Pije Shëndeti hips


Përfitimet e Rosehip ende duke folur kaluarën. Për shumë shekuj, këto fruta janë përdorur për shërimin dhe qëllime kozmetike. Vetitë shëruese atribuohet tërësisht të gjitha pjesët e hips, fruta, gjethet dhe madje edhe rrënjët. Por shëndetësor më popullor pi hips.

Rosehip është padyshim më e vlefshme në mesin e të gjitha pemëve. Frutat e bimëve të bukur në kërkim të përmbajnë një shumë të pasura me vitamina, flavonoids, carotene, quercetin, sheqer, tanin dhe acid - limoni dhe malic. Përveç kësaj, të egra u rrit lartë në kalium, hekur, fosfor, kalcium dhe magnez. Shumica e frutave përmbajnë shumë vitaminë C, dhe fara përmbajnë vitaminë E. Rosehip tejkalon edhe currants zi dhe limon për përmbajtjen e acidit Askorbik. Rosehip dhe shëndetësore pije e bëra prej saj të ofrojë baktericid dhe veprim phytoncide ketë në veprimin e pastrimit të trupit. Pije me ijet ketë efekt choleretic, hepatoprotective, forcimin e sistemit imunitar dhe për të përmirësuar zorrët. Prandaj, u ngrit dhe i gatuar atë decoctions janë përdorur në të ushqyerit klinike.Pije shëndetësore mund të jenë të përgatitur në recetat e mëposhtme:
1. 20 g fruta të marrë 500 ml ujë të valë. Hidh manaferrat mund të në një termos, ajo është shumë i përshtatshëm. Insistojnë 1 orë, pastaj infuzion rezultuar marrë para çdo vakt 1 lugë gjelle Përgatitur infuzion mund të ruhen dhe të merren më shumë se dy ditë.
2. Me Rosehip thata përgatisë një supë: 100 g tharë manaferrat duhet një dëshirë e fortë të mirë dhe pure. Është e dëshirueshme për të hequr qimet që formuan, dhe masa e mbetur të derdh ujë dhe fort të ngushtë në ndonjë kapacitet të valë. Insistojnë 03:00, pastaj tendosje përmes napë. Për supë që rezulton mund të shtoni pak mjaltë ose sheqer në shije përmirësuar.

3. Me Rosehip përgatisë një zierje e 20 g fruta pije, derdh ujë të valë dhe të sjellë një çiban. Vlim për 10-15 minuta, të lënë të mbush, pastaj shtoni lëng limoni dhe pak sheqer nëse dëshironi.
4. Që nga hips mund të jetë i gatuar dhe shurup të shëndetshme. Në 1 kg fruta ju duhet 1 kg sheqer dhe 5-6 gota ujë të pastër. Rosehip duhet të bluaj përdorur mulli ose blender, pas heqjes së qimeve të frutave.
5. Për të përgatitur një pije të dobishme, të marrë 3 lugë tharë më parë u rrit manaferrat, 1 lugë gjelle boronica të thata. Berries përzierje dhe i hedh ujë të valë. Lër të mbush për 20 minuta, pastaj tendosje dhe derdh ujë të valë përsëri lendet. Të dy lëngjet e mishit e marra duhet të shkrihen në një enë, shtoni mjaltin për shije.


Rosehip është shumë i dobishëm për përgatitjen e vitaminës çaj. Frutat e brewed vetëm për çaj. Hips mund të kombinohet me manaferrat Rowan. Dhe zyyazykay kohë mund në përgjithësi të bëjë rezervë: manaferrat ngrirë dhe t'i përdorë ato për pamjen e freskët.
Përveç kësaj, me hips bërë pije shëndetësore, ju prapë mund të gatuaj dhe produkte të tjera interesante: Për shembull, ju mund të gatuaj karamele. Merrni 5 kg e manave hips, fshij ato nëpërmjet një sitë, përzier me 4 kg sheqer. Të rezultojnë përzierje homogjene shtoni 5 proteina të freskëta. Përzierje rezultuar është e lakuara që erdhi të lirshme dhe shkume masë. Ajo duhet të jetë logjike mjaft të trashë në mënyrë që të mos përhapet. Masa e hedhur me kujdes në një fletë pjekje, të vendosur në një furrë të nxehtë për 20 minuta. Pastaj të lejojë që të qëndrojnë të ftohtë dhe spërkatën me sheqer ose pluhur. Kjo gjellë mund të jetë i gatuar tërë dimrit, ai është shumë i dobishëm, forcon sistemin imunitar dhe thjesht jep kënaqësinë e shijes.


Rosehip është e përkryer për të bërë verë. Ju do të duhet 1 kg e manave, 1 kg sheqer, 3 litra ujë. Rosehip duhet të jetë i freskët, jo të ngrira. Saj larë mirë në ujë, pastrohen nga farat, i mbuluar me një kapacitet volum. Për të mbushur atë të gjithë, të marrë para-gatuar dhe ftohur shurup sheqeri. Kapaciteti i mbuluar leckë për të fshehur nga rrezet e diellit direkte, por vend të ngrohtë. Pas 3 muajsh, thahet përmbajtjen e kavanoza, derdh në shishe fort dhe të fshehur në një kuti dhe të mbuluara me rërë dëshirueshme. Vera mund të jetë i dehur, por sa më gjatë që është, aq më mirë aromë bëhet.

Për të hequr qafe një numër të sëmundjeve, hips gjithashtu mund të përdoret për të bërë këto produkte. Për shembull, në hepatit duhet të marrë 1/2 tbsp hips grimcuar rrënjë, e njëjta rrënjë sasi barberry, i hedh një gjysmë litër ujë të valë. Të sjellë një çiban, largohet nga zjarri për 15 minuta, dhe mundësisht të vënë në një banjë me ujë. Mjetet mori pini 100 gram para ngrënies.

Nëse gratë janë të menstruacioneve shumë të rënda, do të përgatisë një zierje e 20 g zog Polygonum, 40 gram patë cinquefoil, Yarrow 20g, 20g manaferrat hips. Gjithashtu, ju keni nevojë për 20 gram lisi leh. Të gjitha përzierje, derdh ujë të zier. Merrni periudhën menstruale dhe disa ditë para fillimit të qelqit disa herë në ditë.

Këto recetave të ndihmojë për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien, dhe do të shpëtojë në blerjen e drogës. Por mos harroni, u rrit - një burim i vitaminës C, dhe përdorimi i saj është i kundërindikuar alergji tepruar.