Kushtet e përdorimit salcë soje


Salcë soje vjen nga Kina. Me shije të ndritshme dhe të pazakontë, ai shpejt gjeti popullaritet në Evropë. Historia e gjatë e këtij salcë nuk mund të konkurrojë me mustardë ose keçap ose me rrikë. Ne do të kuptojnë se rregullat për përdorimin e salcë soje.
Salcë e parë u soll në Evropë nga Japonia. Pastaj Louis 14 pëlqente produkt aq shumë sa që ai i dha emrin e "arit të zi". Më vonë ky emër është dhënë për të naftës. Për dy shekuj, evropianët kanë përdorur salcë vetëm në Japoni. Megjithatë, së shpejti u zhvendos në salcë më të madhe kineze, sepse ajo ishte më e lirë.Prona të salcë soje
Salcë është një lëng ngjyrë të errët me një aromë të pasur dhe shije të ndritshme. Aktualisht salcë është bërë duke përdorur soje thartuar ndikuar nga kërpudhave Aspergillus. Shpesh rregullat lejojnë shtuar gatim e grurit, të cilat përmirësojnë procesin e fermentimit. Megjithatë, kjo ndikon në shijen e salcë përfunduar. Parimi bazë i produktit - është naturalness saj, mungesa e aditivëve, duke ruajtur traditat.

Shijoni salcë jep acid glutamik, i njohur për ne si msg. Megjithatë, është plotësisht i pafajshëm për njerëzit, pasi është një produkt natyral. Është gjithashtu si nuk ka rrezik nga të hahet mjaltë, e cila, si sheqer, ka një ëmbëlsi të pjatave, por është shumë më e dobishme.

Kalori të ulët salcë lejon për plotësimin shumë enët pa u brengosur për figurën e tyre. Produkti përmban prodhimin natyror të proteinave rreth 7%, dhe të njëjtat karbohidratet. Me elementët gjurmë të pranishëm në hekur salcë, natrium, si kripë dhe aplikoni një sasi të vogël të bakrit.

Përfitim
Bëni salcë është e pasur me vitamina, por përbërja e tij mund të identifikojë praninë e vitaminës E dhe grupeve në produkt i formuar në soje procesit të fermentimit. Salcë mund të mburremi praninë e një numri të madh të aminoacidet, të tilla si, peytsyn, lysine, valin, leucine, dhe të tjerët. Prandaj, përdorimi i salcë edhe në sasi të vogla e bën atë jashtëzakonisht e dobishme për trupin. Falë kontributit të aminoacidet e salcë soje, ky produkt është një antioxidant. Sipas studimeve, salcë pronat antioxidant tejkalon 150 herë agrume përfitim. Ju vijnë në mënyrë të përsëritur të gjithë informacionin që antioksidantë janë të dobishme. Këto substanca janë në gjendje të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit dhe ngadalësojnë procesin e plakjes natyrore. Përveç kësaj, ata të rritur rezistencën e trupit ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve degjenerative.


Pas rregullat e salcë përdorimit, mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në trup, forcimin e enëve të gjakut. Kjo zvogëlon probabilitetin e ndodhjes së zemrës dhe sëmundje vaskulare.
Në dobi të salcë soje përfshijnë aftësinë e tij për t'u marrë me pagjumësi, të privuar nga dhimbje koke, dhimbje të muskujve.
Avantazhi i seasonings se anëtarësimi i saj nuk përfshijnë sheqer dhe yndyrë, kështu që mund të sigurtë të marrë njerëzit me diabet ose janë mbipeshë.

Dëm
Si në çdo erëza tjetër, në soje salcë ka meta e saj. Në pikëpamje të sasi të madhe të salcë tepërt kripë mund të çojë në sëmundje të zemrës, sëmundje të enëve të gjakut, për të vonuar ujit të tepërt në trup. Por kjo është e mundur vetëm në qoftë se ju plotësoni me salcë të gjitha ushqimet, duke mos përjashtuar desserts.

Plagosja e rëndë mund të shkaktojë salcë të meta, i cili u zhvillua me shtimin e kimikateve.

Kushtet salcë e zgjedhjes
Erëza përhapur marrë shpejt. Tani ju mund të gjeni absolutisht çdo dyqan dhe supermarket. Por për të shkuar vetëm të përfitojnë nga përdorimi i salcë duhet të jetë një qasje e përgjegjshme për blerjen e saj.

Ju kurrë nuk do të hasni një salcë natyrore në një kavanoz të madh apo në sasi të mëdha. Lirimin e tij vetëm në një enë qelqi, dhe ju duhet të marrin në konsideratë para se të marrë një rënie e horizontit në një shishe plastike. Për të qenë në gjendje të marrin në konsideratë shishe produktit duhet të jetë transparent. Ngjyra mund të ndryshojnë nga të artë në ngjyrë kafe të errët, pothuajse e zezë. Pas studimeve përbërjen, sigurohuni që nuk ka aditivëve E dhe kimikateve të tjera. Përbërësit bazë - një gruri, soje, ujë, kripë. Duke parë komponente të tjera, të tilla si uthull, maja ose sheqer, ju mund të konkludojmë se produkti është e natyrshme.