Ushqimi i duhur në atherosclerosis sëmundje


Atherosclerosis është sëmundje mjaft e zakonshme në ditët e sotme. Ata shpesh vuajnë njerëzit e moshuar. Megjithatë, pavarësisht nga mosha, kjo është një sëmundje mjaft e rëndë, pasi mund të provokojë bllokimin e enëve të gjakut, dhe rrjedhjen e rrjedhimisht kufizuar gjakut dhe pamjen e ishemi, goditje dhe sulme të zemrës. Trajtimi i sëmundjes përfshin marrjen e shumë drogë. Por më e rëndësishmja, të ushqyerit e duhur në atherosclerosis.
Dita e fillimit të analizuar se çfarë atherosclerosis
Ateroskleroza - një sëmundje kronike, në të cilën mur të brendshëm të arterieve depozituar kolesterolit dhe yndyrna të tjera, në formën e pllaka dhe ata vulosur murin dhe humb elasticitet. Këto pllaka mund të rritet dhe të kaltsynyrovatsya, duke parandaluar rrjedhjen e gjakut në enët. Përveç kësaj, pjesë e pllakatë mund të ndërpresë dhe rënia e fluksit të gjakut në enët e vogla dhe të bllokoj ato.


Atherosclerosis trajtohen si kirurgjike, duke shkatërruar pllaka dhe drogë që reduktojnë prodhimin e kolesterolit.
Është shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundje se sa për të trajtuar atë, kështu që nëse ju keni një predispozitë për atherosclerosis, ju duhet të ndjekin një dietë.
Hani në atherosclerosis - çelësi për një shërim të shpejtë. Zhvilluar një dietë të veçantë të quajtur Tabela №10 për trajtimin e sëmundjeve të tilla si atherosclerosis.

Ndër rekomandimet e përgjithshme për parandalimin e sëmundjeve të tilla si atherosclerosis, janë si më poshtë:

1. Të heqë dorë zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit dhe pijet.
2. Ulja nivelin e stresit.
3. Shko në për sport, ajo do të reduktojë nivelin e yndyrës në trup.
4. Mundohuni të gatuaj pa përdorur yndyrë.
5. Përgatitja menutë çdo ditë të ndryshme të trupit merr të gjitha ushqyesve.
6. Kur zgjedhjen e produkteve në dyqan, vini re se shenja nuk ishte kolesterol.

Pse ju duhet të hani?
1. Bukë dhe miellit produkteve. Ajo duhet t'i japë përparësi të bardhë miell bukë 1-2 klasës, si nga mielli thekre dhe doktoratë bukë. Që nga cookie-t mund të zgjidhni thatë nezdobne. Ju gjithashtu mund të përdorni kripë pjekur me djathë, peshk, mish, me shtimin e grimcuar krunde gruri, miell soje. Mos përdorni produkte të saktë dhe të pastë pudre.

2. Mish. Zgjidhni lloje të ulët-yndyrë, do të përpiqen për të hequr dhjamin, ndërsa gatim. Korrekt do të hani mish lope, mish derri ligët, viçi, pule dhe gjeldeti pa lëkurë. Shmangni një dietë e mish yndyrore, rosë, patë, mëlçisë, veshkave, tru, salcice, mish i tymosur, mallrave të konservuar.
3. Peshku dhe prodhimet e detit. Zgjidhni varieteteve të ulët-yndyrë të peshkut. Vlim peshk ose piqem mirë apo kuzhinier për një çift. Ushqim deti të tilla si midhjet, fiston, lakër mund gjithashtu të përfshihen në dietë. Ju duhet të shmangur lloje yndyrore e peshkut, i kripur dhe peshku i tymosur, konservuar dhe viça.

4. Pearl. Vlerë preferojnë hikërror, bollgur, meli, kokrra elbi nga të cilat ju mund të gatuaj drithëra freskët, casseroles, Krupnik. Përdorimi bollgur pak, oriz dhe makarona.
5. pije. Hani pije të tilla si çaj dobët, kafe dobët, lëng, perime, si dhe fruta dhe perime. Ajo duhet të kufizojnë përdorimin e kafe të fortë, çaj të fortë dhe kakao.
6. esencë. Ju mund të përdorni pak vaj dhe gjalpë. Ndalohet përdorni margarinë dhe përhapet ndryshme.
7. Perimet. Ju duhet të hani ushqime të të gjitha llojeve të lakër, panxhar, karrota, kungull, kungull, patëllxhan, patate, bizele të njoma. Të dobishme dhe tranguj, domate, marule dhe bimëve. Më pak të hani këto perime, radishes, rrepkë, lëpjetë, spinaq dhe kërpudha.

8. Frutat. Fruta mund të hahet në sasi të mëdha, për të kufizuar vetëm rrushi trashje. Në mënyrë të ngjashme e dobishme për të përdorur fruta të thata.
9. arra. Mirë për të ngrënë arra, lajthi, bajame dhe kikirikë.
10. Produktet e qumështit. Korrekt zgjidhni ushqime me një yndyrë pak, por është më mirë të skremuar qumësht, djathë, kos, djathë malosolenыy, salcë kosi me përqindje të ulët-yndyrë. Dhe produktet e qumështit të lartë në yndyrë nuk mund të hani.

Nuk janë ushqime që ulin nivelin e kolesterolit në gjak:

Produktet e bletës:
- Propolisi;
- Ambrosia;
- pidmor;

Ushqimi:
- fasule;
- oats;
- salmon;
- avokado;
- Angjinarja;
- Kastrati;
- hudhër;
- çaj jeshil;
- boronica;
- granatat;
- rrushi i kuq;
- buckthorn;
- kajsi;
- karrota.

Ka një linjë e kolesterolit-uljen e arteriosklerozës si sokoterapiya
5 ditë është e rekomanduar për të pirë një lëng:
Dita 1: 70 m selino lëng dhe lëng karrota 130 g
Dita 2: lëng panxhar, 70 gram dhe 100 gram lëng karrote dhe 70g lëng kastravec. Të gatuaj lëng panxhar pas shtypur do ta mbajë atë për 2-3 orë në frigorifer.

Ditë 3: lëng molle 70 m dhe 70 g lëng selino, si edhe lëng karrote 130 g
Dita 4: 50 gram lëng lakër dhe karrota lëng 130 g
Dita 5: 130g portokalli lëng
Kjo terapi ju ndihmon kolesterol më të ulët, pa përdorimin e drogës.
Hani siç duhet dhe të qëndrojnë të shëndetshme!