Ushqimin e duhur gjatë menopauzës


Disa janë të lidhur me moshën dhe menopauzës simptomat dhe rreziqet grua shpëtojnë vështirë. Megjithatë, dietë e duhur gjatë menopauzës janë në gjendje për të parandaluar apo të paktën reduktuar ndjeshëm.
Bazat e të ushqyerit gjatë menopauzës
Gjatë kësaj periudhe gruaja duhet të hani të ndryshme, përndryshe ajo nuk do të jetë në gjendje për të marrë së bashku me ushqime të gjithë përbërësit e nevojshme trupit. Që nga dietat e grave zakonisht përfshijnë kalcium mjaft të mjerueshme dhe hekur duhet t'i përmbahen rregullave të mëposhtme:


• Ushqimi i duhur është i pamundur pa futje të mjaftueshme të kalciumit. Në qoftë se gjatë ditës për të ngrënë ose pirë 2-4 servings e qumështit apo ushqime të tjera të kalciumit të pasur, ajo do të japë trupin e një gruaje gjatë menopauzës sasinë e nevojshme të kalciumit. Ajo përmban jo vetëm produktet e qumështit, por edhe peshk, të tilla si salmon konservuar, sardelet, bishtajore, brokoli. Gratë mbi 50 vjeç duhet ta dinë se futje e përditshme e kalciumit për ta është 1200 mg.
• Trupi nuk ka nevojë vetëm për kalcium. Dietë duhet të jetë i pasur dhe hekur. Për të bërë të sigurtë që duke marrë mjaft e këtij elementi gjurmë, një grua duhet të hani të paktën tre servings e ushqimeve të pasura me hekur çdo ditë. Kjo është pjesë e mishit të ligët të kuq, shpezë, peshk, vezë, perimet jeshile me gjethe, arra. Doza e rekomanduar prej hekuri - 8 mg në ditë.


• Një tjetër çështje në të cilat është bazuar në ushqimin e duhur të grave gjatë menopauzës - një fije. Gratë duhet të ndihmojë vetë produktet që janë të pasura me fibra - bukë me krunde, drithëra, makarona, oriz, perime të freskëta dhe fruta. Në mënyrë tipike, një grua i rritur ka nevojë për 20 gram fibra në ditë.
• Dieta duhet të përfshijë fruta dhe perime. Çdo ditë duhet të hani 03:58 servings e frutave dhe tri deri pesë servings e perimeve.
• Kur të blesh produkte, gratë duhet të lexoni me kujdes etiketën dhe të përdorin vetëm informacionin mbi ta për të bërë zgjedhjen e duhur.

• Ushqimi i duhur është e pamundur pa ujë të mjaftueshëm. Kjo ndihmon për të mbrojtur trupin nga dehidrimi. Pjesë e ujit varet nga disa faktorë - sasinë e përdorura gratë ushqim, klimës, aktivitetit. Në mënyrë tipike, kërkesa e përditshme është rreth tetë gota ujë.
• Gjatë menopauza mirë për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Nëse ajo peshon shumë, ajo mund të humbni peshë duke ulur madhësive pjesë, vidyazykavshys yndyrë. Përcaktoni peshën ideale mund të ndihmojë nutritionists.

• Dhjami në dietë nuk duhet të tejkalojë 30% të kalorive ditore, ndërsa përqindja e ngopur yndyrë nuk duhet të tejkalojë 10% të kësaj rregulloreje, që ata të rritur kolesterolin dhe të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Yndyrna ngopura përmbajnë mish yndyrore, qumësht e tërë, akullore, djathë. Gjithashtu, të parë për përdorimin e mirë të yndyrave hydrogenated që përbëjnë vajra bimore, produkteve pjekur, margarinë. Ato japin ndihmesë në kolesterolit dhe rritjen e rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare.

• Përdorimi sheqer dhe kripë si edhe më mirë. Kalium tepërt të çon në presionin e lartë të gjakut. Tymosur, i kripur dhe të skuqur të produkteve të ngrohjes gjithashtu të kufizuara për shkak se ato përmbajnë një shumë e nitrateve mund të shkaktojë formimin e rreziqeve të kancerit.
• Numri i alkoolit për gratë gjatë menopauzës nuk duhet të kalojë një shërbejnë në ditë.

Produkte për lehtësimin e simptomave të menopauzës
Ndihmon në lehtësimin e simptomave të ushqimeve bimore menopauzë. Ajo përmban isoflavon, ose estrogjene bimore që veprojnë në një grua, si një formë e dobët e estrogjenit. Disa kolesterol më të ulët, për të lehtësuar Flushes nxehtë, djersitje. Isoflavones gjithashtu pjesë e produkteve soje, tofu dhe soje qumësht.


Shtojcave pritjes pas menopauzës
Si në mes mungesës së estrogjenit gjatë menopauzës dhe osteoporozën daljen e një marrëdhënie të drejtpërdrejtë, duke marrë medikamente të caktuara ndihmon në parandalimin e zhvillimit të sëmundjes.
• Kalciumi. Vendimi për të marrë shtojcave të kalciumit, një grua duhet të konsultoheni me një mjek. Forma e mirë e shtojcave - një sildenafil kalcium dhe karbonat kalciumi. Doza ditore nuk duhet të kalojë 2000 mg. Shumica kalcium që është marrë shumë shpesh çon në sëmundje të veshkave.

• Vitamina D. Kjo vitaminë është prodhuar në trup për absorbimin e kalciumit. Gratë e moshës 50 - 70 vjeç duhet të marrin 400 IU e vitaminës D në ditë. Dhe pas 70 vjet doza duhet të rritet në 600 IU. Marrja e më shumë se 2000 çdo ditë mund të çojë në probleme të veshkave, të bëjë kockat të dobëta.