Produkte popullore për ruajtjen e të rinjve


Gjithmonë të qëndrojnë të rinj dhe të bukur - nuk është ëndrra e shumë grave? Për fat të keq, procesi i plakjes është e pashmangshme dhe të pakthyeshme. Në një moshë të caktuar kanë për të vënë me të cilat nuk janë të njëjta forcë dhe jo mundësitë. Shkencëtarët kanë identifikuar produkte popullore për ruajtjen e të rinjve për të ndihmuar trupin e njeriut që të mbetet elastike dhe të shëndetshme.
Le të fillojmë me një listë të manave të shijshme, të bukura dhe të dobishme. Ata duhet të përfshihen në dietë të rregullt e të rinjve për të vazhduar trupin e njeriut. Për shembull, produkte popullore që ju lejon për të mbajtur flokët e bukur dhe të shëndetshme dhe të lëkurës - një portokall kuqe, manaferra, qershi dhe boronica. Këto manaferrat përmbajnë shumë kolagjenit dhe kolagjenit - ky është proteina që ndihmon ruajtjen strukturën e flokëve dhe lëkurës elasticitet. Vetë-organizëm prodhon këtë proteina, por me moshë kjo shumë zvogëlohet. Shkencëtarët rekomandojnë të hahet sa më shumë manaferrat ngjyrë të errët që të përfshijë në dietë qershi, qershi, blueberries. Përveç kolagjenit, këto berries përmbajnë shumë antioksidantë, të cilat janë në gjendje për të ngadalësuar procesin e plakjes së lëkurës. Kushti i lëkurës - një nga treguesit e shëndetit dhe moshës së personit. Prandaj, është e rëndësishme që të vazhdojë të rinjtë njom trupin me antioksidantë, të aftë për të mbrojtur lëkurën nga plakja nga faktorë të jashtëm.Produktet që ju lejon të qëndroni të rinj - një butak, ullinjtë, sardelet dhe farat e lulediellit. Para së gjithash, këto produkte janë të ngopur me të trupit acidet yndyrore esenciale. Këto acide janë të nevojshme për të ushqyer dhe për të ruajtur qeliza, duke siguruar funksionimin e tyre normal. Pa acide yndyrore nuk mund të imagjinohet çdo një nga membranën qelizore në trup. Me acide yndyrore, të cilat në numër të madh të përfshira në këto produkte të rregulluara rrjedhjen e ujit dhe ushqyesve për qelizat.

Ironikisht, por të vazhdojë mustardë dobishme të rinjve. Kjo e bën trupin tuaj të punojë më shumë në mënyrë aktive. Në të njëjtin grup mund të përfshijnë luleradhiqe dhe rrepë. Artikujt e përfshira në këto produkte, mund të mbrojtur të mëlçisë nga metalet e dëmshme që janë konsumuar në një numër të produkteve tona. Nga se, shteti është i mëlçisë ynë varet nga shumë gjëra: kjo duket si lëkurës dhe të flokëve, si të bardhë të bardhë dhe të pastër e syve, si lëkurë të qartë.

Shkencëtarët besojnë se produktet që lejojnë shtetin të vazhdojë rininë e tij - një trumzë, majdanoz dhe rigon. Në fakt, shumë erëza mund të jenë të dobishme për trupin për uyazyka përdorim të moderuar. Së pari, këto ushqime aktivizojnë sistemin kardiovaskular, të përshpejtojë qarkullimin e gjakut. Së dyti, ata kryejnë një funksion të rëndësishëm - për të ndihmuar në eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi. Nëse pas të pijshëm apo të tepruar sasi të kripës kanë formuar ënjtje rreth syve, atëherë ju vetëm duhet të i kushtoj vëmendje në rritje për erëza dhe barëra: rozmarinë, rigon, majdanoz, hudhër dhe trumzë.


Fakt interesant: shkencëtarët besojnë se rinia është e dobishme që të vazhdojë për të ngrënë perime që përtyp. Përfshijnë imagjinatën dhe të diversifikuar dietën tuaj të gjithë se çështjet përtypje, karrota, lakër, selino, lulelakër, etj Këto produkte përmbajnë shumë fibra, e cila është e mirë për shëndetin e dhëmbëve. Për të vazhduar të rinjtë të dobishme për të përdorur si fasule dhe bishtajore të tjera. Përfshira në këto produkte Pulp kontribuon jo vetëm për forcimin e dhëmbëve dhe mishrat, por edhe pastron smalt pas pirë kafe, verë e kuqe apo manaferrat zi.


Kohët e fundit produktet e popullarizuar në tabelat e shumë - perime detit. Ata kishin nevojë për të bërë dhe do të lejojë qelizat të veprojnë për aq kohë sa të jetë e mundur në fuqi të plotë. Funksionimin normal dhe të duhur të qelizave siguron shëndet të shkëlqyer dhe gjendjes shëndetësore, saturates trupin me energji. Të ndjehen të madh çdo ditë, ju duhet të marrë një shumë të mineraleve dhe fytohymykatov. Ky komponent, të cilat janë në gjendje për të pastruar qelizat nga substancat toksike, të përmirësuar ushqimin e të gjitha sistemet duke përmirësuar ushqimin e qelizave. Në dietë për vazhdimin e të rinjve duhet të përfshijë Spirulina, leshterik, hydzhyky. Ndoshta në shikim të parë, kjo mund të duket jo shumë e shijshme. Por ju do të ndjeni shijen e këtyre produkteve të veçanta, sidomos kur ti e kupton se sa ata janë të mira për shëndetin.


Tani për produktet më konvencionale në tryezën tonë. Ju ndoshta rregullisht hanë djathë, por në qoftë se ju nuk jeni një vegjetarian, dhe mish. Miti se të hahet mish çon në plakjen e parakohshme, dispelled fatmirësisht. Mishi është një shumë të proteinave, dhe është e nevojshme për një skelet të fortë dhe të qëndrueshme për ndërtimin e indeve të muskujve. Përveç kësaj, proteina është thelbësore për ndërtimin e qelizave për rinovimin e lëkurës për të parandaluar rrudhat në lëkurë. Dieta duhet të jetë qumësht, djathë, mish dhe perime janë të pasura me proteina. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e baldness parakohshme.

Trupi është vitaminë esenciale A. Ajo stimulon rritjen e qelizave të reja, parandalon plakjen e lëkurës, reduktimin e lëkurë e saj dhe thatësi. Shumica e ushqimeve që përmbajnë vitaminë A, - vezë, brokoli, mëlçisë dhe produktet e qumështit. Është e rekomanduar për të përdorur karrota: ajo përmban beta-carotene, e cila trupi është në gjendje të kthehet në vitaminë A.

Shënim qumësht bajame. Kjo përmbajtje pasur produkt për vitaminë E, kalium, kalcium, selen, bakër, mangan. Në qumësht bajame nuk përmban laktozë, dhe ajo është produkt perime. Falë tij, flokët është e ndritur, të fortë dhe të qëndrueshme, dhe lëkura bëhet kadifeje.

Mos harroni peshkun, sidomos salmon, e cila shumë omega-3 acide. Kjo është baza e rinisë sate!