Pro dhe kundër të spastrimit dietë


Duke përdorur një dietë të veçantë spastrimit, trupi ynë mund të shpëtoj prej toksinave - apo jo që joshëse shëndoshë? Gjithsesi, të hahet fruta dhe perime të ndikojë në trupin e shtetit pozitivisht, dhe një numër i kufizuar i mishit do të japë një ndjenjë të butësi.
Njeriu modern është gjithnjë e duke menduar se si për të ruajtur shëndetin e tyre. Këto shqetësime dhe shqetësimet shfrytëzuar me sukses sponsorizuar një numër të madh të dietat që premtojnë "një rritje të forcës, energji, lehtësinë e pastrimit trupin e toksinave." Shumë prej nesh besojnë se premtimet e tilla dhe naive të mendojmë se ndoshta të ruajtur të rinjtë, të humbasin peshë, të pastruar trupin, të hahet vetëm perime dhe kos. Në të vërtetë, vetëm disa dieta disa janë të kërkimit shkencor. Ekspertët paralajmërojnë: sistemi i pushtetit që nuk është i bazuar në të dhënat e verifikuara të trupit të njeriut mund të shkaktojë dëme të pariparueshme. Pra, çfarë janë të mirat dhe të këqijat e spastrimit dietë?Bazat spastrimit dietë
Ideja e një dietë të veçantë të spastrimit, e cila mund të shpëtojë një person nga substancave të dëmshme që u ngrit për shkak të shqetësimit të tepërt në lidhje me faktin se trupi ynë është sulmuar vazhdimisht nga toksina. Çfarë është ajo? Kjo kimike, të karakterizuar veprime të dëmshme dhe të hyjë në trupin e njeriut së bashku me shumë produkte:
• alkooli;
• caffeine;
• fruta dhe perime që janë rritur duke përdorur pesticidet dhe kimikatet;
• smogut dhe substancave të tjera të dëmshme që gjenden në ajër;

• sweeteners artificiale;
• sheqer;
• ujë.
Në fakt, toksina të çojë në shfaqjen e problemeve në rastet kur ata zënë sisteme të ndryshme të trupit: të ndihmon tretjen e ushqimit traktit, limfatike, gastrointestinal, lëkurën, flokët. Atëherë personi ka dhimbje koke, lodhje, vjellje, sëmundje kronike.

Mirat dhe të këqijat e dietat e trajtimit
Para se të vënë në dukje të mirat dhe të këqijat e këtyre dietat, është e nevojshme për të kuptuar parimin e veprimit. Si pasojë, dietat spastrimit janë të dizajnuara për të ndihmuar trupin shpëtoj prej toksinave. Hapi i parë në këtë drejtim është refuzim i përdorimit të produkteve të caktuara. Ju mund të filloni me një dietë të lëngshme për disa ditë. Dhe në ditën e katërt apo të pestë të hyjë në dietë e frutave, perime steamed dhe orizi. Në fund të kursit duhet të shtohet në rënie të kuqe mishit, ëmbëlsirat dhe vezë.

Në përgjithësi, spastrim dietë të bazuar në përdorimin e produkteve organike dhe të sasive të mëdha të lëngjeve. Prandaj, alkooli, kafeina, çaj i fortë, yndyrë, miell, skuqur ata ndalojnë. Nga dieta popullore përfshijnë humbje peshe dietë për pastrimin dietë mëlçisë, rrushi dhe lymonadnaya.

Nuk është një përfitim i dietat trajtimit?
Përkrahësit e këtyre dietat besojnë se duke përdorur pastrim të rregullt të trupit mund të hiqni toksina dhe toksina të rrezikshme të heqë ato kg shtesë. Përveç kësaj, autorët spastrimit dietat premtojnë njerëzve një rritje të fuqisë dhe energjisë, trajtimin e sëmundjeve kronike.

Dietat me të vërtetë në gjendje për të përmirësuar shëndetin, por dëshmi se një person, të tilla si vidyazytsi mishit shpëtoj nga sëmundjet e gjëndrës tiroide ose me përdorim të vazhdueshëm karrota integruar të shërohen nga sinusit, nr.

Në të njëjtën kohë, disa parime spastrimit dietë të vërtetë të dobishme për pastrimin e trupit:
• Pirja e një shumë të lëngjeve;
• reduktimi i caffeine dhe alkoolit;
• reduktuar konsumin e ushqimeve që janë të pasura me proteina shtazore;
• Hani më pak produkte të përpunuara dhe të rafinuar;

• Avantazhet e ushqimit natyral dhe të shëndetshme.
Sipas hulumtimit, një dietë të ekuilibruar është shumë më mirë se dietë spastrimit. Por ata mund të miratojë këtë parim duhet të hani shumë fruta dhe perime dhe më pak të konservuar, skuqur, i yndyrshëm, ushqimi modifikuar gjenetikisht.

Problemet të cilat çojnë pastrimin dietë
Mirat dhe të këqijat e dieta të tilla është për të kontrolluar dietën. Por shpesh përshkruajnë një kufizim dietë në përdorimin e produkteve që pak mund të përballojë atë për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, çdo humbje peshe - kjo humbje e masës fluide dhe të muskujve. Dhe pas një person fillon të hahet përsëri diçka që ai e përdorur, pesha kthehet shpejt.

Rrezik spastrim dieta është se ata mund të shkaktojë dëm të trupit, duke çuar në dehidratim, mangësi të substancave të nevojshme për jetë normale.
Por rreziku më i madh i dieta të tilla është vselyaemыy kanë frikë në qoftë se nuk të pastruar trupin nga substancat e dëmshme, ajo nuk funksionon si duhet, do të rezultojë në sëmundje të rënda. Megjithatë, ia vlen të kujtohet se çdo gjë është e përbërë nga komponimet kimike dhe jo të gjithë prej tyre janë toksike. Si substanca artificiale mund të jenë të padëmshme dhe produkte natyrore mund të jetë helmues.


Si funksionon sistemi i vet për pastrimin e trupit?
Trupi ynë ka një sistem natyror detoksyfytsyruyuschey vet që punon në mënyrë të përkryer. Veshkat dhe mëlçinë janë duke punuar në largimin nga trupi i substancave të dëmshme përmes urinës, djerse, feces. Njesia e trupit të tilla që parandalon substanca të dëmshme, e cila është formuar, absorbohet në membranat mukoze.

Çfarë rregullash duhet të ndiqet, duke ndjekur dietë spastrimit?
Para se të vendosni të përdorni dietë të spastrimit, më mirë të konsultoheni me një mjek. Gjithashtu, nuk do të ritmin veten kufizimet dhe procedurat për më shumë se parashikuar. Përndryshe trupi kërcënuese dehidratim dhe probleme me sistemin e tretjes, ngadalësuar metabolizmin dhe një sërë peshë të tepërt.

Kundërindikimet për spastrim dietë është e ulët të sheqerit në gjak, diabet, sëmundje të zemrës dhe traktin gastrointestinal, sëmundje kronike, fëmijët, adoleshentët, mosha të moshuar, shtatzënisë dhe laktacionit.