Limit ushqim në dietë


Nëse ju hani diçka më shumë se rregullat dietetike - pesha kthehet. Dhe duke shkuar për dietën e tij normale, ju rrezikojnë më shumë për të fituar se humbur. Deri më sot, nuk ka shpjegime të qarta dhe bindëse në drejtim të mjekësisë të bazuara në dëshmi, e këtij fenomeni. Por më i njohur arsyet të rëndësishme psikologjike dhe fiziologjike. Në fakt, kryesore dhe më e qartë - dietë. Çfarë duhet të ketë kufizime në ushqim gjatë dietë?
Limit ushqim - stresit në trup. Fiziologjikisht, trupi nuk është i vetëdijshëm për qëllimet dhe planet tuaja. Ajo nuk di asgjë në lidhje me "Kremlini dietë" ose, të themi, sistemi Atkins. Ajo thjesht të dhënat që vijnë herë uritur. Natyrisht, trupi fillon të luftojë për mbijetesë. Dhe nuk ka argumente racionale nuk është në gjendje për të ndaluar këtë proces. Trupi përpiqet për të ruajtur rezervat e energjisë, ngadalëson metabolizmin dhe bën vezë fole, sepse ajo është e panjohur se sa kohë grevë urie. Dhe në qoftë se ti me kujdes duke pasur parasysh, hani jo më shumë se 1.200 kalori në ditë, aksidentalisht mori në stomakun tuaj тисяча 201 kcal menjëherë të shkojnë në rezervë dhe yndyra depozituar në ijet apo stomak. Pra, ju filloni të merrni yndyrë në të njëjtin moment si shtesë hëngri tortë. Dhe kthimi në më shumë ose më pak të njohur të energjisë sistemi peshë rivendosjes rekrutuar në asnjë kohë. Plus 15-20% më shumë.Disa qytetar duket se është më e lehtë për t'u ulur muaj në një dietë të rreptë, dhe pastaj një vit apo dy dhe relaksohuni "hani një njeriut"Se kufizojnë veten për jetën. Ne admirojmë për aktoret që me guxim ob'yidayutsya Julien dhe Tiramisu për të bashkohemi, dhe të ndajnë me publikun sekretet e dieta e tij mirënjohës firyazykah gjoja t'ju lejojë të shpejt të kthehet në formë. Dhe shikoni mirë, ndërsa! Përmbajtja e ngjarjes që ju, duke rënë në peshë, e ndjekur nga afër nga kthimin e tij. Pasi bonus ka qenë një - sërish të ulen në një dietë. Për të shmangur mërzitshëm ishte - për çdo njeri i panjohur. Çfarë? Shumë të famshëm janë duke bërë!


Ju vetëm mos harroni se ata kanë nutritionists personale gjatë dieting, trajnerët palestër dhe kirurgët plastike dhe yjet nuk të gjithë ndajnë sekretet e një publiku naiv. Vijnë në rrugën logjike: Çfarë ndodh kur ju dial up, ju të humbni peshë? Ju shtrihet lëkurën tuaj! Çdo herë, gjithnjë e më shumë. Atje striae (shënon shtrirje ata), portokalli zhvishem, të shkurtër Efekti i butë, antyэstetycheskyy "yo-yo" qartë. Kjo është shumë më serioze se vetëm probleme me lëkurën. Kur rri ulur në një dietë shumë të rreptë, trupi vendpushimet për panikuyuchyy konsumin jo vetëm akumulimin e yndyrës, por në masë të muskujve. Fillimisht ju, naivitetit, radio: Arrow peshore shumë shpejt shkon në zero Ju e dini pse? Për shkak të muskujve është më e dendur (dhe për këtë arsye më të rënda) se sa yndyrë - dhe atrofi e tyre të çon në humbje të madhe peshe.


Unë pashë në plazh ose në palestër duket gratë hollë me të shëmtuar "shtresa" në krye të armëve dhe kofshët? Ky kampion i dieting të rreptë: pesha shkoi mirë, por ai nuk e ka bërë atë! Tani mos harroni anatomi të lartë shkollore. Zemra - gjithashtu muskujve. Si ju mund të me mend, ajo gjithashtu vuan mode uria. Kjo është arsyeja pse kardiologët janë aq naiv e predыnfarktnыm tyre pyesin pacientet pyetje në lidhje me stabilitetin e peshës. Sëmundje të mëlçisë yndyrore (ZHBP), konsiderohet si kohë e fatit të alkoolistëve kronik në fund të shekullit XX ka marrë një status të ri. Si një fenomen të veçantë mjekët tani janë eksploruar nealkoholnuyu ZHBP. Thelbi i sëmundjes në dietë që qelizat e mëlçisë e tyre janë zëvendësuar gradualisht nga yndyra. Çfarë është? Por ju jeni të shkarkoni një yndyrë neyyazytsirnu dhe karbohidratet, trupi juaj është raportimi ndodhjen e herë uria dhe duke e detyruar atë për të grumbulluar rezervat. ZHBP ndodh në 1-2% e njerëzve me peshë normale, 70% të shëndoshë dhe 80% të njerëzve, duke humbur në mënyrë të përsëritur dhe të fituar peshë. Dhe dy të tretat e pacientëve - gratë.


Me luhatje të shpeshta në peshë prekur të gjitha indet e gjëndrave në dietë. Duke përfshirë edhe zemrat. Keni menduar të gjitha shenjat të kufizuara shtrirje në gjoksin e tij? Por më e keqja - një dështim në gjëndër thymus, thymus, përgjegjës për aktivitetin e sistemit imunitar. Ajo është dërguar qelizat vrasës që kapin dhe të shkatërrojë në viruset e gjakut dhe qelizat e kancerit. Studimet e fundit Cancer Center në Seattle dha një rezultat të frikshme: ata që hudnuv dhe duke fituar peshë më shumë se pesë herë në jetën time, limfocitet pothuajse dyfishuar pasyvnishe se të tjerët! Kjo është, sistemi i tyre imunitar është gjysma e dobët. Dhe rreziku i tyre kancerit dy herë më i lartë. Dhe sigurisht, mos harroni në vijim "banal" Efektet "yo-yo"Si diabeti, kolesterolit të lartë, hipertension dhe depresioni.


Dietë duhet të jetë i balancuar në përbërjen dhe vlerën kalorifike. Humbje peshe dhe mirëmbajtjen e peshës pasues - një proces i gjatë, thuajse jeta që kërkon motivim të vazhdueshëm. Prandaj, më të mirë humbje peshe plan për të zhvilluar së bashku me dietist. Për të korrigjuar sjelljen e ushqimit nganjëherë kanë nevojë për ndihmën e një psikologu apo terapisti. Ky postulat konfirmojnë rezultatet e një studimi të publikuar kohët e fundit në Shtetet e Bashkuara: 200 pacientë të cilët kanë marrë programin humbje peshe, të ndarë në dy grupe. E para njëqind populli shkoi në trajnimin javore psikologjik për të ndryshuar sjelljen hahet, stacionet e tjera marrin aktivitet fizik kohë shtesë. Një vit më vonë, ajo u gjet se askush parë grupi i shëruar! Dhe dy të tretat e grupit të dytë nuk mund të mbajë arritur peshë.Normal
0
i rremë
i rremë
i rremë

RU
X-NONE
X-NONE

/ * Style Përkufizimet * /
table.MsoNormalTable
{Mso-style-name:"Tabela Obыchnaya";
mso-tstyle-rowband-size: 0;
mso-tstyle-colband-size: 0;
mso-style-noshow: yes;
mso-style-prioritet: 99;
mso-style-prind:"";

mso-padding-alt: 0cm 0cm 5.4pt 5.4pt;
mso-para-margin: 0cm;
mso-para-margin-bottom: .0001pt;
mso-pagination: veja, jetimë;
font-size: 10.0pt;
font-family:"Times New Roman","shrift me dhëmbëza";}