Vaj ulliri duhur dhe natyrore


Sot në raftet e vajit të ullirit lokale që ju mund të gjeni më shumë se 50 prodhues, në mënyrë që të bëjnë zgjedhje të drejtë në dyqan nuk është aq e thjeshtë. Connoisseurs shikoni për naftë, pothuajse me një xham zmadhues shqyrton një etiketë. Treguesi kryesor i cilësisë - mbishkrimi do të thotë "të virgjër, të virgjër, të pastër, natyrore, pa aditivëve." Është vaj e duhur dhe natyrore ulliri bërë nga të ftohtit parë presion pa ngrohje dhe përdorimin e kimikateve.
Më e mirë e vajit të ullirit të sakta dhe natyrore të bëra nga teknologjia e vjetër, por pak e modernizimin. Për shembull, sot në shumë ferma ullinj korrur me dorë. Mekanizimi maksimal - përdorimi i një pajisje të veçantë, si një pjesë e pjerrët, e cila shkundur ullinj nga degët. Fakti është se për shkak të dëmtimit mekanik të materialeve që prishen, i cili ndikon në shijen e gjalpë. Prandaj, i gjithë procesi nga mbledhja të shisheve vaj ulliri në shishe duhet të marrë 12-24 orë. Ullinj janë larë, grimcuar bashku me fara, ftohtë presion dhe metodën e shtrydh naftës. Kjo është e naftës - e dobishme!Pastaj tortë ishte nënshtruar përsëritur shtypur në temperatura të larta dhe agjentëve kimikë. Rezulton të naftës është e mirë për gatim, të tilla si tiganisje, por vergine shërimin pronat ekstra ajo ka! Etiketat ajo mund të përkufizohet si "natyrale", "të pastër", "tiganisje", Riga, Rotase. Shpesh ky vaj është ulliri duhur përzierje me varietetet më të lira të vajrave bimore, të cilat duhet të tregohet në etiketë.

Pak njerëz e dinë se ulliri rritur ndonjëherë në Rusi. Shkencëtarët besojnë se ky ulli ishin kolonizatorët grekë që banojnë në brigjet veriore të Detit të Zi të shekullit VII para Krishtit. Vajrat janë në rritje deri në XV ndonjëherë. Pastaj ata presion të lashtat më fitimprurëse - rrush. Në vaj ulliri të drejtë u shfaq në shekullin e XVIII. Ai furnizuar Provence franceze, kështu emrin. Vaji i ullirit ishte e shtrenjtë dhe të kushtojë tre herë më të shtrenjtë se perime. Kulinarka famshëm Elena Molokhovetz çojë edhe recetë se si për të bërë vaj ulliri surrogat nga kërpit lirë. Për ta bërë këtë, shtoni një grusht bizele të verdhë, një copë bukë të zezë dhe të krijoj.


Në kohët e Bashkimit Sovjetik, vaj ulliri është eksportuar në sasi të vogla nga Tunizia në këmbim të drurit, naftës, çelikut dhe letër. Në dyqanet nuk ra shpesh në kundërshtim, që është, nën banak. Konsumatorët nuk e vlerësojmë shijen, dhe pronat kryesisht kurative.

Ngjyra e vaj ulliri varet nga rajoni ku ullinj të rritet, të ndryshme dhe të maturimit të ullinjve. Ajo mund të jetë e gjelbër, dhe kashtë artë. Shije të vetme standarde të vajit të ullirit nuk është. Kështu, tasters italiane ka rreth 400 "versione» vergine shtesë, nga numri i vajrave varieteteve në dispozicion. Konsiderohet e naftës më të hollë me një shije të vogël të Angjinarja vështirë të njohur këtu. Konsumit të painformuar duhet të dini: notat më të mira të naftës paksa të hidhur! Një vaj të vërtetë e hidhur mund të jetë në qoftë se bëhen nga ullinjtë e papjekur. Nga veset vajra aromë të përfshijë edhe perime te konservuara dhe fermentimi. The downside i madh konsiderohet mungesa e një shije të veçantë ulliri dhe erë.


Më të zakonshme metë - erë prishur që shfaqet në qoftë se nafta rrjedh ose ruhet në ambalazh plastike. Vaj i parafinuar ulliri - një produkt prishet. Ruajtjen afat - jo më shumë se 2 vjet nga data e prodhimit (dhe ka disa prodhues të kufizuar të saj 1 vit). Hapur një shishe mundësisht përdorur gjatë muajit. Pas kësaj periudhe, vaj me siguri nuk është e keqe, por shërimi do të fillojnë të humbasin para. Mbajtur vaj duhet në temperaturën e dhomës, preferohet në një kabinet mbyllur. Në frigorifer do të beftë thekon bardhë si janë formuar në temperaturë nën + 7 ° C. Kjo nuk është një shenjë e dëmtimit, kur të nxehtë në dhomën thekon temperatura shpërndajë.


Sot, përdoruesit e madje "nuk avancuar" kanë dëgjuar për përfitimet e vaj ulliri. Ullinj përmbajnë rreth 100 substanca aktive, duke përfshirë vitamina A, E, K, dmth vaj ulliri normalizuar metabolizmin lipidet dhe ka veti anti-inflamatore. Inbox saj përbërëse polyunsaturated acid yndyror omega-6 pengon plakjen e parakohshme. Dhe në vaj ulliri është një pronë të veçantë për të ulur nivelet e kolesterolit "të keq" dhe të mbrojnë enët e zemrës dhe të gjakut nga atherosclerosis. Megjithatë, se pesha e humbjes nuk duhet të harrojmë se, si të gjitha vajrat bimore, ulliri shumë të kënaqshme. 100 g përmban rreth 900 kalori! Gabim tipike, të cilat mjekët shpesh ballafaqohen është se duke filluar për të humbur peshë, shumë refuzojnë të lëvizin për majonezë dhe vaj ulliri, bujarisht derdhje salads e tyre. Si rezultat, të fituar peshë edhe më shumë. Doza e zgjuar vaj -2 lugë ulliri në ditë. Mos harroni që gjithmonë lugë vaj masë lumtur! Shumë mosmarrëveshjet shkaktojnë dhe të skuqura në vaj parafinuar. Fakti që pika flash e vaj ulliri ekstra vergine, në të cilën ajo fillon të djegur dhe të tretem substancave të dëmshme vetëm 160 ° C. Megjithatë, e gjithë Evropës me të skuqura për vergine shtesë!