Pro dhe kundër të disa dieta të famshme


Çdokush në gjendje për të dalë me dietë vetëm, dhe kjo mund të jetë efikase për të gjithë, por e përshtatshme për të. Megjithatë, pjesa më e madhe e humbjes së peshës është tërhequr si sistemet Ushqimi dhe të ushqyerit të cilat kanë përjetuar tashmë tjera "sufferers". Nutritionists kanë tendencë për të dhënë vlerësimin e tyre nga fuqia e metodave të tilla, kështu që të shqyrtojë pro dhe kundrat e disa dieta të njohura.
Ushqimi në Montignac
Më shumë se 20 libra të shkruar nga dietës famshëm francez Michelle Montynyakom. Që vuajnë nga obeziteti, ai kërkoi që të gjejnë një mënyrë për të ndihmuar të ruajtur harmoninë e trupit, pa shumë kufizim në zgjedhjen e ushqimit. Ajo vështirë se mund të quhet një dietë, por një ushqim parim, bazuar në pajtueshmërinë e produkteve.


Taboo është vendosur në: misri, sheqer i rafinuar, miell gruri, oriz të bardhë dhe sodas sheqer. Bukë me krunde, drithëra brutal, makarona të bëra nga grurit durum, perime të ndryshme dhe ushqime të tjera karbohidrate në vend - është e mundur, por me kusht që ata janë të përdoren së bashku me yndyrna. Në këtë rast, formimi i insulinës, e cila ul sheqerit në gjak dhe promovon akumulimin e yndyrës në trup.
Sipas parimit ushqimit Montignac për një vakt mund të kombinohen proteinat dhe karbohidratet apo proteina dhe yndyrna. Për fruta mirë peretravlyuvalysya, ata duhet të marrin gjysmë ore para se të marrë ndonjë ushqim tjetër.

Pluses
- Lista e kufizimeve është minimale, dhe për këtë arsye njeriu ndjen uri dhe trupi merr ushqyesve të nevojshme për trupin dhe vitamina.
- Në doza të arsyeshme janë pasta lejuara dhe ëmbëlsirat.
- Ky sistem ndihmon ushqim për të humbur peshë dhe të përhershme të mbajtur rezultatet e arritura.
Cons
- Që disa produkte ende kanë kufizime, të tilla si pasta e gatshme dhe desserts nuk do të bëjnë - ato janë miell gruri, sheqer i rafinuar. Përveç kësaj, ka shkelur parimin - mos kombinohen karbohidratet dhe yndyrna.


Atkins Diet
I njohur në mënyrë të barabartë kardiologun Robert Atkins dietë. Në këtë sistem, fuqia e bëri vet peshë trupin të cilën ai do të reduktuar në masë të madhe. Humbur kilogramë shtesë duhet të jetë për shkak të faktit se trupi do nedootrymuvaty karbohidratet. Sipas parimit të Atkins në e parë 2 javë nga dita e marrjes nuk duhet të tejkalojë 20 gram në ditë. Energjia për jetën e trupit fillon të yndyrë dhe pjesërisht e proteinave. Kështu, autori beson dietë, një person do të humbni peshë, dhe shumë shpejt, veçanërisht në javën e parë.

Praktikisht nuk ka kufizime në përdorimin e perime mish, peshk, vezë, kërpudha, sallatë. Arra të pranueshme dhe produktet e qumështit, si dhe të produkteve të cilat janë të "karbohidratet e thjeshtë" - nuk i vënë në tryezë.
Pluses
- Ushqimi është mjaft e butë, sepse produktet e mishit janë ushqim kalori, dhe në këtë mënyrë të ndjehen të urisë nuk kanë për të.
- Në një sistem të tillë nuk ka asnjë humbje fuqia e mases muskulore.
Cons
- Reduktimi mprehtë e karbohidrateve nuk është mjaft e natyrshme për trupin, e cila çon në një çekuilibër. Shumë përzier vuri në dukje, dhimbje koke, fryma e keqe, depresioni.

- Kjo fuqi sistemi ndikon negativisht në shëndetin. Ajo provokon formimin e gurëve të tëmthit dhe të veshkave, zhvillimin e diabetit, zemrës dhe çrregullimit të sistemit endokrin.

Ushqim i pjesshëm
Kur është fjala për humbje peshe njerëzit kaluan pragun e moshën 30-35 vjet, nutritionists rekomandojmë duke i kushtuar vëmendje të ushqyerit. Kjo është se gjatë ditës duhet të hani të paktën 5-6 herë, por në pjesë të vogla. Kjo yndyrore, e ëmbël apo miell nuk është e nevojshme në ndalimin kategorik - vetëm duhet për të reduktuar sasinë e konsumit të tyre. Preferencë është dhënë për ushqim natyral dhe të shëndetshme, jo gjysmëfinale.

Pluses
- Ky parim i ushqimit konsiderohet e arsyeshme dhe të shëndetshme.
- Nuk ka overeating.
Cons
- Workplace ofron zakonisht një pushim për drekë, kështu që të hahet disa herë në ditë mund të "fyejnë" Disa punëdhënës.
- Për ata që duan të agjërojnë humbje peshe - nuk presin rezultate të shpejta. Në javën e mund të shkoni vetëm rreth 500 g.

Dietë Cine
Një titull të tillë që ajo ka marrë për shkak se shumë artistë kanë provuar atë në veten time kur ishte e nevojshme për të humbur peshë menjëherë para të shtënave. Parimi është i thjeshtë:

1-3 ditë - kos malozhyrnyy;
4-6 ditë - pulë "i dobët", gatuar pa kripë dhe lëkurë;
7-9 ditë - mollë (mundësisht jeshile) ose lëng molle pa sheqer;
10-12 ditë - djathë sipër 40% yndyrë dhe verë të thatë e kuqe.
Gjatë gjithë ditës ju duhet të pini ujë në vlerë prej 2,15 l, numri i ushqimit të konsumuar nuk është i kufizuar.
Pluses
- Pas 12 ditëve të dietës mund të humbni deri në 10 kg mbipeshë.
Cons
- Në kalimin në peshë normale të ushqimit u kthye shpejt.
- Ushqimi është mjaft e ngurtë dhe të kufizuar futje e ushqyesve që nuk janë të lidhura me faktorë të favorshme.


Mos hani pas 16-00 17-00 18-00 19-00
Të gjitha të njohur "nuk hani pas" Dhe kufizojnë mundësitë e kohës mund të ndryshojnë dhe goja zakleyuyetsya dy 16-00 dhe 19-00. Kjo sigurisht nuk mund të quhet një dietë, për shkak se gjatë ditës zgjedhjet ushqimore nuk janë të kufizuara. Megjithatë, shumë preferojnë vetëm një faktor të përkohshëm.
Pluses
- Në të vërtetë kjo është e mundur për të humbur një kilogram pak pa vështirësi shumë për të mbajtur peshë.
- Mirë për ata që shkojnë në shtrat herët dhe në fillim të rritet.
Cons

- Ai kishte një numër arsyesh për të qëndruar deri vonë, ajo është shumë e vështirë që të përmbahen nga të hahet.
- Kufizimet Vetëm koha shpesh bëhet një "kurth" për ata që nuk mund të vidyazykatysya e ushqimit shijshme, por i sëmurë. Gjatë ditës ai ha aq shumë sa që nuk ka kufizime në mbrëmje nuk kontribuojnë për humbje peshe.