Ushqim për të luftuar pagjumësi


Pothuajse të gjithë e di vetë se ç'po pagjumësi. Kjo është një gjendje ligështuese, ku një person me të vërtetë dëshiron të, por nuk mund të fle, fle në mëngjes dhe ka disa orë. Çrregullime të gjumit u emërua kohët e fundit e problemeve globale. Megjithatë ka gjasa që mund të ngushëllojmë ata që vuajnë nga pagjumësia
Sipas statistikave, vuajnë nga pagjumësia kronike çdo amerikan treti, një në katër dhe një në pesë anglez francez. Shkalla e vërtetë e problemit është e qartë!

Shkaqet fiziologjike e pagjumësi


Baza fiziologjike e pagjumësi janë shqyrtuar në disa detaje. Kjo është një shkelje e mekanizmave natyrore të formimit të gjumit, në të cilën disa zona të trurit të njeriut është bërë melatonin. Është kjo substancë prodhon trupin e njeriut në mënyrë që të zhytur rregullisht në gjumin e ëmbël e shërimit.
Është e ditur se prodhimi melatonin dhe shpërndarja e substancave të lidhura me ndriçim si intensive. Melatonin është prodhuar dhe akumulon dritë gjatë ditës dhe në sende të natës, duke qëndruar jashtë gjaku vjen në dhe shkon mekanizmat tona trurit bie në gjumë. Jo rastësisht, shumë banorë të zonës së mesme të vendit tonë vënë re se paraqitja e pagjumësi shpesh vërehet në vjeshtë dhe periudhën e zyyazykay. Në këtë kohë, pak rrezet e diellit, melatonin është prodhuar në sasi të pamjaftueshme, në mënyrë që njerëzit të bien në gjumë të lehtë.

Pyetja është pse mjekët dhe pharmacologists, siç ka studiuar në detaje mekanizmat e gjumit, ende nuk mund të shpikë një ilaç për të luftuar pagjumësi? Fakti që faktorë të tillë si temperamentin, mosha, aktiviteti fizik, ngarkesës stresit, profesionin dhe madje edhe ushqim prodhimin dhe funksionimin melatonin lidhura.

Ushqimi dhe pamja pagjumësi
Cilat ushqime ndikojnë shqetësime gjatë gjumit? Në shikim të parë, e zakonshme. Pak prej nesh vecheryayuchy, mendoni se çfarë enët nuk duhet të jetë vetëm e lehtë, të shpejtë tretshëm, por nuk përfshijnë ushqim, armiqësor për gjumë tonë. E pra, në qoftë se një rostiçeri dritë mbrëmje përfshin "opiates" produkte, sidomos pas një ditë të zënë.

Për lehtësimin e tensioneve nervor, fast bie gjumit ushqime në gjumë dhe çlodhës të dobishme të cilat përmbajnë kalcium, magnez, triptofanit. Ky i fundit është një amino acid që nxit formimin e serotonin dhe melatonin.
Një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar pagjumësi konsideruar vaj livando. Gjumit lyej ato uiski ose të marrë 3-5 pika vaj, përzierjen atë me një lugë çaji sheqer dhe të ngrohtë ujë të pijshëm të zier.

Ndihmon luftën pagjumësi dhe lëng kungull, kjo e bën gjumin tonë të thellë dhe heq ënjtje dhe përfitime hipertensionit dhe trashje.

Në mjekësinë popullore për të luftuar pagjumësi përdorur TEAS bimor. Ky çaj nenexhik, hmelevыy, murriz, Sel'dereyinyyi. Në të gjitha TEAS bimor dhe shtoni një lugë mjaltë, pasi ajo ndryshon efekt qetësues dhe ndihmon në zbutjen e stresit të përditshme.
Pra, çfarë ushqime për të luftuar pagjumësia mund të zgjidhni? Shpëtoj e çrregullime të gjumit, duke përdorur patate të pjekura, muffins, bukë të bardhë, bukë gruri, mish gjeldeti, banane, hurma, brokoli, të ziera ose steamed ngjyrë kafe dhe të egra oriz, bollgur, bajame, qumësht të ngrohtë me mjaltë. Ky i fundit është një "kampion" të vërtetë në mesin e "hypnagogic" ushqim.


Sa për ushqim dhe pije, të cilat, anasjelltas, të shkaktojë pagjumësi, atëherë ata janë:
• ushqimet që përmbajnë yndyrna, mish yndyror, peshk yndyror, pasta, ëmbëlsira, arra;
• djathrave të verdhë të moshës, të cilat përfshijnë trurin dhe stimulon prodhimin e melatonin pengon teramyn;
• erëza ushqim të nxehtë, hudhër, glutamate natriumi;
• Produktet me kafeinë, të tilla si kafe, çaj, kola.
• alkoolit dhe cigareve, të cilat janë stimulators fuqishme e trurit dhe të ndërhyjnë me gjumë.