Ushqimi i duhur në zbaticë hastroэzofahealnom


Procesi i tretjes te njeriu fillon në gojë, atëherë ushqimin poshtë ezofagut në stomak dhe në këtë mënyrë është në valvul e saj mënyrë që lejon ushqim për të kaluar në stomak. Pastaj ai u ngrit, por zbaticë hastroэzofahealnom, ajo nuk është aq afër dhe aq të shtrënguar me lëng acid stomakut fillon të depërtojnë në ezofag, duke shkaktuar atë të djegur fenomene të tilla quhet urth.
Ushqimi i duhur në zbaticë hastroэzofahealnom është pjesa më e rëndësishme e trajtimit të kësaj sëmundjeje, për shkak të kequshqyerjes ndodhin në urth të shpeshta, sidomos gjatë natës dhe në rastin kur një person është i kënaqur që ai ka dhimbje në kafaz i kraharorit nuk janë të shkaktuara nga sëmundje të zemrës, është e nevojshme për të marrë masa për të eliminuar zbaticë gastroesophageal. Gjithashtu vini re se zhvillimi i sëmundjes zbaticë gastroesophageal, ndikon, në radhë të parë, dietë të varfër, kur një person ha shumë yndyrore, skuqur dhe i tymosur ushqim, dhe kur ai pi shumë kafe, hani ushqim erëza, abuzuar pijeve alkoolike pi duhan. Përveç kësaj zbaticë gastroesophageal mund të zhvillojnë trashje, shtatzëninë, bust të shpeshta, sidomos pas ngrënies, dhe mund të jetë sëmundje me stresin dhe tendosje intensive fizike.Ndonjëherë zbaticë gastroesophageal mund të ndodhë, ndërsa duke marrë ilaçe pervitynu dhe derivatet e amfetaminës dhe phenylethylamine tjera. Zakonisht ka zbaticë gastroesophageal në regurgitation acid dhe urth si ata mund të shfaqen menjëherë pas ngrënies, dhe kur ju filloni për anim bust. Gjithashtu urth është shpesh gjatë natës, ajo mund të zhvillojnë dhimbje retrosternal dhe ajo fillon të kënaq në rajon mezhlopatochnuyu, në gjysmën e majtë të gjoksit, nofulla dhe qafën.
Para se të keni shpenzuar trajtimin dhe eliminimin e zbaticë gastroesophageal, duhet të kryejë teste diagnostike, duke përfshirë ekzaminimin endoskopik të ezofagut dhe në këtë mënyrë janë ulcerat, erozioni dhe ndryshime të tjera Mukoza esophageal. Pastaj bëni scintigraphy ympedansometryyu esophageal dhe, duke bërë lëvizshmëri kërkimore të ezofagut dhe reflekset e tjera, gazit, alkaline dhe acid.


Trajtimi përfshin ilaçe hastroэzofahealnohoh zbaticë, dhe në rastet më të rënda, trajtimi kirurgjikale është kryer. Trajtimi i drogës përfshin eliminimin e inflamacionit në ezofag, dhe për këtë ju duhet së pari të hiqni të gjitha arsyet që shkaktojnë zbaticë, dhe pastaj të përshkruajnë terapi të drogës. Ne trajtimin e refluks anatatsydы fuqi, prokinetics, këto përfshijnë esomeprazolit, omeprazol, pantoprazoli dhe rabeprazole. Përdorur edhe antacids nonabsorbable është hevyskon, topalkan, Almagel, Maalox dhe Alumini fosfat xhel. Në rastet kur mjekimi nuk ka sjellë rezultatet e duhura mund të përdorë fundoplikatsiyi kur stitched rreth stomakut në hapjen diafragma esophageal. Por kjo është një masë ekstreme, por trajtimi kryesor është dietë e saktë.


Para së gjithash, ju duhet të dini se ne duhet të hani racione më të vogla, përtyp tërësisht dhe më e rëndësishmja të shmangur erëza, yndyror, ushqime të skuqura, dhe ju mund të hani supave, por mishi duhet të jetë edhe vыvareno bukë mund të përdoren vetëm dje, por ajo duhet të të jenë të thata dhe nuk përmbajnë maja. Ju mund të hani supë perimesh me mish i zier shumë dhe ajo do të jetë të ushqyerit e duhur në këtë sëmundje. Ju mund të përballojë një supë perimesh me perime pureed me pure patatesh, dhe ju mund të hanë gjeldeti, mish qengji, viçi ligët, mëlçisë dhe gjuhën dhe enët e lepuri, por të gjitha këto produkte duhet të jenë të ziera ose steamed. Ushqimi i duhur në zbaticë hastroэzofahealnom do të përfshijë ushqime të gatuar në perime dhe pakripur gjalpë i shkrirë, duhet gjithashtu të përfshihen në dietë, çaj i dobët, lëngje frutash, manaferrat ëmbël, u rrit hips supë, duke e përdorur atë vazhdimisht. Nga të ushqyerit e duhur janë vetëm prodhimet e bëra nga krem ​​ose qumësht, ju mund të hani fruta dhe salcat qumështit, por pa miell paseruvannya dhe gjalpë vajra vetëm. Ju mund të hani të gjitha manaferrat dhe fruta, vetëm se ata ishin të ëmbël apo të ziera ose të pjekura formë, dhe ju mund të hani pelte fruta ëmbël, krem, krem, mjaltë dhe sheqer. Ju nuk mund të hani kungull pureed dhe kungull i njomë hershme, domate e papjekur, të ziera lulelakër, karrota, panxhar, bollgur dhe oriz, vezë të ziera dhe një vezë të fërguara me avull, supave qumështit, por me drithëra pure.


Ushqimi i duhur përfshin përdorimin e djathë të butë, djathi, kosi, por nuk mund të hani krem ​​dhe yndyra e qumështit dhe peshku ligët steamed ose të ziera. Gjithashtu duhet të reduktohet vakt një herë, më mirë për të ngrënë gjashtë herë në ditë, por në sasi shumë të vogla për të ulur presionin në stomak. Darka duhet të jetë 3 orë para gjumit dhe nuk qëndrojnë në një pozicion horizontal pas ngrënies, dhe një sjellje të drejtë dhe të mos angazhohen në punë fizike. Ajo duhet të mbahet mend se shkaku kryesor i kequshqyerjes është në, dhe kjo përfshin pushimet e mëdha në mes të ngrënies dhe konsumin e ushqimeve yndyrore, bukë fllad pjekur dhe pasta pastë pudre dhe të hahet bukë thekre, m ashpër " mish, peshk i kripur dhe i skuqur, patat skuqur dhe rosa. Për më tepër zbaticë është shkaktuar kur ju hani misër, mel, elb elb qull dhe bishtajore, tomatnыmy salcat, mustardë, rrikë, piper, fruta të thartë dhe manaferrat, akullore, çokollatë, lëpjetë, qepë, radishes, turnips dhe lakër. Në këtë rast, kur ju të krijojë një dietë e duhur, ju kurrë nuk do të zbaticë gastroesophageal.