Ushqim për të luftuar depresionin


Ju mund të keni vënë re se të jesh në një humor të keq, ju mund të vërtetë të shkretoj frigorifer? Megjithatë, përpjekjet për të "ngrënë" depresioni zakonisht dështojnë. Duke qenë në depresion, duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm në zgjedhjen e ushqimit. Pas disa ushqime për të luftuar depresionin mund të ju ndihmojë dhe të merrni ju kthehet në jetë të lumtur, ndërsa të tjerët mund të përkeqësojnë situatën.
Këtu është disa këshilla të thjeshtë por efektive për çfarë ushqime duhet të preferojnë të merren me depresion.


Ushqime që janë të pasura në ushqyesve
Dietë juaj duhet të jetë sa më i plotë, përmbajnë minerale, vitamina, karbohidratet, proteina dhe sasi të vogla të yndyrës. Ato ndihmojnë për të ruajtur shëndetin dhe sëmundjet luftuar, ruajtur shëndetin e mirë. Për shkak të mungesës së ushqyesve trupi i njeriut është i lëkundur, pushim për të operuar me kapacitet të plotë, dhe kjo mund të çojë në sëmundje.

Antioksidantë ushqimit në pjatë tuaj
Trupi ynë prodhon radikalet e lira të dëmshme grimca. Ata luajnë një rol të rëndësishëm në procesin e plakjes. Fight ndihmojë atyre antioksidantë, të tilla si vitamina C dhe E dhe beta-carotene. Ata janë në gjendje të molekulave lidh dëmshme dhe pengonte ata të pushtetit të tyre shkatërruese. Beta-carotene është gjetur në kajsi, brokoli, pjepër, karrota, lakër jeshile, pjeshkë, kungull, spinaq, Bath; Vitamina C - si boronica, brokoli, grejpfrut, kivi, portokall, speca, patate, luleshtrydhe, domate; Vitamina E - në arra, fara, vajrat bimore, embrion gruri.


Ushqim për të luftuar depresionin
Karbohidratet mund të përmirësojë disponimin tonë. Fakti se duke marrë në trup, ata nxisin prodhimin e serotoninës, hormoni i lumturisë. Si rezultat i kësaj, personi bëhet më e qetë, problemet e saj, ai fillon të duken më të qetë. Në ndjekje të serotoninës nuk përzihen ëmbël. Është më mirë për të preferojnë ushqime që janë të pasura me karbohidrate, të tilla si makarona, drithërat, frutat, perimet, fasulet.

Ushqime proteinike për vitalitetit të mendjes

Produkte që përmbajnë një numër të madh të proteinave të tilla si ton, turqi, pulë është një burim i shkëlqyer i tyrosine aminoacideve. Ajo përmirëson nivelet e hormoneve të norepinephrine dhe dopamine në trup. Këto substanca të na ndihmojë që të jenë më të vëmendshëm dhe të përqendruar. Prandaj, proteina duhet të jetë i pranishëm në pjatë tuaj disa herë në ditë, sidomos në rastet kur puna e përparme e vështirë dhe të përgjegjshëm, kostot e rëndësishëm energjie.
Është një burim i shkëlqyer i proteinave bizele, fasule, mish, peshk, djathë të ulët yndyrë, qumështi, soje, pulat, kos.


Përfitimet e dietës mesdhetare
Dieta mesdhetare është konsideruar si një model i një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar. Ai përfshin fruta, arra, perime, drithëra, fasule, peshk. Ato janë burime të ushqyesve që janë të mëdha për të luftuar depresionin.
Sipas studimeve, depresioni shpesh ndodh në duhanpirësit meshkuj që nuk kanë acid folik. Duhanpirësve gratë vuajnë nga mangësi vitaminë B12.
Acidi folik mund të merret, së bashku me fasule, arra, fruta, perime jeshile të errët. Mangësi Vitamina B12 përfshijnë produkte shtazore të ulët-yndyrë, peshk, produkte qumështi.


Përdorimi i produkteve të pasura me vitaminë D
Me vitaminë D rrit nivelet e serotonin. Megjithatë, specifikat e asaj që pikërisht vitaminë është e nevojshme për lumturinë e njeriut ", nr. Doza e nevojshme të substancës varet nga vendi i banimit të njeriut, llojin e lëkurës, sezonin.

Zgjedhja ushqime që përmbajnë selen
Selen është një mineral i rëndësishëm për shëndetin e mirë. Doza e rekomanduar është 55 mikrogramë në ditë. Përdorimi i tepruar i kësaj substance mund të dëmtojë trupin. Selen është gjetur në bishtajore, mish ligët, produkte të ulët-yndyrë qumështi, arra, fara, oysters, molusqe, sardelet, gaforret, peshk deti, drithërat.


Ushqime me omega-3 acide yndyrore në dietë
Shumë prej nesh e di se acidet omega-3 yndyrore janë shumë të dobishme. Kohët e fundit, ekspertët kanë treguar se mungesa e tyre në trup mund të jetë një shkak i depresionit. Sipas studimeve të tjera, njerëzit që rrallë hanë peshk të pasur me omega-3 acide yndyrore të cilat janë në rrezik të vuajnë nga depresioni.
Burimet e omega-3 acide yndyrore dhe acidi alfa-linoleik, një lloj tjetër të acideve omega-3 yndyrore janë skumbri, anchovies, salmon, salmon, sardelet, ton, arra, fara dhe vaj flaxseed, vaj sojë, perimet jeshile.