnë bifidobacteria për shëndetin e njeriut (kos dhe kos natyral pa preservatives dhe aditivëve të tjera, djathë, etj). Me ndihmën e tyre ju normalizimin zorrët, nuk e le dysbiosis.


• Mbani produkteve ymmunostymulyatorah dhe për të shmangur kequshqyerjen. Kjo qepë, hudhër, limon, mjaltë dhe të tjerët. Ata do të krijojë një pengesë të besueshme kundër viruseve dhe baktereve. Vini re se disa ushqime dhe zakonet e pahijshme dietë jo të forcuar, dhe për të zvogëluar imunitetin.
• Si overeating dhe dietë shumë të rreptë nuk do të bëjë që ju të mirë. E njëjta gjë vlen edhe për ushqim shumë të ftohtë ose shumë i nxehtë, pasi ajo pengon dhe tretjen dhe imunitetin.

• Kur ju rostiçeri në lëvizje apo në nxitim në të ushqyerit e gabuar, ushqim i keq përtypet dhe jo duke i dhënë depërtoj mirë pështymë, ju keni ngrënë zhytur keq. Nëse ju merrni kohën tuaj duke ngrënë, përmirëson tretjen. Përveç kësaj, ju të zvogëlojë rrezikun për shëndetin e njeriut, duke kaluar mikrobet në traktin gastrointestinal, për shkak të prodhimit të mjaftueshme të pështymës dhe të lëng stomakut nxit shpërbërjen e baktereve patogjene. Vini re se pirja e duhanit dhe alkoolit konsum të përhershme të zvogëluar aktivitetin e qelizave të imunitetit.