Pro dhe kundër të lëng të freskët


Lëng shtrydhur fllad është shumë aromatike, e shijshme, përmban shumë vitamina, ka një ngjyrë të bukur të ndritshme. Pyetja është se sa i dobishëm është, dhe çfarë metat mund të jetë fshehur në të ashtuquajturën lumit fruta? Le të shikojmë në të mirat dhe të këqijat e lëng të freskët.
Pra pro. Lëngje të freskëta janë një burim i shkëlqyer i ushqyesve shtesë dhe vitamina. Vitaminë më i rëndësishëm që është në fruta dhe perime - një vitaminë C mund të mbrojë dhe forcojë sistemin tonë imunitar, efekt shumë pozitiv në enët e gjakut, është antioxidant e theksuar dhe ndihmon rigjenerimin e indeve. Kjo vitaminë në trupin tonë nuk është i sintetizuar, për këtë arsye, ajo duhet të jetë replenished vazhdimisht, vijnë nga jashtë me ushqim dhe pije. Lëng të freskët mund të plotësoni në një deficit. Edhe lëng frutash ka një efekt tonik. Ekziston edhe një provitamin lëng A, e cila është zhytur mirë, beta-carotene. Ajo është gjetur në fruta portokalli, detit buckthorn, kungull, karrota duke i dhënë këto fruta dhe perime një ngjyrë të verdhë-portokalli. Si një antioxidant natyrore që na mbron edhe nga radikalet e lira, rrit rezistencën ndaj stresit dhe trupin.Lëngje të freskëta janë karbohidratet të shpejtë, e cila nga ana është energji e pastër. Karbohidratet shpejtë që tretet lehtë, asimiluar plotësisht dhe shpejt zhytur në gjak. Po replenished aksioneve energji dhe energji dhe kjo ndodh në çast. Të gjitha ushqyesve dhe vitaminat direkt të hyjë në qelizë. Shpesh një nevojë e tillë shfaqet pas tendosje të rënda fizike kur duhet vetëm një shërim të shpejtë. Sidomos gjatë shërimit nga trupi ftohjet nevojë mjaft e vitaminës C.


Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se frutat dhe perimet vjen 100% lëng natyral. Përveç vitaminës C, nën ndikimin e oksigjenit shkatërruar me shpejtësi, kështu që për gjysmë ore duhet të jenë të përgatitur pije të freskëta. Ndoshta kjo është një lëng përjashtim nga panxhar, para se të përdorni duhet të mbajë në frigorifer 2-3 orë. Nëse ju blini lëng paketuara, prodhuesi u jep atyre një ruajtës të veçantë gjatë pohoi se lëng dhe jo psuvavsya. Ndonjëherë lëng mund të pasurojnë më tej vitaminat, rast në të cilin ajo është organizëm i panjohur, dhe çfarë cilësinë e këtyre vitaminave.

Sot frutat dhe perimet janë të shumta, kështu që të përgatisë lëng do të punojnë. Ju mund të kombinohen fruta të ndryshme dhe perime ose një fryt shtrydh një, të bëjnë të ëmbël lëng ose kosi, bëni mixes ndryshme të dobishme. Është e rëndësishme që ata shije të mirë dhe të përkryer shuaj etjen, e cila është një plus. Përveç kësaj, ajo është shumë i përshtatshëm: nuk ka nevojë për të nxjerr jashtë as kockat, jo dora e rrjedhin, nuk kanë nevojë për të pastruar lëkurën, etj

Tani të këqijat. Nëse ka një zgjedhje në mes të produktit holistike dhe lëng shtrydhur nga fruta dhe perime, të nutritionists këshilluar që të zgjedhin për fruta të freskëta. Fakti se lëng vetëm do vitamina dhe fruktoza, dhe fruta të freskëta është fije dietetike, pektin, celulozë. Për shembull, muret e bardhë në frutave agrume janë shumë të dobishme, të cilat nuk do të marrë lëng.

Për fruta gastrointestinal të tërë është më e mirë, sepse trupi e percepton atë si ushqim dhe thithjen është më i ngadalshëm. Ndërsa lëng gjithmonë rrit prodhimin e acidit klorhidrik, të cilat mund të ndikojnë në ekuilibrin acid-bazë, sidomos në ata që kanë probleme në stomak, dhe sidomos ka një aciditet të lartë.
Shumë të gabuara, duke menduar lëngje të freskëta të ndihmojë për të humbur peshë, ajo nuk është. Përbërja e tyre është një sheqer natyror - glukozës dhe fruktoza. Dhe për shkak të përthithjes së shpejtë mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe mund edhe të shtoni në peshë. Nëse ju shikoni në atë në aspektin e dietë, ajo është e mirë për të ngrënë të gjithë fruta dhe perime. Hulumtimet në Amerikë ka treguar se tifozët e produktit shpesh shfaqet diabeti, i cili është një minus. Prandaj, të gjitha masa e nevojshme.


Më shumë nuk është gjithmonë më mirë. Mos harroni se lëng vetë nuk mund të plotësoni të gjithë aksioneve të mikroelementeve dhe vitamina të nevojshme. Për shembull, një person ka nevojë në ditë rreth 70 mg të vitaminës C për të cilat ai ka nevojë për të ngrënë rreth 2.3 kg mollë ose pini 1-2 litra lëng molle. Kështu, kjo sasi e produktit do të sjellë më shumë dëm, se sa të mira. Nuk ka nevojë të marrin në konsideratë lëng si burim kryesor i ushqyesve dhe vitamina. Përkundrazi, ajo është një burim shtesë.
Me diabet, lëng të freskët është i kundërindikuar. Vini re se lëng nga perimet apo frutat mund të shkaktojnë alergji. Frutave agrume mund të ndikojë keq në stomak, pasi ato rrisin aciditetin. Ato nuk mund të pi me gastrit, ulcera ose sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal. Përveç kësaj, acidi reflektohet negativisht në smalt dhëmbit. Dentistët këshillojë në dhëmbë çngjyrosje ose procedura të tjera për të pirë lëng nëpërmjet një kashte, dhe pastaj vetëm shpëlarje gojën tuaj me ujë dhe të mos bëjë dhëmbët të pastër. Nëse rregullisht pini shumë lëngje (karrota, domate, portokalli, mollë) rrit rrezikun e gurëve në veshka. Prandaj duhet të holluar lëng i 1: 3 ose 1: 2 ujë për të shmangur pasojat e pakëndshme. Sidomos fëmijët duhet të jenë të kujdesshëm. Lëng të pijshëm është më e mira në mes të ngrënies. Dhe në çdo rast në një stomak bosh.


Përfundimi është i thjeshtë. Lëngje të freskëta janë shumë të dobishme. Duke përfshirë ato në dietën tuaj mund të jetë një pjesë shtesë e vitaminave dhe mineraleve që janë edhe ton e madhe. Është e rëndësishme të dini se kur do të ndalet dhe të mos harroni contraindications. Nëse ka një sëmundje duhet të konsultoheni me një mjek përpara se të përfshijë ato në dietën tuaj. Për ata që duan të humbin peshë, ju mund të caktoni një ditë në javë agjërimi vetëm në disa lëngje. Në këtë rast, përparësi duhet t'i jepet lëngjet e perimeve. Ato përmbajnë më pak kalori dhe shumë më pak acid se nuk e ngarkesës pankreasit. Megjithatë, nëse ju jeni sëmundje të rënda të organeve të brendshme, shkarkimin në lëngje më mirë të mos për të.