Bazat e të ushqyeritUshqimi i duhur është pjesa më e rëndësishme e një jetese të shëndetshme. Ajo që ne hamë, se sa, kur dhe në çfarë kushtesh - e gjithë kjo ndikon në funksionimin e trupit tonë. Nëse ju doni të bëni trupi ishte një kënaqësi për të punuar për ju, ajo është shumë e rekomanduar që të respektojë rregullat e mëposhtme, kur hahet:

Kreu 1.Dumayte, dhe jo stomaku! Sipas mendimit tim - është themeli kryesor i të ushqyerit e duhur. Para se të vendosni për të ngrënë diçka, mendoj. Së pari, pse është ajo që ju? Së dyti, në qoftë se ju doni të hani është kjo? Nëse pyetjen tuaj që ju të merrni një përgjigje si "vetëm për shkak se unë dua të", pastaj shkoni dhe të pini një gotë me ujë. Ju duhet të mësojnë të bëjnë dallimin në mes të urisë dhe dëshirës për të përtyp në diçka. E dyta ndodh shumë më shpesh! Sigurisht, ndonjëherë ju mund të trajtoni veten dhe hani tortë në mënyrë që të ketë argëtim, por nuk merrni kryer larg nga kjo.


2. Shmangni produktet e dëmshme. Harrojeni sode, bare çokollatë, crisps, ushqim të shpejtë dhe të neveritshme të tjera të shijshme. Shmangni salcice, ushqim të konservuar, majonezë, mish yndyror, erëza, kufizojë përdorimin e kripë, sheqer dhe ëmbëlsirat.
3. Dieta duhet të jetë i balancuar. Se çdo organ duhet të merrni mjaft proteina, yndyra, karbohidrate, vitamina dhe kripëra minerale. Për ta bërë këtë, të përpiqen për të diversifikuar menu tyre.
4. Korrekt marr produktet kombinim. Jo të gjitha produktet përshtaten së bashku. Dy produkte të dobishme mund të shkaktojë dëm në trupin tuaj kur ju hani ato së bashku. Si për të kombinuar ushqim bazë, ju mund ta lexoni këtu.

5. Hani vetëm nevojë për një humor të mirë. Ju duhet të jetë i qetë kur të marrë ushqim. A nuk ulen në tryezë për të zgjidhur ndonjë problem ose për të sqaruar gjërat. Emocionet tuaja negative nuk lejojnë sistemin e tretjes për të punuar si duhet. Disa shkencëtarë besojnë se edhe ushqimi i ngrënë në një humor të keq kthehet në helm! Ndonjëherë ju mund të thyejnë këtë rregull. Nëse ju e dini saktësisht çfarë ju hahet çokollatë ngre humor, ju mund të bëjë një përjashtim.
6. Mos hani para gjumit. Vakt e fundit duhet të jetë rreth 2-3 orë para se të shkoni në shtrat. Në natën, trupi duhet të pushojnë në stomak dhe jo përjashtim. Pasi të hahet para gjumit ju lënë stomak në ndërrimin e natës! Nëse ju ende nuk mund të rezistojë, atëherë pini një gotë kefir.

7. Ndiqni regjimin pijshëm. Në mëngjes, pini një gotë me ujë të ngrohtë për rreth 30 minuta para mëngjes. Kjo do të ndihmojë për të zgjoheni në stomak dhe të përgatisë atë për të hahet. Gjatë ditës ju duhet të pini rreth 2 litra lëng.