Kombinimi i produkteve për shëndetin e stomakut


"Në stomak të gjitha të përziera up" - ky parim ndahet nga shumë njerëz dhe e gabuar! Gjendja e keqe banale shoqëruar me peshën e stomakut, mund të shkëlqej më shumë edhe dita më e mrekullueshme. Ju duhet të kujdeset për një kombinim kompetent të produkteve së bashku. Çfarë duhet të jetë përzierje e drejtë e produkteve për shëndetin e stomakut?
Normalisht, niseshte dhe sheqerna të ndahen monosaharov dhe asimiluar nga trupi. Megjithatë, në disa raste, aktivizimi i mundshëm i fermentimit në zorrë, dhe pastaj të ndarë në karbohidratet substancave që shkaktojnë fryrje dhe / ose diarre. Në qoftë se proteinat janë të tretet siç duhet, ata janë të ndarë në aminoacide (ushqyesve të dobishme). Në të njëjtën çrregullime të tretjes bakteret kalbje prishen proteina të substancave toksike, e cila çon në ndryshime në stol, vjellje dhe / ose të vjella.Çfarë kontribuon për të fermentimit në zorrë
Kjo mund të jetë mangësi enzimë, goiter dhe proceset e tjera patologjike, duke ngrën tepër, duke ngrënë gjumit vonë (optimale të paktën 2-25 orë për të fjetur më mirë, në qoftë se ajo nuk është e vakt mish) dhe ushqimin në aspektin e zhvillimit fizik dhe stresi emocional që i ngadalshëm ose të ndaluar tretje.

Pse ushqimi tretet ngadalë
Provuar ngadalësuar në fuqi në sekretimit stomakut e yndyrë (yndyrë sidomos deleje, margarinë, pak vaj). Kjo ngadalëson tretje e proteinave për dy orë apo më shumë. Gjithashtu tretje zvogëlon intensitetin e zakonin për të pirë pjatë me ujë - ndërsa lëng holluar stomakut dhe zvogëlon përqendrimin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit, e cila gjithashtu zgjat dhe komplikon tretje.


Si më e mirë për të kombinuar produkte
Përdorimi i njëkohshëm i mishit, patate dhe bukë të padëshirueshme. Më e mirë është një kombinim i mishit me perime të papërpunuara dhe fruta pa sheqer dhe grurit, fakt që gjenden në fruta dhe perime acide organike rritur thithjen e hekurit nga mishi (sidomos rekomandohet një kombinim të mishit dhe lakër turshi), si në prani të këto acide formojnë komplekset me hekur, parandalimin e formimit të zhytur dobët fytata hekuri. Është e nevojshme të dinë se për parandalimin e mangësi hekuri anemi (veçanërisht të prirur për këtë sëmundje Adoleshentet dhe gratë shtatzëna).

Përveç kësaj, një nga nxitësit më të fortë të përthithjes së hekurit mishit është vitaminë C, e cila është në fruta dhe perime. Vetëm një kombinim i mishit dhe bimë, shumë prej të oxalate - kripëra të acidit oksalik (p.sh., lëpjetë dhe raven) dhe proteina soje mund të jetë e pafavorshme, pasi kjo është në një humbje të thithjen e hekurit nga mishi. Nga ana tjetër, kombinimi i drithërave mishit (bollgur, bukë gruri) e bën të përbërjes aminoacideve ushqimet më të balancuara, sepse mishi ka shumë amino acide jo të pranishëm në kokërr.


Efekti ngadalëson në sekretimit stomakut e yndyrë mund të eliminohet duke konsumuar një sasi të madhe të perimeve të gjelbra, mundësisht të papërpunuara. Veçanërisht e efektshme në këtë drejtim, lakër të papërpunuara. Për këtë arsye, djathë dhe arra të shkojë mirë me perimet jeshile. Që nga produktet proteinike të të gjitha llojeve nuk është mirë që të hani ushqime niseshte dhe perime shijshëm: marule, spinaq, chard (panxhar fletë), të gjitha llojet e lakër, asparagus, kungull i njomë, kungull, qepë, radishes, trangujve. Nga rruga, të gjithë sallatë tuaj të preferuar nga trangujve të freskëta dhe domate - jo tamam një kombinim i mirë: acid Askorbik, e cila është e pasur në domate, është shkatërruar lehtë askorbatoksydazoy enzimë që vjen me trangujve feta. Në raste ekstreme, kjo sallatë duhet të jenë të përgatitur në një të shkojnë dhe të hani atë menjëherë. Një vakt nuk është ndeshje e tyre më të mirë. Dhe jo sepse kombinimi shijen e qumështit dhe mishit është disi e pazakontë. Për shkak se qumështi është i pasur me kalcium, dhe mish - hekuri heyazykam. Dhe, si thelbësor të trupit. Vërtetuar se kalciumi pengon thithjen e hekurit dhe hekur ndëshkohen për përvetësimin e kalciumit. Gjithashtu, mos pini enët e mishit çaj, kafe, pije shkruani Pepsi-Cola, Coca-Cola. Themeluar që ata të reduktuar thithjen e hekurit nga mesatarja e ushqimit prej 62%.