Ushqimi i duhur për burrat të shëndetshëm


Shpesh kur marrëdhëniet diskutuar mund të dëgjoni se burrat - huajt nga Marsi, dhe gratë - nga planeti Venus, dhe për këtë arsye të kuptojnë njëri-tjetrin ata nuk mund.
Në të vërtetë, artikujt dallimet shfaqet në pothuajse të gjitha sferat e jetës sonë, duke përfshirë ushqimin. Ky artikull ne do të kushtojnë pyetje sqaruese: çfarë ushqime të bëjë ushqim të mirë për shëndetin e njerëzve.
E djemve në krahasim me zonjat kanë peshë më të madhe, numrin më të madh të muskujve dhe skeletit masive. Si një grua gjatë shtatzënisë ose fëmijën e ushqyerjes me gji kanë nevojë për disa ushqyesve dhe e dobishme për shëndetin e njeriut të ndjekë dietën e tij të përditshme në kohë për të parandaluar rrezikun e humbjes së indeve të muskujve, mosfunksionim ngrerë, kancerin e prostatës, baldness dhe sëmundjeve të tjera.Ushqimin e duhur - çelësi për shëndetin seksual
A nuk e bëjnë një gabim, nëse themi se një nga frikat më të zakonshme në mesin e njerëzve - një sëmundje që lidhen me sistemin riprodhues. Për këto shqetësime nuk mishëruar në jetën, njeriu shëndetin e dobishme për të përdorur sa më shumë fruta dhe perime, hudhër, vaj ulliri dhe peshku. Këto ushqime të ndihmojnë zemrës dhe enëve të gjakut dhe si rrjedhojë, të përmirësojë rrjedhjen e gjakut. Domethënë për shkak të furnizimit të dobët të gjakut në organet gjenitale dhe mosfunksionim ngrerë ndodh. Reflektimi ushqyerit, njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm e vaj liri. Disa studime tregojnë se kjo mund të kontribuojë në zhvillimin e hyperplasia prostatic. Rreziku i sëmundjes ul konsumimin e çajit të gjelbër.


Shëndeti ind muskulor - nga proteinat
Burra të ushqyerit përfshirë konsumin e përditshëm të proteinave dhe 10-20 gram më shumë se gratë në dietë. Kjo nuk është befasuese, sepse seksi të fortë janë më në masë të muskujve, e cila djeg më shumë kalori se sa indet yndyrë dhe mbron trupin nga sëmundjet kardiovaskulare. Meshkujt të cilët kanë vendosur një objektiv për të rritur muskujve, me një mesatare prej 15 gram të proteinave për çdo kilogram të trupit tuaj.

Vitaminat dhe mineralet për shëndetin e njeriut

Në avantazhin krahasues të multivitamina artificiale dhe vitaminave dhe mineraleve nga shkencëtarët e ushqimit argumentojnë shumë vite. Aktualisht, pikëpamja mbizotëruese nga përfitimet më të mëdha të produkteve natyrore, si dhe elementët gjurmë të drogës absorbohet nga trupi keqe dhe të këqija të kombinuara së bashku. Megjithatë, nëse personi merr komplekset multivitamin, ai duhet të dinë se si në vijim:Me acidit folik përmirëson cilësinë e spermës. Kjo vitaminë përfshijnë fasule, fruta agrume, perimet jeshile me gjethe.
Burrat janë të nevojshme për futje kalcium dhe vitaminë D, e cila forcon kockat, sepse, në kundërshtim me besimin popullor, zhvillimi i osteoporozës kërcënon jo vetëm gratë. Këto minerale janë gjetur në qumësht dhe produktet e qumështit.

Kur zgjedh një multivitamin, preferojnë përmban më pak hekur, sepse trupi mashkull shpesh merr atë në sasi të mjaftueshme. Dhe për të sjellë hekurin e tepërt e vështirë.
Për të ngadalësuar procesin e plakjes dhe reduktimin e moshës të varur e dobishme beta-carotene, zink dhe vitamina E dhe C. Ato janë gjetur në produktet e mishit, vezë, perime, vajra.
Vitamina E dhe C nuk mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës.Cilat ushqime duhet të përmbajë menu për burrinFrutat dhe perimet në të kuqe. Piper, kungull, karrota, patate e ëmbël janë të pasura në vitaminë C, e cila redukton rrezikun e hyperplasia prostatës.

Berries. Këto produkte përmbajnë antotsianyn, ngadalëson procesin e plakjes së trurit.
Produkte soje. Në qoftë se përdorimi i përditshëm 25 gram soje mund të mbrojnë veten e tyre nga kanceri i prostatës dhe kolesterolit të tepërt.
Arra Brazil. Ata akuzuar magnez dhe selen, dhe në këtë mënyrë mund të mbrojnë kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit.
Lakra. Lakër dhe lulelakër, brokoli është e pasur me vitaminë C, beta-carotene, kalium, sulforaphane dhe të ndihmojë në parandalimin e kancerit të prostatës.

Peshk yndyror. Këto ushqime përmbajnë omega-3 yndyrna, të cilat janë në gjendje të prodhojnë ndikim komplekse mbi burrat, pikërisht për të reduktuar ndjesi djegie në muskujt pas ushtrimit, luftën kolesterolit.
Banane. Ato janë të pasura në kalium dhe magnez dhe për të parandaluar sëmundjet e sistemit kardiovaskular.
Oysters. Që përmbahen aty zink përmirëson spermës dhe mbron kundër zhvillimit të kancerit të prostatës.
Ginger. Kjo ndihmon të rivendosur trupin pas workouts aktive.
Vezë. Burrat duhet të hani vezë me vezë e verdhë, kështu që ata mund të përmirësojnë kolesterolin dhe për të shmangur atherosclerosis.