Thyerje Fitness Ushqim


Fitness Ushqimi thyerje luan një rol shumë të rëndësishëm në procesin e shërimit dhe shërim. Indeve të eshtrave është e përbërë nga minerale (ata e bëjnë kockave ngurta), qelizat e kockave dhe fibrave kolagjenit (duke siguruar fleksibilitet dhe për të rritur ngarkesën e lejuar në kockave). Me moshë kur prodhimi reduktuar të hormoneve seksuale dhe absorbimin e kalciumit në zorrë, kockat bëhen më të brishtë, të humbasin kalcium, magnez, fosfor, duke çuar në më tej zhvillimin e osteoporozës. Kjo sëmundje është një shkak i madh i thyerje të eshtrave. Procesi i shërimit mund të marrë një mesatare prej disa muajsh, por mund të zgjasë deri në një vit, në varësi të llojit të thyerje. Prandaj, përmirësimi i të ushqyerit në këtë periudhë është shumë e rëndësishme, sepse trupi duhet të marrë të gjitha mineralet e nevojshme dhe elemente të zrostalasya kockave të shpejtë të gjetur dhe formuar kallo të fortë.


Dietë duhet të jetë i plotë, por të përfshijë ushqime të lehta si aktivitet fizik gjatë kësaj periudhe është reduktuar në minimum. Aderimi dhe përmirësimin e të ushqyerit gjithashtu nuk do të fitojë peshë dhe lirimin e forcave rezervë të energjisë dhe të bëjë një rikthim të plotë të trupit.
Ka ndaluar dhe kufizime në lloje të caktuara të frakturave, i cili gjithashtu ndihmon për të përshpejtuar procesin e rehabilitimit. Kjo zakonisht produktet që nuk janë të lidhura me ushqim të shëndetshëm. Ju duhet të përjashtojë sallam i tymosur, vidyazykatysya gjysmë e pijeve alkoolike dhe joalkoolike, çokollatë. Përjashtojë kafe të pijshëm dhe çaj, si kafeina në to, lan jashtë kalcium nga trupi - ajo parandalon formimin normal të indeve të eshtrave. Përdorimi i kripës duhet të minimizohet, e cila kontribuon në zgjerimin heqjen e lëngjeve të tepërta nga trupi. Numri i yndyrë në dietë duhet të reduktohet - ata të parandaluar thithjen e kalciumit në rreshtim të zorrëve.

Nëse pacienti është i ngujuar plotësisht, ajo është e rekomanduar për të ngrënë gjashtë herë në ditë në doza të vogla. Stomaku zgjatur shtrirë nuk mund të tretet sasi të mëdha të ushqimit. Nëse pacienti është në mënyrë normale makinës, ju mund të hani si keni përdorur për të.

Palestër ushqyerit është që të japin trupit me të gjitha substancat e nevojshme. Komponenti më thelbësor që merr pjesë në formimin e kockave është e kalciumit. Tij shumë qumësht, djathë, susam, spinaq, djathë, salmon, spinaq. Magnezi gjendet në banane, bajame, rrush të thatë, arra, cod, ngec. Vitaminë D, e cila ndihmon thithjen normale të kalciumit në zorrë mund të merret në formë të pastër ose në përdorimin e vaj peshku. Zinku nxit thithjen e kalciumit. Një sasi e madhe e saj të përfshira në deti, arra, fara luledielli, fara kungull, bishtajore, drithërat. Fosfori është një element thelbësor në procesin e formimit të kockave. Yolks tij shumë vezë, mëlçisë viçi, kungull, djathë, peshk havjar bli, bollgur dhe hikërror. Pyridoxine formon kolagjenit i kockave. Kjo vitaminë është gjetur në patate, banane, karkaleca, proshutë. Një vitaminë e rëndësishme K dhe acid folik, i cili është gjetur në bishtajore, lakër, frutave agrume, banane. Vitamina B9 dhe B6 janë të nevojshme për formimin e duhur të eshtrave kolagjenit skelet. Këto banane vitamina të pasura, perime me gjethe jeshile, embrion gruri, lakër, fasule, patate, mëlçisë viçi, karkaleca, pule, fara luledielli. Vitamina B12 është gjithashtu një aktivitet energizer e qelizave që ndërtojnë kockave. Burimet e tij janë produktet e qumështit, vezë, skumbri, viçi.


Kërkesa e përditshme e ushqyesve për pacientët me thyerje të eshtrave është:
- Kalciumi 800-1200 mg;
- Fosfori 800-1200 mg;
- Bakri 1-3 mg;
- Silic 5-20 mg;
- Vitamina C është 500-3000 mg;
- Vitamina D 800-2000 IU;
- Vitamina K është 250-1000 mg;
- Vitamina V625-50 mg.

Jo më pak i rëndësishëm roli në shërimin e frakturave të luajë aminoacidet: prolin, një lysine, arginine, cystine, glutamine. Kjo është - komponentë të rëndësishëm të proteinave që formojnë në masë e kockave. Prandaj, ju duhet të rritur sasinë e proteinave. Antioksidantë të hahet të ndihmuar rivendosjen e dëmit dhe redukuar inflamimin, duke mos e ngadalësuar procesin e indeve shërimit. Vitamina C është një nga antioksidantë të fortë. Një sasi e madhe e saj është përfshirë në frutave agrume, lakër, spinaq, rrush pa fara i zi, të egra u rrit.

Kështu, produktet kryesore që duhet të përfshihen në dietën tuaj janë: të gjitha llojet e produkteve të ulët-yndyrë qumështit, lakër, zarzavate sallatë, lakër, karrota, spinaq, hikërror, orizi, shafran i Indisë, farat e susamit, kardamom, mollë, u rrit, grejpfrut, portokall, manaferrat kosi, mish ligët dhe vaj peshku. Shkruani në dietë vezë trembem, flaxseed dhe peshkut tuaj të naftës.

Metodat tradicionale të trajtimit për thyerje të eshtrave përfshijnë mumje pritje në 02 gram në ditë për 10 ditë. Ajo mund të merret me ndonjë vajra dhe yolks vezë (3-4 vezë). E njëjta përzierje mund të aplikohet në vendin e dëmtuar (thyerje). Pas 10 ditësh, të përsëritur trajtim. Ose kjo metodë jokonvencionale të trajtimit. Këmbë vlim viçi (të jetë e mundur me një karotë apo qepë) dhe pini një gotë me supë të ngrohtë në ditë. Mish supë mund të merret në formën e pelte. Është gjithashtu e rekomanduar për të bërë eggshells. Për këtë vezë të mira larë pas përdorimit të guaska e tyre të thatë. Hiq përfundojë brendshme dhe bluaj ato në një mulli kafeje. Merrni pluhur gatuar në gjysmë një lugë çaji 2 herë në ditë para ushqimit. Ju mund të pini supë viçi. Xhelatinë Plain promovon shkrirje e eshtra të thyer. Nga ajo që ju mund të gatuaj pelte me fruta.