Ushqimin e duhur në dimër


Në dimër, ushqimi ynë është një nga bashkëpunëtorët më të rëndësishëm të trupit, për shkak se ajo ka për qëllim për të forcuar sistemin imunitar, të cilat duhet të punojnë në mënyrë efektive. Përveç kësaj, të ushqyerit e duhur në kohën e zyyazykay e nevojshme jo vetëm për ngrohje normale, por edhe për të mbrojtur kundër depresionit.
Ushqimi i duhur për humor të mirë
Vërtetuar se njerëzit pesimiste e trishtuar vuajnë më shumë dhe më shpesh se optimist dhe i gëzuar. Prandaj zyyazykay është e rëndësishme për të mbajtur një humor të mirë, i cili nga ana e tij varet nga prania e lumturisë serotonin hormon. Është ky hormon na bën një popull pozitive dhe të lumtur. Në dimër, dielli është zhdukur, dhe kështu shuma e serotoninës në trup ul, sepse hormon prodhohet nën ndikimin e dritës të ndritshme. Të ndikojë në serotonin, ju duhet të përdorni produkte që stimulojnë atë. Midis tyre, shumë prej të cilave edhe të kontribuojë në stimulimin e imunitetit dhe "samoobohrevanyyu" trup. Ndër këto produkte, përbërësit e të ushqyerit e duhur në dimër përfshin:


• proteinave shtazore. Këto substanca të marrë mish më të mirë të Turqisë dhe pule, viçi, vezë dhe djathë. Ato përmbajnë amino acid L-phenylalanine dhe triptofanit, duke i detyruar të trurit për të prodhuar endorphins. Përveç kësaj, ata ndihmojnë sintezën e antitrupave që ofrojnë rezistencën ndaj sëmundjeve. Përveç kësaj, triptofanit është pjesë e thjerrëzat, fasulet, kërpudha.
• Frutat dhe perimet. Shiko për domate. Për shkak të numrit të madh të Tryptamine në këto produkte, ne relaksohuni. Përveç kësaj, domatet përmbajnë glukozë dhe fruktozë, minerale, hekur, mangan, zink, natrium, magnez, jod - si dhe vitamina A, B2 B6, E, K, PP. Të gjitha këto substanca ne kemi nevojë për të zyyazykay kohë.

• çokollatë. Ai përbëhet nga methylxanthines, të cilat stimulojnë proceset e transmetimit të impulseve nervore që e bëjnë një person më të gëzuar dhe të shkaktojnë lirimin e endorphins, e cila nga ana mund të përmirësojë disponimin dhe për të krijuar një ndjenjë të kënaqësisë. Me përdorimin e këtij produkti duhet të mbahet mend se për qëllime të tilla çokollatë të përshtatshme vetëm e errët që përmban të paktën 70% kakao. Nëse çdo ditë për të ngrënë 15 - 20 gram çokollatë, ata nuk do të çojë për të fituar peshë, por të japë urdhrat e humor të mirë dhe energji.


Përveç dietë të përshtatshme në dimër për të forcuar imunitetin, samoobohrevanyya trupit dhe duke u shpëtoj të depresionit duhet të kuptohet dhe ushqime të shpeshta pjesshëm, futjen e dietë të peshkut të vogël detare dhe prodhimet e detit: calamari, karkaleca, gaforret, algat. Ato përmbajnë sasi të larta të omega-3 dhe omega-6 acide yndyrore. Përveç kësaj, menu në të mirë zyyazykay fibra kohor përfshijnë: kajsi, asparagus, sallatë jeshile, lulelakër, selino, brokoli, pineapple, bollgur.

Ushqim rëndë dimrit

Në periudhën e zyyazykay nuk rekomandohet të përdorë dietë të ulët yndyrë. Imunitet NORMAL VEPRIMIT yndyrna të nevojshme. Përveç kësaj, moti i ftohtë, njerëzit duan të marrin të ngrohtë, dhe më të mirë të të gjitha ajo nxehet yndyrë. Në këtë drejtim, me fillimin e motit të ftohtë, shumë prej nesh automatikisht të rritur sasinë e ngopur yndyrë në dietë, shpesh edhe pa e kuptuar.
Kjo metabolizmi dimër ngadalësuar disi, dhe kjo çon në formimin e depozitave yndyrore. Nga nëntor-mars ne shpesh rekrutuar rreth 1-2 kg. Kjo normë. Për të shmangur duke shkuar përtej këtij rregulli, ju mund një herë në javë për të organizuar një ditë agjërimi. Rregullat e mëposhtme: për këtë ditë duhet të përgatisë 15 kg mollë të pjekura në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dhe të hanë, larë poshtë me çaj bimor ose jeshil pa sheqer. Pektin përfshira në mollë - një sorbent bukur, largon substanca toksike që normalizuar karrige ndihmon në funksionimin e mëlçisë.


Vitit të Ri "dietë"
Në mënyrë tipike, festat e Krishtlindjeve të vazhdojë edhe në vendin tonë, nga fundi i dhjetorit deri në mes janar dhe minojnë ushqyerit të qëndrueshëm dhe të balancuar. Gjatë kësaj periudhe, ne mund të rekomandojë të ndiqni ushqimin lehtësuar menu. Për 4-5 ditë është më e mirë për të përjashtuar përdorimin e produkteve të tilla si mish dhe shpezë, dhe duhet të preferojnë drithërat, perimet, frutat, produktet e qumështit. Në ato ditë dhe të hani të gjithë drithëra mëngjes drithëra me fruta ose fruta të thata për drekë - supë perimesh për darkë - perime të freskëta ose steamed dhe produkteve të ulët-yndyrë të qumështit. Përveç kësaj, ajo është e dobishme për të përdorur agrume: portokall, pomelo, limon, grejpfrut. Ato ndihmojnë të mbajë detoxification. Një lëng frutash agrume në mëngjes jep një energji të mrekullueshme.