Produktet bimore gatim duhur


Ne të gjithë e dimë nga fëmijëria në lidhje me përfitimet e produkteve bimore. Sa më shumë perime të përfshira në dietën e njeriut, kështu që është e zbehta, montues, të shëndetshme, më të fun. Por jo të gjithë e di se si të gatuaj ato në mënyrë që ata ruanin pronat dobishme. Pra, çfarë sekretet janë të mbushura produktet e duhura bimore gatim?
Cilat janë përfitimet e perimeve?
Para së gjithash, në perime përmbahet shumë fibra, vitamina, acide organike dhe minerale. Fiber ofron mbushje të trupit tonë, por nuk tretet ato. Është blloqe ndërtimi i membranat e qelizave bimore. Dhe minerale dhe vitamina janë drejtpërdrejt në qelizat. Ata janë komponimet ulët molekulare të natyrave të ndryshme kimike, me vitamina - janë komponimet organike dhe minerale inorganike -. Ato janë thelbësore për trupin tonë për funksionimin normal.Përbërja e produkteve bimore gjithashtu përfshin fytosoedynenyya. Këto substanca të vlefshme përfshijnë carotenoids, indoles, yzotyotsyonatы. Një numër i madh prej tyre përmbajnë cruciferous, që të gjitha llojet e lakër, turnips, rrikë, farat e sinapit dhe perime të kuqe, përveç panxhar sheqeri.
• Carotenoids janë perimet kryesisht yarkookrashennыh. Në fakt ata shtojnë lycopene ngjyra, beta-carotene, e cila është transformuar në vitaminë A. njeriut Carotenoids dhe yzotyotsyonatы - antioksidantë të forta, pra substanca që janë duke luftuar me shkatërruese për ne proceset oksidimi që mbajnë qelizat tona të paprekura, të kontribuojë për përditësimin e tyre dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës Sistemi vaskulare, kancer, artriti.

• Enzimat ndihmë Yzotyotsyonatы prodhojnë mëlçisë, carcinogens dezaktyvyruyuschye dhe toksina dhe largimin e tyre nga trupi. Kjo është e rëndësishme, pasi është një kancer provokatorë kancerogjen.
• indole efekt ndryshme fytoэstrohennыm, normalizimin e bilancit tonë hormonal.
Këto fytosoedynenyya luajnë një rol të rëndësishëm në përcaktimin e produkteve bimore gatim.

Cook ose hani të papërpunuara?
Prandaj, është supozuar se perimet e papërpunuara të dobishme trajtuar termikisht. Megjithatë, kjo është një pikë e dyshimtë. Ajo rezulton se shumë salcice dhe perimet steamed papërpunuara është shumë më i mirë "vëllezërit" e tyre.

Në fakt, pas trajtimit të ngrohjes e pronave të dobishme të perimeve është e humbur. Për shembull, vitamina C është shkatërruar, një Asistent mure ndërtues imuniteti anije, si dhe të rëndësishme për trupin tonë të paqëndrueshme. Për produkte të perimeve humbni qëndrueshmëri, shije dhe aroma. Megjithatë, këto humbje mund të minimizohet në qoftë se ju e dini se si të gatuaj perime.

Gatim i duhur i këtyre produkteve ndihmon për të rritur thithjen e ushqyesve të tjera të tilla si beta-carotene. Me karrota gatuar ne të merrni 5 herë më i substancës se freskëta. E njëjta gjë ndodh me letrat me vlerë carotenoid lutein, karrota në të ziera për më shumë se 14%. Fëmijët nuk rastësisht vegjël rekomandohet për të dhënë karrota dhe mollë e pjekur, si karrota të para përmbajnë shumë fibra ngarkimit gastrointestinal traktit, dhe në shumë mollë të freskëta pektin është shumë e vështirë për fëmijën pankreasit.


E njëjta gjë është e vërtetë i kaliumit, të nevojshme për sintezën e proteinave dhe metabolizmit të karbohidrateve. Patate duhur gatim, patëllxhan, kungull i njomë - pjekje në skarë, dhe së bashku me lëkurë. Ky trajtim ndihmon për të rritur përqendrimin e kaliumit.
Ka dëshmi se kalciumit, i cili është i përfshirë në formimin e skeletit tonë mund të absorbohet keq nga fakti se në bazë të kushteve mjedisore negative perime rritur në shtretër, të fillojnë të grumbulluar stroncium, i cili pengon absorbimin e kalciumit. Kur përqendrimi trajtim të ngrohjes stroncium ul, dhe për këtë arsye, përgatitja e duhur ndihmon për të përmirësuar thithjen e kalciumit. Prandaj, qepë, turnips, karrota mund të sigurtë të piqem dhe lakër - kuzhinier.


Carotenoids lycopene në aktivitetin e tyre superior ndaj antioksidantë të tjera, të tilla si vitamina C dhe E. Ajo mbështet ton tonë enëve të gjakut, redukton rrezikun e kancerit. Por njerëzit mund të merrni më shumë lycopene, hani perime nëse i gatuar në zjarr. Kjo është veçanërisht e vërtetë domate. Domethënë, kjo perime shpesh hamë papërpunuara. Ndërkohë, sipas një studimi nga shkencëtarët amerikanë në zier apo i gatuar numër domate lycopene rritet nga një e treta pas dy minutash e trajtimit të ngrohjes. Por në qoftë se perimet janë të ziera ose të zier për 15 minuta, përmbajtja lycopene rrit 15 herë. Ajo rezulton se lëng domate është shtrydhur nga një palë sjell përfitime më shumë se domate të freskëta.

Tani i kushtoj vëmendje të fytosoedynenyyam tjetër, numri i të cilëve rritet pas stewing, valë apo pjekje. Këto përfshijnë hlykozylatы. Këto komponime komplekse organike përmbajnë të dobishme për njerëzit izotiocianat, të cilat i kemi përmendur. Përmbajtja e këtyre komponimeve në lulelakër ose brokoli, steamed, një rritje prej 30% krahasuar me perime të freskëta. Kështu në qoftë se brokoli dhe lulelakër kuzhinier apo skuqura, numri i izotiocianat, në të kundërtën, ka rënë me 80%.

Së fundi, ne nuk mund të mendoj për vitaminë C dhe hedhin poshtë mitin se ajo është shkatërruar si rezultat i përpunimit të perimeve termike. Fakti që paroobrabotke, gatim ose tiganisje, të tilla si karrota, ka humbur vetëm një sasi të vogël të kësaj vitamine, si temperatura e ngrohjes është shumë më e ulët se sa gjatë tiganisje. Në baret ngjitur vitamina C nuk është reduktuar, dhe i zier karrota reduktuar me një të katërtën. Për të ruajtur vitaminë në patate piqem këtë rrënjë edhe në lëkurë, që vitamina C është e përqendruar nën lëkurë. Ajo duhet të dini se kjo vlen vetëm për patate të reja, të lashtat rrënjë vitaminë në më të vjetër kanë mbetur.