Shkaqet dehje në alkool


Gjatë pushimeve mjekët "ambulancë" një shumë punë, ata të shkojnë në rastet e helmimit me alkool. Një numër i atyre që vuajnë nga një gjellë e mbetur pas pushimeve dhe fundjavave numërimin e pamundur. Kjo vështirë se dikush prej nesh mendon se përdorimi i alkoolit që në mëngjes do të vuajnë nga dhimbje në kokë dhe po ngordh nga etja.
Por si mund të shpjegojë faktin se një person i alkoolit për të nuk ka dobi, dhe tjetra pas disa gota gjendet në spital? Çka e shkakton dehje me alkool dhe, më e rëndësishmja, se si për të ndihmuar ata me alkool shumë larg?Shkaqet dehje
Pa marrë parasysh se sa është e vështirë të besohet, por vetë alkooli nuk është e rrezikshme për shëndetin. Rreziku që duke marrë në trup, ajo fillon të ndryshket, duke rezultuar në formimin e një të fortë aldehyde acetik helm. Ai ka relentlessly për shëndetin dhe të çon në dehje me alkool. Shpejtësia e këtij procesi është ndikuar jo vetëm që shkakton dehje si kala dhe sasinë e alkoolit, por edhe të punojnë sistemet enzimë të individit.

Fakti që helmet e formimit trupi përpiqet për të neutralizuar atë, dhe e ndarë në komponente të veçanta dhe pastaj t'i nxjerr. Për këtë qëllim të mëlçisë është duke bërë enzima të veçanta që kanë përhapur substanca të rrezikshme. Njerëzit, të cilat përdorimi i alkoolit mund të thonë: "askush sy" sistem enzime works fine. Nëse pas një gotë verë një person të marrë dehur në enzimat e mëlçisë prodhuar shumë pak. Kjo shkakton dehje është shpesh e lidhur me faktin se në disa pika enzimat të pushojë për të përballuar me pjesë të reja hyrje të trupit të alkoolit.


Simptomat e helmimit me alkool
Çfarë është helmimi alkool, i njohur për shumë njerëz, madje edhe ata të cilët pothuajse nuk ka marrë. Toksikologji dalluar disa faza të dehje alkoolit:
• dehje lehta në të cilat ndarja dhe koka është tjerrje, zemra ime troket fort dhe e pyet përmbajtjen e stomakut jashtë. Njerëzit e quajtur një shtet të sindromit tërheqjes alkoolit.
• intoksikimi mesatare kur dështimeve ndodhin ne sistemin nervor qendror. Një person mund të bie të fikët dhe madje edhe të bien në gjendje kome.

• dehje akute - është rastet më të vështira, të cilat shpesh çon në vdekje. Njerëzit atje janë konfiskimet, frymëmarrja pabarabartë, të bardhët skuqje të syve, jargëzim tepruar.
Para se pirja e alkoolit, disa njerëz mendojnë për trupin tuaj, dhe absolutisht asgjë. Për shkak probabilitetin e ndodhjes së pasoja serioze si rritet kohë në pacientët me diabet. Ata mund të bien në gjendje kome diabetik. Dhe ata që vuajnë nga hipertensioni apo atherosclerosis, goditje dhe sulme të zemrës kërcënojnë.

Çfarë duhet të bëni me helmimit me alkool

Natyrisht, për secilin lloj të alkoolit ka mënyrat e veta për t'u marrë me një gjellë e mbetur. Megjithatë, jo të gjithë prej tyre janë me të vërtetë të efektshme, por disa jo e nevojshme të shkojnë. Këshilli i keq në dehje alkoolike është parimi i "si shëron pëlqen." Njeriu më i mirë vetëm nuk do, dhe pjesa e re e alkoolit mund të përkeqësojnë situatën, si trupi i lodhur dhe i dehidratuar nevojë për sasi të rimëkëmbjes e lëngjeve dhe ushqyesve. Për të shërohen, ju mund të përdorni mjetet juridike popullore apo drogë.

Si me dehje alkoolit është kullimin nga trupi i kripëra kaliumi, produkte të mira të përdorimit që përmbajnë ato. Kjo kajsi, patate, turshi, lakër turshi. E fundit dy produkte e jo vetëm të mbushur mangësi e kripëra kaliumi, por edhe të mbajë ujin në gjak.

Kos e madhe ndihmon dhe pastron trupin nga produktet prishja e alkoolit dhe rikthen ekuilibrin e mineraleve. Përveç kësaj, një pjesë e efektit kos acid laktik pozitiv në mëlçi.
Të qartë mund trupit dhe duke përdorur çaj jeshil. Përveç kësaj, rezultate të mira mund të japin Aromatherapy. Vajra esenciale e citronella, levzei, borzilok, rigon, lulemine ndihmon në eliminimin e përzier, dobësi, marramendje. Përballen me një hangover ndihmë Melissa dhe aromas nenexhik të lehtësojë siklet e tyre dhe çaj shuan etjen, lufton të përzier. Ka edhe të tillë një përbërje mrekullueshëm i vajrave esenciale: levzei 5 pika, 5 pika limetty, 2 pika kopër, Petit kokërr 5 pika, 4 pikat e myrtle. Çdo frymëmarrje sjell lehtësim, normalizes presionin e gjakut, përmirëson funksionin e mëlçisë, të eliminuar dhimbje koke, rikthen sistemin nervor.


Ndër preparaov mund të zgjidhni Shënim Alko-, ALCO-ujë mineral, Antipohmelin dhe të tjerët. Ato ndihmojnë eliminimin e toksinave nga trupi qafe alkoolit mbetur. Përveç kësaj, toksikologë rekomandojnë marrjen vitaminë C, e cila ndihmon të zvogëlojë sasinë e alkoolit në trup. Për të përballuar me nauze dhe vjellje, mund të pini 6 tableta të qymyr, supë pule ose hani një supë oriz dritë.
Megjithatë, në qoftë se një person është aq i dehur se afër humbjes së vetëdijes, ai duhet menjëherë të thërrasë "ambulancë". Dhe ndërsa mjekët do të përpiqet për të siguruar që ajo nuk do të mbyllen, japin erë amoniak.