Mbulimi i trupit me bakër


Bakri luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e çdo organizmi të gjallë, duke filluar me qeliza të thjeshtë. Ajo përmban një pjesë të disa dhjetëra katalizatorë biologjike. Pa këto enzima jeta është thjesht e pamundur. Pra, biologët dha bakër emrin "metalike jetës".
Bakri është rregullatori kryesor i metabolizmit, dhe drejtpërdrejt ose tërthorazi të përfshirë në shumicën prej tyre. Mangësi paktën bakrit në trup mund të jetë shkaktuar nga shumë sëmundje. Këtu janë disa prej tyre: bronkit, anemia, glaukoma, impotenca, distrofi muskulare, impotenca, sëmundja ishemike e zemrës, psoriasis, osteoporosis, helmim gjaku e shtatzënisë (Gestosa), epilepsisë, tuberkulozit pulmonar, neurit, diabeti. Pa bakrit jonet nuk mund të formojnë hemoglobinës, si një nga funksionet kryesore të bakrit është vetëm hematopoietic. Mbulimi i trupit me bakër në dispozicion për të gjithë dhe ndoshta edhe në shtëpi.Për të përdorur medelechenyya monedha prodhuara në 1961 (ato përmbajnë dhe alumini, i cili është i përfshirë në formimin e indeve të eshtrave), dhe pjatë të kuqe bakrit me një trashësi prej 10 mm dhe një gjerësi prej 50 mm. Për të marrë efektet më të mëdha të shëndetit para se të aplikoni ato në zjarr të ndezur, ftohur dhe pastruar me letër zmerile. Disks përgatitur duke vënë në fusha të dhimbshme dhe mund të përballojë nga 6 orë deri në 3 ditë. Lëkurës ata janë fiksuar me anë të allçie ngjitës. Ju thjesht mund të prybyntuvaty bakrit në vend të lënduar. Nëse keni gjetur një vend për të veshur saktë, atëherë ajo do të shkojë në vendin e duhur në fashë. Në kushtet e kimisë mund të shpjegohet me faktin se trazuar sëmundjen nën potencial biologjik fillon të nivelit off nën ndikimin e bakrit. Pas pllaka janë hequr, lëkura duhet të lahen me ujë të ngrohtë dhe sapun. Kursi i shërimin e trupit duke përdorur bakrit duhet të jetë 3-20 ditë.


Megjithatë, jo të gjithë është në gjendje të ndihmojë medelechenye. Për të përcaktuar nëse kjo metodë është e drejtë për ju apo jo, nuk është një mënyrë e lehtë. Thjesht bashkëngjitni disk lëkurës apo monedhë bakri. Nëse bakrit është mirë zchepytsya me lëkurë dhe të jetë në gjendje për të qëndruar në atë për një kohë të gjatë, kështu që do të vijnë tek ju si një vendpushim shëndetësor.

Aplikacionet e bakrit.
Pllaka bakri me anti-inflamator, anestezisë dhe anti-edema efekt në trup. Kripëra bakri, të cilat janë formuar në trup, ai është toksik për bakteret fruthit, kolera, kërpudhave dhe disa viruse.

Metoda e shërimit të aplikacioneve të bakrit mund të përdoret për të trajtuar njerëzit e të gjitha moshave dhe gratë shtatzëna. Metal duhet të imponojë disa ditë, pastaj 2 javë bëni një pushim, dhe pastaj përsëri të vendosë.

1. Në rast dhimbje koke mund të jetë një monedhë bakri 5 tykopeechnuyu bashkëngjitni veten në zonën e prekur (në qafë, tempuj ose të ballit), në 20 minuta dhimbje zakonisht duhet të kalojë.
2. Kur një dhimbje të fytit, inflamacion i bajamet, traktin e sipërm respirator, pllaka apo monedhave duhet të zbatohen gjatë natës në zonën e bajamet, të ngrohtë fyt i lidhur një shall ose shami.

3. Kur bruises dhe dhimbje pas thyerje përdorur në mënyrë efektive për lirimin e monedhave në vitin 1961, duke i vënë ata në vende të pacientëve.
4. Për shkak goditje shpesh ndodhin këmbët thrombophlebitis. Për të shmangur ato, ju mund të vënë një goditje në këpucëve gjatë monedha bakri.
5. monedha bakri apo pjatë është aplikuar për dhëmbëza postoperative. Ata normalizes aktivitetin e muskujve, të përshpejtojë rezorbimit e mbështjelljes, eliminimin e hernie postoperativ.
6. Me bakër trajtohen edhe venat me variçe. Monedhë "bashkangjitur" për këmbët dhe të mbajë për aq kohë sa ata të fillojnë të kaloj nën thundrën.

7. Nëse shqetësuar për dhimbje në supet, pastaj të bashkëngjitni lënduar leckë vend leshi ngjyhet në benzinë, dhe shtypni atë nga lart pjatë të nxehtë bakri, pjatë të madhe apo të medaljes. Pas një tre-ditore procedurave dhimbje zhduket.
8. Me bakrit trajtuar dhe shurdhim. Për ta bërë këtë, të vënë një monedhë të kockave konveks prapa veshit, i dyti - nga individi për veshin. Monedha në rehabilitimin aplikuar si aderimin në lëkurë. Nëse veshët trokasin nevojë për të vënë një monedhë në anën e pasme të qafës.

9. sinusit monedha të vogla vënë në sy gjatë natës.
10. Në monedhë dhimbje zemra bakrit vendosur në fossa subclavian. Kur monedhë tufë me lëkurë duhet të vishen për 10 ditë, regjistrimi kasetë, dhe nuk xhiruar edhe gjatë natës - dhimbje duhet të zhduket. Për të lehtësuar gjendjen pas sulm në zemër përdorur të njëjtën metodë e trajtimit. Në rastin e targave koronare sëmundje të zemrës aplikuar në zonën e qafës dhe të mbajë ato 4 ditë.
11. monedha bakri mund të kuruar hemorroide dhe hemorrhoidal gjakderdhje për të ndaluar. Kjo do të kërkojë 2 monedha. Njëri prej tyre të vënë një avantazh në anus, i dyti clamped sipër, në mes të mollaqe, në mënyrë që ato të mos prekin njëri-tjetrin.

12. Për trajtimin e fibroids mitrës monedha bakri duhet të zbatohen gjatë natës në bark të ulët.
13. Për shkak të efektit të bakrit aktivizon insulinës në gjak, në mënyrë që ajo ndihmon me diabet. Kur medelechenyy mund të zvogëlojë destinacion insulinës apo edhe vidyazykatysya ngushtë.
14. Përdorimi i bakrit ndihmon për të qetësuar sistemin nervor dhe ndihmon me pagjumësi.
15. Bakri është në gjendje për të trajtuar djegiet pas rrezatim me X-rrezeve dhe të shpërndajë të gjitha tumoreve beninje si dhe në rastin e depozitave të këqija znebolyuye gurë oxalate veshka.


Mbulimi i trupit me ujë bakrit.
Bakri - një tonik i mrekullueshëm për të mëlçisë, sistemit limfatik, shpretkë. Kjo është bërë e mirë brenda një muaji për të pirë disa gllënjka ujë bakrit tri herë në ditë.
Për të përgatitur një ujë bakrit duhet të çiftuar dimes bakrit Royal Mint ose më shumë pllaka bakri e bakrit të pastër kimikisht shpëlarë në ujë gëlqere, pastaj palosur në një tas smalt, derdh 15 litra ujë dhe vlim për aq kohë sa të vëllimit asnjë gjysmë vykypyt ujë.