Nevoja trupit për ushqimin e duhur


Në ndjekje të një shifër hollë shumë njerëz harrojnë se kufizimi ose përjashtimi i plotë nga dietë ushqimi mund të ndikojë shpejt ose më vonë shëndetin. Gjithashtu pjesë e produkteve, ne duke privuar trupin e vitaminave dhe elementeve të cilat janë nganjëherë shumë e vështirë për të zëvendësuar. Nevoja e trupit për të ushqyerit e duhur e mbjellë nga natyra. Me personi ushqim duhet marrë: proteina, vitamina, ujë, yndyrë, fibër, karbohidratet dhe minerale të ndryshme.
Proteinë


Proteina - është një substancë organike që përbëhet nga aminoacidet dhe lipideve me të cilat rimëkëmbet dhe përshpejton metabolizmin e trupit. Ky material ndërtimi për qelizat tona. Ato janë: arginine, histidine, boshte, izoleucin, lysine, leucine, methionine, phenylalanine, tryonyn. Ata ndihmojnë në trajtimin e paralizë cerebrale (CP), sindromës Down, vonuar mendor, sëmundja Parkinsonit, skleroza e shumëfishtë. Lipide të ndihmuar rivendosjen e qelizave nervore. Vetëm Proteinat përmbajnë azot në përbërjen e tyre.

Një numër i mjaftueshëm i aminoacideve të përfshira në kërpudha, arra dhe bishtajore.
Proteinat janë të ndarë në dy lloje: bimore dhe shtazore. Perime atribuohet proteina jo të plota, sepse ata nuk kanë disa amino acidet esenciale.

Proteinat me origjinë bimore:
- xhelatinë - rrjedh nga disa bimë, të tilla si agar-agar (përdoret për bërjen pelte);
- gluten - gjendet në drithëra, të tilla si gruri;
- lehumyn - grupi i globulinat, shumë soje, gjenden në fasule, bizele, thjerrëza.Proteinat me origjinë shtazore:
- albumin - është pjesë e naftës të ligët është në vezë e bardhë dhe qumësht;
- vytellyn - si globulin përfshira në vezë e verdhë veze;
- globulin - është pothuajse gjysma e proteinave që gjenden në serum.
- xhelatinë - rrjedh nga komunikimi dhe kockat;
- kazeynohen - pranishme në qumësht të papërpunuar dhe svernuvshemsya;
- myosin - peshk të bardhë dhe mish ligët.


Mungesa e proteinave trupit ndikon çrregullim mendor çon në trashje, lodhje të shpejtë, plakjen e parakohshme dhe një numër të sëmundjeve të tjera.


Yndyrna
Ne hani yndyrna me prejardhje shtazore dhe bimore. Në rastin e parë, ata janë të përfshira në mish, proshutë, qumësht, gjalpë, djathë dhe vezë e verdhë veze. Braktisja këto produkte, ju jeni të privuar veten nga vitamina A dhe D. yndyrave në trup, si dhe karbohidratet janë përdorur për prodhimin e energjisë. Për të rritur kanë nevojë për 100 gram yndyrë në ditë. E gjithë kjo nuk është përdorur menjëherë për energji është depozituar në ind dhjamor, si një rezervë.
Përmbajtja në vajrat e dëmshme dhe acideve të dobishme të ndryshme.Produkte


Pangopur (shërbimeve) acid,%


Ngopur (e dëmshme) acid,%
Kokosit naftës


8


92
Gjalpë


40


60
Djathë


46


54
Vaj palme


54


46
Proshutë


57


43
Vaj pambuku


75


25
Vaj ulliri


81


19
Vaj badiava


81


19
Vaj misri


84


14
Sojë e naftës


86


14
Luledielli


92


8Mungesa e acideve yndyrore të pangopura çon sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, obeziteti, arteriosklerozës parakohshme.

Karbohidratet
Energjia e ndjejmë varet nga aplikimi në shumën e kërkuar të karbohidrateve. Kërkesa e përditshme për karbohidratet për një të rritur është rreth 300 gram. Ata vijnë me ushqim, në formën e sheqerna dhe niseshte. Kombinoje me proteina dhe futje karbohidrate e ushqimit nuk është i rekomanduar. Intervali duhet të jetë 3-35 orë. Kjo stomak kohë të mjaftueshme për të shpenzuar përpunimin proteinat apo karbohidratet.

Gjatë tretje Karbohidratet janë konvertuar në sheqernat e thjeshtë në formën e glukozës hyn në indin.

Celulozë
Fibër dietik - një fije dietetike, përbërësit bimore bazuar. Mungesa ose konsumimi i kufizuar i fibra promovon formimin e kapsllëk, shkel traktin gastrointestinal, nxit trashje dhe një numër të sëmundjeve të tjera. Për të ruajtur shëndetin e çdo ditë thjesht duhet të përfshijnë në dietën tuaj një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të moshuarit.

Për ushqimin e duhur është e rëndësishme që të kombinohen produktet që jo vetëm do të dëmtojnë dhe kontribuar për tretje të mirë dhe thithjen e duhur të ushqyesve.

Kombinimi i ushqimit të aciditetit dhe alkalinitetit

Proteinë


Niseshte


Yndyrna


Qumësht, të freskëta


Qumësht i thartuar


Perimet niseshte


Perimet jeshile


Acid frutash


Fruta Sweet
Proteinë


-


2


2


2


2


3


4


32
Niseshte


2


-


4


2


2


4


4


2


5
Yndyrna


2


4


-


3


2


4


4


2


2
Qumësht, të freskëta


2


2


3


-


3


3


2


3


2
Qumësht i thartuar


2


2


2


3


-


3


3


3


2
Perimet niseshte


3


4


4


3


3-


4


2


5
Perimet jeshile


4


4


4


2


3


4


-


5


3
Acid frutash


3


2


2


3


3


2


5


-


3
Fruta e ëmbël


2


5


2


2


2


5


3


2


-Shënim:
1 - produktet shumë të këqija kombinim, acid dhe alkali reciprokisht neutralizuar, e cila ndikon në vështirësi të tretjes;

2 - pak më mirë, por ende e keqe, ushqimi nuk tretet plotësisht dhe shumë të gjatë;
3 - kombinim i mirë;
4 - një kombinim perfekt.

- Proteinat - mishi dhe produktet e mishit, djathë, peshk, vezë.
- Amidoni - miell, kokrrizave të miellit apo prodhimet e bëra prej tyre.
- Perimet niseshte - panxhar, karrota, patate, pjeprat, pumpkins dhe të tjerët.
- Perimet jeshile - lakër, bizele, prej trangujve, kungull i njomë, fasule (të gjitha jeshile), marule dhe të tjerët.


Dhe një tjetër kombinim tabela e produkteve bazë të ushqyerit për ata që janë të shikuar shëndetin e tyre.


Kombinimi në mes të produkteve të mëdha


I pajtueshëm


I papajtueshëm
Oriz me perime dhe drithëra


Qumësht dhe peshk
Peshku dhe fruta


Qumështi dhe kosi produkte
Drithëra dhe produktet e qumështit


Kos dhe rrepkë
Vezë dhe fruta të thata


Produktet e qumështit dhe verës
Mish dhe zarzavate


Qumësht dhe fruta
Perimet dhe Mushrooms


Qumësht dhe bishtajore
Bean dhe lëngje


Peshku dhe vezët
Patëllxhan dhe manaferrat


Bukë dhe mish
Shalqi dhe arra


Peshku dhe patate
Verë e thatë dhe fara


Fruta të freskëta
Bukë dhe jeshile


Kërpudha dhe fruta zier
Patate dhe Perimet


Supë bizele dhe djathë
Fruta të thata dhe sheqer


Fruta acid dhe fruta të ëmbla
Lëngje dhe dehja


Vezë dhe sheqer
Berries dhe Mjaltë


Mjaltë dhe vaj vegjetal