Pro dhe kundër të pirë kafe


Miliona njerëz në mbarë botën fillojnë ditën e tyre me një filxhan kafe të nxehtë pafytyrë. Dhe pa marrë parasysh se sa shumë polemika ka pasur lidhje me këtë pije salcë për të arritur në një përfundim të përbashkët shkencëtarët nuk kanë pasur sukses. Fakti se ka pro dhe kundër të pirë kafe, duke folur shumë. Përpiqen për të gjetur nëse në fakt ai është i shëndetshëm apo vetëm duke shkaktuar dëme të pariparueshme.
Dikush thotë se kafe - një nxitës i mirë. Po, sigurisht, përfitimet e përdorimit të kafe organike qëndron në badoryty saj aftësinë. Për uyazyka atë kafe e vërtetë, e natyrshme. Çdokush duke pritur për një nate pa gjumë, punë aktive, duke u përgatitur për seancën, ose për një masë të përgjegjshme mund të ketë një filxhan kafe të nxehtë. Kjo pije përmirëson dhe sqaron në tru, dhe përveç kësaj, aktivizon funksionin motorike. Nga ana tjetër, në qoftë se natën e ardhshme pa gola aktive, ju vetëm më mirë të mos pini kafe.Pro dhe kundër të filxhan përditshme kafe apo një gota pak listat më poshtë. Rreth gjallëri, e cila i jep kafe, e dinë të gjithë, por që ajo ndihmon në parandalimin cholelithiasis është i panjohur për masat. Cholelithiasis provokon një sasi të tepërt të kolesterolit që akumulon në trup, në tëmthit. Për të pastruar atë, rekomandohet vetëm për të pirë kafe. Kafeina pengon formimin e mpiksjen e rrezikshme, kështu rrezikun e reduktuar disa herë, përkatësisht, sipas shkencëtarëve, 40%.

Një përfitim tjetër i konsumit kafe - zbatimi i parandalimit të kancerit të zorrës së trashë. Kjo pije përmban një, substancë të veçantë të rralla ka një efekt laksativ. Kjo prodhon një lloj të stimulimit të zorrëve, dhe ne e dimë se shumë shpesh është e zbrazjes, më pak mundësi për të dëgjuar diagnozën "kancer". Kështu, shanset e kancerit më pak se 24% e atyre që rregullisht të pirë kafe.

Kjo nuk ka fund pro dhe kundrat e konsumit të rregullt të kafesë. Përfshira në të kafeinë përmirëson dhe aktivizon trurin. Kjo i lejon kafe të përqëndrohet në punë ose biznes në të ardhmen. Studimi, i kryer nga shkencëtarët kanë treguar se njerëzit që pijnë kafe të shpejtë kryerjes së detyrave të tyre. Megjithatë, kafe që përmban kafeinë, nuk mund të përmirësojë aktivitetin e trurit.

Sa për arritjet sportive, përfitimet e kafe të pijshëm këtu duket mjaft e dukshme. Atletët kafe mund, por në sasi të vogla. Kjo pije mund të përmirësojë pragun durim përkohësisht të rritur aktivitetin. Por të vazhdojë në këtë pikë për të metat që karakterizojnë konsumin e pakontrolluar të kafe. Ajo ndikon në masë të madhe në sistemin kardiovaskular, duke e bërë zemra mundi të shpejtë. Rritja e ngarkesës në zemër është i kundërindikuar për njerëzit që kanë ndonjë sëmundje të enëve të zemrës apo të gjakut. Atletët theksojnë në zemër dhe rritur kështu: gjatë trajnimit shkalla e zemrës gjallëron, dhe pas një filxhan kafe - gjysmë më të shpeshtë.


Më pak kafe pakushtëzuar është pagjumësia. Ky efekt anësor, i cili është i njohur për shumë njerëz. Nëse ju nuk mund të mjaft të vidyazykatysya kafe, në mënyrë për të parandaluar pagjumësi, nuk përpiqet për të pirë atë të paktën 6 orë para gjumit. Mundohuni të përkëdhel veten pije aromatik në mëngjes dhe pasdite zëvendësuar atë me çaj.
Ne vazhdojmë tek lista pro dhe kundrat e kafe. Kjo pije, për fat të keq, në gjendje për të larë trupin e kalciumit. Prandaj, nuk është tretur dhe nuk absorbohet në zorrë. Pra, nuk ka grumbulluar kalciumit në eshtra. Për të kalciumit të përfshira në produktet e përdorura në ditë, trupi zasvoyuvavsya, lejoi përdorimin e jo më shumë se dy gota e kafe në ditë. Vetë mjekët besojnë se norma mesatare e kafesë nuk duhet të kalojë 1200 mg. Shtoni në bajame racionit ditor i pjekur apo bizele të ziera për të forcuar eshtrat, pavarësisht kafe dehur.


Kafe ndikon negativisht gjëndra veshkave dhe mëlçisë. Ajo duhet të kujtojmë ata që kanë probleme me këto organe. Rikthe mëlçinë ndihmon supë rrënjë rodhe.
Ka konsumin karakteristika kafe gratë shtatzëna dhe vetëm gratë që planifikojnë të mbeten shtatzënë. Së pari, kafe shpesh shkakton varfëri të zgjatur. Së dyti, për shkak të ofrimit kafe mund të fillojnë para kohe dhe kafeina ndikon në trupin e fëmijës së palindur. Pini 3-4 gota e kafe në ditë mund të shkaktojë abort në përgjithësi.

Dekafeinato shumë e konsiderojnë pije absolutisht të padëmshme dhe të sigurt. Por, siç doli, në kafe dekafeinato kot është bërë një alternativë për shpirtrat e zakonshme. Kafeina është larguar nga fasule kimikateve, dhe kjo nuk është rruga më e sigurt për shëndetin. Si avokatët kancerogjene klorid metilen kimike. Ai lë pas grimcave që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut edhe më shumë se sa caffeine.

Për të përmbledhur, ju mund ose nuk mund të marrë kafe. Në përgjithësi, rezultatet janë si më poshtë. Nga konsumit kafe është këshilluar me forcë në qoftë se ju keni një tendencë për pagjumësi, sistemin kardiovaskular, çrregullime nervore ose shqetësuar gjumit. Përveç kësaj, kafe nuk është në përputhje me disa ilaçeve dhe barnave për zemër. Kafe është i kundërindikuar në ata që kanë një reaksion alergjik ndaj kafeinë. Kafe mund të zëvendësojë sheqer, pije kafe.

Në të gjitha rastet e tjera të marrë një kafe mund, por në moderim. Ajo duhet të mbahet mend se kafe çekiç svezhesvarennom më shumë kafeinë se shpjegueshëm. Nëse ju merret me një dëshirë të fortë për të pirë kafe nuk punon, përpiqet të marrë 1 tbsp Uthulla e Molles përditshme. Kjo është një substancë që redukton "mall" për kafeinë, e cila sigurisht duket varësinë.