Vlera ushqyese e frutave portokalli


Kush nuk është fryt i njohur portokalli? Ndoshta kjo pyetje është e pamundur për të dhënë një përgjigje negative. Vjetër huaj ynë njohur portokalli në origjinë, por specie ka një vendbanim praktikisht e gjithë bota - një fabrikë e bukuri të madhe. Vlera ushqyese e frutave portokalli me një shumë të ushqyesve, i njohur për shumë. Me ngjyra të pazakontë të frutave, kineze e quajti atë "ari".
Ata besojnë se ata që rriten portokall në shtëpi, do të jetë jashtëzakonisht i lumtur që do të jepet shëndetin, jetëgjatësi, prosperitet, bollëk dhe prosperitet. Në fund të fundit, një pemë me gjelbërim të përjetshëm Orange ka një ngjyrë shumë të bukur të gjelbër. Një gjalla dhe fruiting portokalli pemë pothuajse 100 vjet! Një freskët, këndshëm aroma e humbje e ngjyrës pemë portokalli askush nuk mund të mbetet indiferent ndaj bukurisë tillë!Cila është vlera ushqyese e oranges?
Së pari, vlera e përmbajtjes fruta portokalli të pasura me vitamina A, C dhe grupeve. Së dyti, me portokall pastrimin e gjakut në trupin e njeriut. Së treti, fruta portokalli janë të gatshëm për të ngrënë ushqim të njeriut. Së katërti, portokall fruta japin energji trupit dhe vitalitet.
Në gjithë këtë, vlera e frutave portokalli edhe në pasuri substancave protyvotsynhotnыh që parandalojnë ose të kuruar poshtër. Më shpesh, ato janë përdorur si një protyvozapornoe mjeteve. Përdorimi i frutave portokalli në trajtimin e dispepsi, anemi, anemi dhe humbje e oreksit, ka një efekt të madh pozitiv në trupin e njeriut.


Dyetuchenыe arriti në përfundimin se për shkak të pronave të saj portokall të ketë efekt të rëndësishëm anti-plakje në trup. Që nga vlera ushqyese e portokall edhe mbi përmbajtjen e kaliumit në numër të madh, ata duhet të përdoren në dietën e njerëzve që vuajnë nga hipertensioni, atherosclerosis, sëmundje të mëlçisë, obeziteti dhe përdhes. Përdorimi nuk është vetëm fryt, por lëng frutash. Vlera ushqyese e lëng portokalli në përmbajtjen e sheqerit, acid limoni, gluten-free, kripë organike (sildenafil natriumi).


Mjekësia moderne rekomandon të pijshëm në mëngjes (para ngrënies) dhe qelqi mbrëmjes me lëng portokalli ose të hani të paktën dy fruta për të përmirësuar funksionimin e zorrët aktive dhe qëllime parandaluese - për të parandaluar kapsllëk.
Portokall Deri tani lëng përdoret për shërimin e plagëve dhe ulcerat, dhe crusts e frutave është supë nevыzrevshyh, e cila ndihmon për të krovoostanavlyvanyya mitrës dhe gjakderdhje menstrual.
Vlera e frutave dhe lëng portokalli, anti-inflamator, antivirale dhe pronat antiallergic cilat parandalojnë trombozë me uljen e kolesterolit në gjak. Interesante, mjekët kinezë përdorin edhe thata kurë portokalli zhvishem për të përbashkët të ftohtë, kollë dhe madje edhe sëmundje të Onkologjisë, të vendosura në gji.


Pije e mirë e lashtë për normalizimin e temperaturës së katër segmente të portokalli, mbushur me 50 g të ftohtë zier me ujë dhe infused për së paku gjysmë ore. Dhe kjo po ndodh për shkak se në portokall përmbajnë oksid salicili.
Përveç kësaj, vlera ushqyese të frutave portokalli qëndron në faktin se për shkak të përmbajtjes së vitaminës C mund të zvogëlojë rrezikun e transmetimit dhe, së bashku me spermatozoidin e defekteve të lindura të karakterit. Kështu që ju duhet të kujdeset për njerëzit e tu të çuar përpara dhe për të siguruar që ata të hanë çdo ditë për 1 portokalli.

Në qoftë se ju papritmas të fillojë të shqetësojë migrenë, ju duhet të bëni në vijim: fruta portokalli dhe të lahet pa pastrimin e tyre nga lëkura, ngërç përmes një mulli mishit ose blender me rrënjë rrikë peeled dhe trumzë dhe të shtoni në këtë peshë 110 g raki.. Mix gjithçka me kujdes dhe katër herë në ditë të marrë këtë përzierje lëng për largimin e një tjetër dhimbje migrenë.