Shtoni në panxhar tuaja dietë


Panxhar - një shumë e vjetër dhe e rëndësishme kulture perimeve në të ushqyerit të njeriut. Ajo është përdorur për të përgatitur enët e ndryshme, duke përfshirë supë dhe sallatë. Në dimër, të jetë i sigurt për të rinovuar dietën tuaj panxhar, sepse ajo përmban ushqyesve të rëndësishme për njerëzit. Në këtë artikull ne do të mësojnë në detaje se çfarë është panxhar në mënyrë të dobishme.
Panxhar është përbërja jashtëzakonisht i pasur kimike. Ajo përmban - sukroze, fruktoze dhe glukoze. Ka edhe magnez, hekur, kalcium, bakër, zink, mangan, fosfor, kalium. Në panxhar janë pothuajse të gjitha vitaminat Grupi "B", "C", "A", "PP" dhe të tjerët. Ai gjithashtu mori pjesë në jod, acide organike dhe aminoacidet. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të jetë i sigurt për të plotësuar dietën tuaj me panxhar dhe lëng panxhar.Në lashtësi panxhar nuk është vetëm të ngrënë, por gjithashtu përdorur si një ilaç në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Kjo acide shumë fryt. Valin, siç është e nevojshme për restaurimin e qelizave nervore dhe për të normalizuar nivelet e hormoneve në trup. Lysine - ndihmon në thithjen e kalciumit dhe është i njohur për kalcium pa kockat bëhen shumë të brishtë. Histidine është i përfshirë në formimin e gjakut dhe për të rritur funksionet mbrojtëse. Arginine është e nevojshme për një ton të mirë të gjithë muskujt e trupit, përveç kësaj ajo gjithashtu rrit imunitetin. Dhe imuniteti është e nevojshme, pasi ai mbron trupin kundër shumë sëmundjeve. Nuk dimrit shumëllojshmëri të pasur të frutave dhe perimeve, kështu mbushëse karrota dietën tuaj, lakër, panxhar.

Ilaç me përvojë për kapsllëk është panxhar. Ajo stimulon peristaltikės. Ajo përmban fibra dhe acide organike. Për të hequr qafe panxhar kronike kapsllëk duhet të konsumohen çdo ditë. Përdorimi është e mundur që të dy para dhe gatuar. Në shtetin e parë panxhar edhe më i dobishëm pasi ai shpëtoi të gjitha ushqyesve, sepse, siç e dini, kur gatim shumë vitamina janë shkatërruar.

Lëng të dobishme panxhar? Lëng mund te kuroje ftohjet rinitit dhe kullojnë hundët. Nëse një hundë zihet fryma, të përgatitur ilaç: përzierje lëng panxhar me mjaltë, dhe varrose hundën. Të rriturit mund të gërmoj disa herë në ditë 4-5 pika, 2-3 pika për fëmijët.

Studimet kanë treguar se panxhar të dobishme për ata që kanë kancer. Pacientët janë të këshilluar që të marrë një lëng të freskët panxhar përditshme. Lëng panxhar ngre hemoglobinës, përmirëson mëlçisë trajton hipertensionit. Ajo gjithashtu ul sheqerit në gjak, e cila është një performancë e mirë për diabetikët.

Një këshilla të rëndësishme që ju duhet të dini para se të pini lëng panxhar. Siç dihet tashmë, lëng panxhar është me të vërtetë shumë i dobishëm, por që përfitimi i saj nuk bëhet një dëm, duhet të jenë në përputhje me rezerva të caktuara. Shmangni mbidozë. Fllad shtrydhur lëng holluar me ujë gjithmonë duhet 50/50. Ky lëng i pastër panxhar një ditë mund të pini jo më shumë se 100 ml Nëse lëng 100 ml, atëherë ju duhet të shtoni 100 ml ujë. Këto 200 ml për të pirë gjatë ditës në doza të ndara. Gjithashtu, ndryshe nga lëngjet e frutave dhe perimeve nga e cila për të pirë menjëherë, lëng panxhar për të pirë menjëherë kategorikisht e pamundur. Pasi të keni lëng të freskët e vënë atë në frigorifer për 2-3 orë. Lëng Hood mbuluar është e nevojshme. U vu re se disa njerëz panxhar lëng shkaktuar përzier, të vjella dhe marramendje.

Prandaj, sidomos në kohën e zyyazykay përfshijë në panxhar tuaja dietë dhe lëng panxhar domosdoshmëri. Vetëm mos harroni se sa dhe se si për të pirë atë, për të parandaluar dëmtimin e trupit tuaj. Çdo gjë është e dobishme për të matur, kjo vlen për të panxhar shumë të dobishme.