Mbulimi i trupit me rrush pa fara e zezë


Zi rrush pa fara - një ushqim i vlefshëm dhe bimë medicinale. Frytet e saj përmbajnë vitamina B1 B2 C, P, PP, K, E, carotene, sheqerna, taninet, vaj esencial, pigmente, flavonoids, kalium, natrium, kalcium, magnez, fosfor, mangan, hekur, jod, acide organike. Përmbajtja e vitaminës C është e dyta vetëm për currants zi hips. Gjethet e saj përmbajnë deri në 470 mg në veshka deri 270 mg, lule buds në 450 mg, në lule në 270 mg. Prandaj, nevoja e plotë e përditshme e njeriut për vitamina C dhe i mbuluar me ndihmën e rrush pa fara e zezë (50 g manaferrat në ditë).


Përmirësimin e shëndetit bërë me anë të përdorimit të drogës Cassis, e cila është përdorur si një tonik, vasodilator, gjak-pastrimi, formimin e gjakut, përmirëson metabolizmin, vitaminë, anti-inflamator, shijshëm, urinë dhe bën të dalë djersë. Me droga rregullta përdorimit ketë antimicrobial, antifungal, anti-reumatike efekt laksativ të shkëlqyer, anti-sklerotike dhe të butë. Ato përdoren shumë për anemia, sëmundjet e sistemit kardiovaskular si agjent antitussive në sëmundjet respiratore akute. Me currants zi mund të rrisë infeksionet depërtimit rezistencës.


Currants përmirëson ndjeshëm sistemin imunitar, dhe të paqëndrueshme të saj është shumë aktiv në lidhje me Staphylococcus aureus, kërpudhave mikroskopike, patogjenet e dizenteri dhe difterisë. Infuzion i manave 10 rrit aktivitetin antimicrobial e antibiotikëve dhe tërësisht shkatërron viruset B dhe A2. Me rrush pa fara i zi në mënyrë efektive shërimin trupi është i dobësuar nga njerëz të cilët kanë vuajtur sëmundje të rëndë, fëmijët, të moshuarit dhe mosha pleqërie. Zakonisht këta njerëz rekomandojmë fruta në formën e zierje - 15 tbsp fruta, derdh një gotë me ujë, vlim për 30 minuta, tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 5-6 herë në ditë. Supë mund të zëvendësohet me një lëng të freskët apo pelte me fruta të freskëta ose të thata. Berries me sheqer 1: 2 rekomandohet për sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet metabolike, ata janë shumë të dobishme në të moshuarit. Merrni 50-100 g 3-4 herë në ditë. Ato janë shumë efektive për parandalimin e arteriosklerozës dhe të reduktuar presionin e gjakut në hipertension, sëmundje të zemrës dhe skleroza. Berries konsumojnë një ndarje totale, çrregullime nervore, është përdorur gjerësisht si një antidot, ata kanë veti anti-kancer. Prandaj, ata që punojnë me substanca të dëmshme dhe në tendosje të madhe fizike, për të parandaluar chernosmorodynnыy reçel lëshuar.


Përmirësimi i Shëndetësisë është vërejtur në përdorimin e manave të freskëta, lëng dhe lëng mishi janë veçanërisht të vuajnë nga mangësi vitaminë, humbje e oreksit, gastrit me aciditet të ulët, ulcerat stomak, sëmundje zorrë. Me sëmundje ferrë trajtojnë inflamatore, gjakderdhje të brendshme (mitrës, stomakut dhe zorrëve), cholelithiasis, pezmatimi i fshikëzës, hepatiti, përdhes, artrit, ekzemë. Për ta bërë këtë, 1-2 lugë terren Manaferrat, shtoni 1 filxhan të ftohtë zier me ujë dhe pini si çaj për 1 filxhan 3-4 herë në ditë, pas ngrënies. Abraded manaferrat rrush pa fara me sheqer dhe përzihen me të zier hikërror 1: 1 është përdorur për të rritur hemoglobinës në gjak.


Manaferrat përmbajnë shumë pektin, numri i të cilave rritet me trajtim të ngrohjes. Prania e pektin është për shkak të aftësisë për të formuar pelte zi rrush pa fara. Edhe nën ndikimin e pektin rrit prodhimin e urinës, përmirëson gjumin, ul presionin e gjakut. Ata lidhin substanca toksike të prodhuara në zorrë në proceset septike, normalizes microflora zorrëve, përmirësimin e tretjes, heqjen e toksinave dhe kolesterolit. Për të bërë përdorimin më të mirë të pectins manaferrat janë të larë, të japë ujë të thahet, të vendosur në një tas smalt, shtoni 1 filxhan me ujë për 1 kg e manave, të nxehtë për 70 gradë, fshij nëpër një sitë, shtoni 600 g sheqer, vlim për ngrohje të ulët për 15-20 minuta dhe derdhur në Bankat e nxehtë. Jam me manaferrat janë të rekomanduara për të normalizuar microflora zorrëve dhe për të përmirësuar tretje, dhe trajtimin e gastrit, cholecystitis, kolit zorrëve me proceset e shënuara putrefactive në zorrë. Shurup i manave përdoret për shpëlarje gojën dhe fytin, kur dhimbje të fytit, ngjirurit e zërit, kollë të rënda thatë. Manaferrat supë gjithmonë ka një qetësues në sëmundjet neurologjike, dhimbje koke, pagjumësi. Në përdhes, artrit, reumatizmi, sëmundjet e lëkurës, skuqjen, alergji ajo është e rekomanduar për të marrë 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë. Supa fruta të thata është e rekomanduar për diarre të rëndë, hipertension, sëmundje kardiovaskulare.


Mbulimi i trupit me rrush pa fara e zezë është për shkak të faktit se këto manaferrat përmirësuar sistemin imunitar dhe mbrojtjen e trupit tonë në 5 herë. Nëse ju merrni një zierje e ferrë me antibiotikë, ajo rrit aktivitetin e tyre antimicrobial 10 herë (tetracycline, penicilinë, biomitsin etj). Fresh lëng rrush pa fara pije me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12, pezmatimi i mukozës stomakut, çrregullime metabolike, një përmbajtje të lartë të acidit dhe bazat purine urinës në trup. Në këto raste, është e rekomandueshme që të marrë 05 filxhan 3 herë në ditë. Ju mund përzierje 1: 1 lëng ferrë me lëng e hips u rrit për një ndikim më efektiv në trup. Lëng rekomandohet veçanërisht për të pirë një tendencë për gjakderdhje, hemorragji, me sklerozë dhe si një qetësues në eksitim nervor. Lëng është përdorur si një shpëlarje efektive per trajtimin e fytit, ngjirurit, pertusis ndërsa gëlltitjes. Me dhimbje koke të forta pini lëng të freskët të 1/4 filxhan 3 herë në ditë, të njëjtën dozë obligim për gastrit me aciditet të ulët.