Ushqimi i duhur për gratë shtatzëna


Çfarë ushqime duhet të hahet nga gratë shtatzëna, fëmijët e tyre kanë lindur të shëndetshëm? Nga ajo vidyazykatysya ushqimi më i mirë? Ushqimi i duhur për gratë shtatzëna - tema është shumë e rëndësishme, sepse ajo që nëna ha, varet nga mirëqenien e fëmijës. Ne kemi përpiluar një listë të 12 produktet më të dobishme për gratë shtatzëna.
Për të filluar njohur me termin "Piramida e ushqimit." Duke përdorur piramidën e imazhit simbolik në mënyrë të qartë ka treguar se produktet duhet të konsumohen çdo ditë, dhe i cili duhet të vidyazykatysya. Në fund të piramidës ushqimore janë ushqimet që hamë rekomanduara në sasi të mëdha. Sa më i lartë Hapi piramidale, aq më pak ka nevojë për të përdorur ato janë produkte.


Ushqimin e duhur e grave shtatzëna nuk duhet të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga piramidë ushqimore konvencionale. Dietë e tyre duhet të jetë 6 copë e drithërave dhe bukës, 4 - fruta, perime, 4-6 - 4 - produktet e qumështit, 3 - produktet që përmbajnë proteina dhe 1 pjese e ëmbël dhe yndyrshëm.
Për gratë shtatzëna përjashtuar ndonjë dietë. Për më tepër, që nga tremujorit të dytë, gratë shtatzëna duhet të merrni 300 kalori më shumë çdo ditë, dhe në tremujorin e tretë, ky numër rritet në 450 kcal.

Ushqimi i duhur siguron për minerale të veçanta. Në qoftë se një grua shtatzënë nuk mund t'i merrni ato nga ushqimet ajo ka nevojë për vitamina të veçanta paralindjes. Në mënyrë tipike, këto barna janë të përshkruara nga mjekët. Megjithatë, në qoftë se gruaja në fjalë mungesa e vitaminave, ajo mund të diskutojnë me mjekun tuaj mundësinë e marrjes pjesë shtesë.

Cilat vitamina dhe mineralet janë të domosdoshme për gratë shtatzëna?Kalciumi - çelësi për dhëmbë të shëndetshëm dhe kockat. Në qoftë se organi pritje nëna mungon kalcium, fëmija e merr këtë element të dhëmbëve dhe kockave të saj. Ky zhvillim kërcënon osteoporozën ose humbjen e dhëmbëve grua. Futje e përditshme e kalciumit është 1000 - 1300 mg.Acidi folik - shëndetin e fetusit. Gratë shtatzëna duhet të marrë të paktën 04 mg substancë çdo ditë që fëmija nuk ka zhvilluar defekte tub nervore të tilla si spina bifida. Disa mjekët japin bordit shtatzënë nënës për të rritur dozën për 08 mg. Acidi folik është gjetur në shumë ushqime dhe me vitamina paralindjes. Rastet e mbidozë është jashtëzakonisht e rrallë, kështu që gratë shtatzëna nuk duhet të trembet për të teproj.


Hekur - për rrjedhën e duhur të gjakut. Me hekur formuar hemoglobines dhe oksigjenit dorëzuar në indet. Për nënat e ardhshme nuk vuajnë nga anemia, lodhje, depresion, ata duhet të marrin çdo ditë rreth 27 mg selen.Vitamina B6 - janë duke luftuar me vjellje. Doza ditore është 25 mg.


Fiber - asistent në luftën kundër kapsllëk. Shkalla e përditshme - '28


Vitamina C - përfitimet e placentë. Merrni këtë vitaminë në numrin e grave kanë nevojë për 70 mg në ditë.Tani ne e dimë se çfarë substanca dhe në atë sasi duhet të bëjë moms të mira të ushqyerit. Nuk është një tjetër pyetje: cilat ushqime për të zgjedhur në dyqan për të siguruar trupin me një numër të mjaftueshëm të këtyre elementeve gjurmë dhe vitamina?


12 produktet më të mira për gratë shtatzënaMish. Në viçi ligët përmban një shumë të ushqyesve, përkatësisht vitamina B6, B12 proteina, hekur dhe zink, dhe choline, e cila është thelbësore për zhvillimin e duhur të trurit.


Farat e bishtajore. E pra të gjithë e dimë fasule, thjerrëzat, soje, chickpeas ose chickpeas, të bashkohet me "rezervat" e tonë të trupit yndyrë, proteina, hekur, acid folik, zink dhe kalcium.


Brokoli. Kjo perime është e pasur me acid folik, fibra, kalcium, lutein, zeaxanthin, carotenoids që përmirësojnë shikimi dhe kalcium mbështet balancën normale të ujit dhe presionin e gjakut.Lashtat Berry. Në manaferrat përmban karbohidratet të dobishme, kalium, vitaminë C, acid folik, fibër, phytonutrients.


Vezë. Është e vështirë për të listën e të gjitha vitaminat dhe mineralet që përmban këtë produkt. Lutein, zeaxanthin dhe choline - janë vetëm disa prej tyre. Dhe, sigurisht, vezë - janë burimi më i rëndësishëm i proteinave dhe aminoacideve.


Djathë. Për moms më të mirë për të zgjedhur varieteteve të ulët-yndyrë të këtij produkti. Kështu që ju të minimizuar sasinë e kalorive, yndyrë dhe kolesterol që hyjnë në trup. Në djathi është fosfor, kalcium, magnez, vitamina B12 dhe proteina.Lëng portokalli. Me trup portokalli lëng merr acid folik, kalium dhe, natyrisht, vitaminë C.


Produktet e qumështit. Qumështi është një burim i shkëlqyer i fosfor, kalcium dhe vitaminë D, duke formuar një skelet i guximshëm.


Peshku familjes salmon. Salmon dhe "vëllezërit" e tij i japin trupit jo vetëm proteina, por edhe vitamina B dhe omega-3 yndyrna të promovuar zhvillimin e duhur të trurit dhe fëmijët.


Mish derri. Në derri fileto përmban niacin, thiamin, zink, choline, hekur dhe vitaminë B6.Yogurts. Krahasuar me kos qumësht përmban një numër të madh ajo përmban kalcium, proteina, zink dhe vitamina B


Ushqime me drithërat. Drithërat janë të pasura me vitamina B, hekur, acid folik, zink. Ato përmbajnë ushqyesve dhe fibra.Produkte rrezik i fshehur për gratë shtatzënaFruta palarë dhe perime, mish të papërpunuara. Këto produkte mund të infektojnë Listerioza dhe sëmundjen toxoplasmozë. Sëmundjet kronike fazën e zhvillimit të fetusit kërcënuese.Papaja fruta. Në vendet aziatike ky fryt është përdorur si një kontraceptiv natyrore. Si rezultat i përdorimit të frutave papjekur mund të tkurret mitrës dhe të shkaktojë fillimin e parakohshme të punës.


Kafe. Më mirë të mos marrë më shumë se një filxhan i kësaj pije gjatë ditës, që nga kafeina pengon thithjen normale të hekurit.


E tepërt vitaminë A. Kjo vitaminë mund të shkaktojë keqformime kongjenitale. Ajo është gjetur në karrota, kungull, patate e ëmbël, spinaq, turnips, rrepa, kajsi, shalqi.