Manaferrat Vjeshtë për forcimin e sistemit imunitar


Në vjeshtë manaferrat bëhem shëndetshme. Manaferrat Vjeshtë për forcimin e sistemit imunitar dhe shërim të shpejtë në çdo fazë ftohjet kurë, të rrisë nivelin e hemoglobinës, parandalimin e sëmundjeve mangësi, përmirësimin e imunitetit.
Manaferrat Vjeshtë
Nëse ju blini manave të freskëta, ju duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se ata nuk janë crumpled, pjekur, dhe ata duhet të lahen para gatimit. Nëse keni blerë çaj në farmaci, ata kanë nevojë të përhershme të mbajë aromë dhe medicinale pronat, ata duhet të mbajnë një bankave lapped.Manaferrat Vjeshtë për shërim të shpejtë
Këshilla për të përditshme
Ju mund të blini thata ose manaferrat të freskëta (hirit mal, blueberries, u rrit egra, mjedër, boronicë, kulpër) çdo ditë për të bërë çaj salcë në një termos dhe kështu të marrë nga vjeshtë të pranverës.
Në 1/2 termos litër Kapaciteti i vënë 2 tbsp manaferrat të ndryshme. Brewed një termos të ujë të nxehtë me mjaltë dhe pije gjatë gjithë ditës në pjesë të vogla.
Pije lëng Ash është e dobishme për gripi, sëmundjet e fytit, ka një pronë dezinfektimin dhe një veprim të mirë expectorant.

Kur vitaminë mangësi të marrë 2 tbsp frutat e malit krijoj hirit në një termos 2 gota e ujit, këmbëngulin natën. Pirë në pjesë të barabarta gjatë ditës.
Për shëndetin dobishme shurup chokeberry. Shurup blerë në një farmaci ose të përgatisë veten. Ajo do të marrë 4 litra ujë të vluar, 25 kg chokeberry dhe 125 g acid limoni, përzierje të gjithë. Zakutaem në ditë. Tendosje lëng, mollë hedhin. Përzierje lëng me sheqer per 1 litër lëng, 1 kg sheqer. Rozillyemo në shishe dhe mbyllni kapakun.

Kur vitaminë mangësi
Merrni 1 des.l. hips dhe Rowan do t'i mbushim 2 gota ujë të vluar, vlim për 10 minuta, insistojnë në një enë të mbyllura 8 orë, shtoni sheqer direkt në filxhan, të marrë një ditë për 3 herë.

Për gargling me pezmatim i fytit dhe faringjit
1 tbsp manaferrat nevrikosur zezë e malit hirit do t'i mbushim filxhan ujë të valë. Pastaj të lënë për 1 orë, pastaj tendosje. Shpëlaj fyt 4 herë në ditë.
Ftohjet
Kur ftohjet marrë manave të freskëta grimcuar kulpër, e cila përzierje me mjaltë dhe holluar me ujë. Merrni 3 lugë Fruta të freskëta të kulpër, plotësoni një litër ujë të vluar, vlim në banjë me ujë për një orë, pastaj shtoni 2 lugë mjaltë.


Kur bronkit
Pranuar supë me shtimin e mjaltë lule kulpër. Merrni 1/2 litra ujë, 100 g kulpër dhe 1/2 filxhan mjaltë të lëngshme. Berries, do t'i mbushim me ujë, të vënë në një zjarr të vogël dhe kuzhinier për 30 minuta. Insistojnë supë, pastaj shtoni mjaltin dhe përzierje mirë. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë.

Për pije
Merrni 1 tbsp urtë do t'i mbushim 200 ml ujë të vluar, pastaj të këmbëngulë. Shto lëng nga fara e trëndafilit të freskët, të lënë për 1 orë, pastaj tendosje. Shpëlaj fyt 8 herë në ditë.


Për të lehtësuar shkarkimin pështymë
Shurup pranuar me lëng boronicë, e cila përzierje me mjaltë në sasi të barabarta. Ose manaferrat peretolchem ​​Kastrati me mjaltë në sasi të barabarta të çaj të nxehtë të marrë 3 herë në ditë.

Manaferrat Vjeshtë për forcimin e sistemit imunitar
Chokeberry kuqe dhe forcon sistemin imunitar, përmban P, C, largon substancave të dëmshme nga trupi. Ajo përmban një sasi të mjaftueshme të acidit Askorbik është e nevojshme për forcimin e imunitetit. Cila është vlera e kulpër? Manaferrat kulpër përmbajnë vitamina A, E, C, P, K

Merrni 5 gram ca balsam, oe limon, 500 ml ujë, 50 g fruta të thata trëndafila të egër. Ystolchem ​​hips, të vënë në një termos, plotësoni 250 ml ujë të valë. Insistojnë infuzion për 1 orë, pastaj të vënë në një kulpër termos, limon gjethet balsam, derdh 250 g ujë të vluar, të lënë për 1 orë. Tendosje. Ne pini një gotë mjaltë dy herë në ditë. Ky çaj është veçanërisht e vlefshme në mëngjes.

Për të forcuar imunitetin
Tretësirë ​​e frytet e kulpër
1 tbsp Fruta kulpër filxhan krijoj ujë të valë, të lënë për 2 orë, pastaj tendosje. Ne pini dy herë në ditë, 1/2 filxhan.

Kastrati Berries të forcuar sistemin imunitar, kanë prona antibacterial

Gargarë pranuar me anginë
Merrni 1 tbsp lë grimcuar do t'i mbushim filxhan ujë të vluar, insistojnë orë, pastaj tendosje. Shpëlaj fyt tri herë në ditë.
Merrni 100 g lëng frutash dhe kulpër lëng karrote. Shtrydh lëng, përzierje dhe të marrin tri herë në ditë për 1 lugë gjelle
Në pulpë Manaferrat Dogwood përmbajnë vitamina A, P, C. Këto manaferrat kanë një shumë e acidit Askorbik, kështu që këto manaferrat janë të mira për imunitet. Ata janë marrë për parandalimin gjatë ftohjet gjatë epidemive. Pini dogwood në formë të papërpunuara, si dhe dehja, lëngje, verë, shurup, tinktura, pelte, jam apo supë.


Jam me dogwood
Merrni 1 kg 15 kg sheqer Dogwood. Lahen manaferrat dhe zhvillohet në kullesë për 5 minuta në ujë të vluar, pastaj ohladym, hiqni lagështi të tepërt. Next heq shurup nxehtë sheqerit, e cila sheqer Boil dhe ujë derisa pika të trasha. Nxehtësia përzierje në një çiban rreth ngrohjes ulët kuzhinier për 15 minuta, pastaj vendin e ftohtë për të duruar 8 orë. Pas insistojnë në ngrohje të ulët, vlim deri gatuar, llokoçis herë pas here dhe për të marrë off shkumë.
Rosehip është një mjet efektiv për forcimin e sistemit imunitar dhe mbron trupin kundër viruseve dhe infeksioneve, ai përmban shumë vitamina.


Vitamina infuzion
Merrni 20 gram rosehips dhe do t'i mbushim 05 litra ujë të vluar, të marrë një gjysmë gotë gjysmë ore para ngrënies, dy herë në ditë, tendosje përmes napë. Kuzhinier për 2 ditë.