Ushqim për rivendosjen e mëlçisë


Mëlçisë luan një rol të rëndësishëm në trupin e njeriut. Ajo punon si një filtër për të gjitha substancat që hyjnë në trup. Shtyrja e toksinave të dëmshme, ajo gradualisht shkatërron vetë, dhe në qoftë se jo për aftësinë e saj unike për rigjenerimin e qelizave të dëmtuara nuk përhapur në mëlçi dhe disa vite.
Mjedis i varfër, ushqimi me cilësi të dobët, alkoolit, pirja e duhanit, droga - të gjithë këta faktorë kanë një ndikim negativ në funksionin e mëlçisë. Vetëm duke qenë në gjendje të mbulojë qelizat e veta, mëlçisë nuk mund të funksionojë pa probleme për shumë vite. Ajo është e trishtuar se një person me qëllim vrasjen e mëlçisë, mbingarkesat e ushqimit yndyror dhe alkoolit.Megjithatë, mëlçisë mund të ndihmojë. Ka ilaçe të veçanta që pastruar dhe rigjenerimin e mëlçisë. Në mënyrë tipike, ato janë të shtrenjta, por ju mund të ndihmoni të mëlçisë tuaj pa përdorur ilaçe, përveç nëse sigurisht ajo është tepër vonë. Pra, si nuk të mëlçisë shërohen vetë? Ju duhet të shqyrtojë dietën tuaj: hiqni të gjitha të panevojshme dhe të shtoni disa ushqime të nevojshme për të rivendosur të mëlçisë.

Së pari, të heqë dorë nga çdo gjë që dëmton mëlçinë: alkool, ushqime me ngjyra dhe enhancers shije (si glutamate monosodium). Nëse është e mundur, për të shmangur duke marrë ilaçe sintetike që shkaktojnë një goditje të rëndë të mëlçisë. Nëse vidyazykatysya krejtësisht e pamundur për të shkuar nëpërmjet trajtimit të rivendosur mëlçisë pas marrjes ilaçe (përfshi antibiotikët).


Ndryshojë stilin e jetës tuaj. Hani më shumë ushqime të pasura me vitamina, minerale dhe fibra bimore. Filloni ushtrim më shumë janë më jashtë. Periodikisht pastruar trupin. Metodat e pastrimit mund të jenë të ndryshme, kështu që ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për këtë.

Vetë natyra na ofron një ilaçe të thjeshta dhe të sigurta, rivendosjen e mëlçisë. Ka hepatoprotectors bimore. Midis tyre janë carangth qumësht që është i pasur me vitamina E dhe C. Fryti i kësaj bime përmban substanca që rivendosur funksionit të mëlçisë dhe të promovojnë formimin e qelizave të reja. Edhe karçof dobishme. Në përdorimin e tyre për ushqim, ju normalizuar rrjedhën e biliare dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak.


Për funksionimin e mirë të mëlçisë nevojshme antioksidantë tona. Një numër i madh i këtyre substancave janë gjetur në fruta të freskëta dhe perime. Antioksidantë të parandaluar oksidimi dhe dëme. Kushtoj vëmendje të veçantë për currants zi, piper, u ngrit hips dhe agrume - këto ushqime përmbajnë më antioksidantë.

Për punë me cilësi dhe për të rivendosur të mëlçisë vitaminat e nevojshme. Ata mund të merrni të dy me ushqim dhe me komplekset vitaminë dhe shtojcave dietike. Kështu, vitamina E mbron qelizat nga shkatërrimi, ruan integritetin e membranave qelizore. Një numër i madh i vitaminës E gjenden në vajrat bimore parafinuar, arra, detit buckthorn, chokeberry, ferrë.


Vitamina B (B1, B2 B6 B12 PP) përmirëson gjakut dhe të normalizojë funksionit të mëlçisë. Ata merrni më të mirë me prodhime të freskëta, por në qoftë se ushqimi nuk është i balancuar, ju mund të merrni vitaminë komplekset. Vitamina B janë gjetur në brokoli, hudhër, fistikë, tul kokosit, derri ligët. Një numër i madh i këtyre vitaminave në bukë thekre dhe drithërat (misri, soje, gruri, tërshëra). Pasurojnë dietën e prodhimet e detit, peshk, vezë të ngrënë çdo ditë - ajo do të pasurojë trupin me proteina dhe vitamina B


Që të mëlçisë është e lidhur direkt me punën e traktit biliar. Për të parandaluar stanjacion e biliare dhe për të përmirësuar rrjedhjen e saj, të marrë decoctions e bimëve: Helichrysum, knotweed, Wort Shën Gjonit dhe barberry. Përfshijnë në dietën e karçof, ato gjithashtu ndihmojnë për të organizuar punën e traktit biliar.

Këtu është një listë e ushqimeve që përdorimi i rregullt reduktuar të mëlçisë:
1. kungull.
Është e dobishme në të gjitha llojet: drithëra, lëng, fara, supave, enët anësore.
2. Mish.
Mishit duhet të jetë i ulët-yndyrë, të ziera ose të zier. Ajo mund të jetë viçi, gjeldeti, mish pule.

3. Peshku.
Peshku Piqem ose kuzhinier për një çift, por jo të skuqura në gjalpë! Përzgjidh cod, krapi, pozitë e lartë ose cod shafran - këto peshqit do të përshtaten më mirë.
4. Perimet.
Hani sa më shumë! Një shumëllojshmëri e salads, supave, enët anë - kjo është ushqimi më i mirë në sezonin e verës!
5. Produktet e thartë e qumështit.
Ajo mund të jetë djathë, kefir, kos ose pi "Tang".
6. qull.
Sidomos hikërror dhe bollgur.
7. vaj perimesh.
Enët kalitur me vajra bimore, ulliri ose prej liri.

8. Bukë.
Bukë pak tharë mirë, grurë, pa maja shtuar.
9. Fruta të thata.
Thata kajsi, rrush, kumbulla të thara, datat. Ju gjithashtu mund të gatuaj atyre komposto dhe pelte.
10. Fruta dhe manaferrat.
Përdorni sa më shumë fruta sezonale dhe manaferrat në shumë mënyra: komposto, pelte, buding.

Para se të filloni "operacionin" për të rivendosur të mëlçisë, konsultohuni me mjekun tuaj dhe të shkojnë përmes testit. Ju keni për të eliminuar sëmundje të ndryshme të mëlçisë dhe inflamacion, kjo të bëjë me ultratinguj të mëlçisë.

Në thelb sëmundje të mëlçisë prek njerëzit që nuk përmbahen në një dietë të shëndetshme. Kjo tifozët e ushqim të shpejtë, ëmbëltore, alkooli, ushqimet yndyrore, mish skuqur dhe salcice. Të gjitha këto produkte përmbajnë kolesterol dhe komplikon jo vetëm mëlçisë, por të gjithë traktin gastrointestinal.

Në qoftë se ju mori seriozisht shëndetin e tyre, mundësitë që të tërhiqen mbrapa më, përndryshe ju mund të shkaktojë dëme të pariparueshme në trup. Pini bimeve medicinale pasurojnë dietën me produkte të reja të dobishme, të marrin vitamina dhe shtojcave dhe do të çojë një jetë aktive. Mbajtja e të gjitha këto rekomandime, jo vetëm të përmirësojë punën e mëlçisë, por edhe të gjitha organeve të tjera. Si rezultat, cilësia e jetës do të përmirësohet!