Ushqimi për të përmirësuar imunitetit


Në prag të sezonit vjetor të gripit dhe ftohjet e problemeve tejet urgjente përmirësimin e imunitetit. Përveç vaksinave për të përballuar me ftohjet dhe aftësitë themelore të gripit të na ndihmojë të kujdesen për shëndetin e tyre, duke përfshirë - zgjedhjen e produkteve të duhura, të dobishme për sistemin tonë imunitar.
Vidyazykavshys nga ringjallet zakone të këqija dhe të ekuilibruar, dietë të shëndetshme, mund të rrisë imunitetin e organizmit, dhe për këtë arsye lehtësisht të përballojë viruseve të ndryshme dhe bakteret. Çfarë nënkuptohet me një dietë të shëndetshme? Ushqime zëvendësues përjashtim që dobësojnë mbrojtjen e trupit, si dhe dhjamin e tepërt, zvogëlojnë aktivitetin e sistemit imunitar, dhe sheqerna që nuk lejojnë qelizat e bardha të gjakut për të luftuar në forcë të plotë me patogjene.


Pra, lista e ushqimeve për përmirësimin e imunitetit të përfshihen në dietë për të mbrojtur kundër gripit dhe ftohjet.

• Kos
Si pjesë e yoghurts, probiotics janë kultura jetojnë aktive që mbrojnë traktin gastrointestinal nga patogjene të njeriut. Ekspertët nga Universiteti i Vjenës kanë treguar se konsumi ditor i 200 gram kos është shumë më e dobishme për përmirësimin e imunitetit se sa shtesa artificiale me probiotics. Një studim i shkencëtarëve suedezë kanë treguar se njerëzit që konsumojnë ushqime me probiotics që stimulojnë qelizat e bardha të gjakut, sëmur 30% më pak se ata që morën placebo. Si rrjedhojë, forcimin vetitë mbrojtëse të ndihmuar trupin servings ditore e kos me bakteret jetojnë.

Dhe ata që të shmangur të ftohtë ende të dështuar ndihmë kos për të shmangur dështimet në traktin gastrointestinal.

• kokrra
Celuloza është jashtëzakonisht e dobishme për sistemin e tretjes dhe të zemrës, e di në lidhje me të shumë. Por kjo rezulton, ushqime të pasura me fibra, të ndihmojë për të luftuar në mënyrë efektive viruset dhe bakteret. Një fibër komponent, beta-glucan të përfshira në veçanti kënaqur dhe elb, aktivizon qelizat e bardha të gjakut neutrofile dhe makrofagjet, të cilat na ndihmojnë të mbrojtur imunitet nga bakteret e dëmshme. Cila pjesë e ushqyesve fibër nxisin plagë shëruese dhe gjithashtu të bëjë antibiotikët më efektive.

Një person ka nevojë për rreth 25 gram në ditë, por shumica prej nesh nuk merr më shumë se 11 metra, pasi ata hanë pak fruta dhe perime dhe shumë produkte të miellit.

• Uji
Winter duhet të pini shumë ujë. Trupi i njeriut ka nevojë në këtë çështje për të mbajtur lagështi në mukozës dhe për të parandaluar plasaritje. Ata janë të rrezikshme, sepse depërtimit është një burim i patogjene.

• Tea
Ata të cilët nuk kanë dëshirë për të pirë ujë të thjeshtë për lagështi rimbushje mund të rekomandojë pirë çaj. Një nga hulumtimi tregoi se gjaku i njerëzve që brenda dy javëve të përditshme pinin pesë gota të çajit të zi përmban 10 herë më shumë interferon antivirale sesa në ata të cilët të favorizuar çaj të zi pije tjera të nxehta. Çaj të zi dhe çaj jeshil përmbajnë amino acid L-Tianin përgjegjës për aktivizimin e sistemit imunitar, dhe alkylamines, në gjendje për të mbështetur qelizat T në një gjendje të gatishmërisë për të luftuar alergeneve dhe bakteret.


• supë pule
Një pronë e rëndësishme e supë pule - aftësia për të parandaluar lëvizjen e qelizave inflamatore. Kur pule gatim është liruar cysteine ​​amino acid, i cili për pronat e saj medicinale të ngjashme me acetylcysteine ​​mjekësi ndihmon çliruar bronke nga mukusit.
Në supë pule për përmirësimin e imunitetit të dobishme për të shtuar kripë, në qoftë se duke përdorur këtë erëz ju provoni pak shpesh. Kur ftohjet kripë është e dobishme për shkak të aftësisë së saj për të reduktuar gëlbazë. Pra, supë pule me perime dhe erëza janë një mënyrë e madhe për të stimuluar imunitetin.


• Hudhër
Hudhra përmban një substancë të veçantë allicin, e cila ju lejon për të luftuar bakteret dhe infeksionet. Shkencëtarët kryer një studim në të cilën njerëzit trajtohen brenda 12 javëve të ekstrakt hudhër. Numri i pacientëve ka rënë me 2/3. Prandaj, në sezonin e gripit dhe ftohjet nuk do të jetë dembel për të shtuar hudhër, të tilla si supë pule.

• Yam dhe kungull
Këto ushqime janë të pasura me antioksidantë jo vetëm, por beta carotene për të ndihmuar të luftuar bakteret e dëmshme. Është e njohur se beta-carotene është materiali fillestar vitaminë A, e cila formon një barrierë kundër patogjene. Beta-carotene është gjetur edhe në karrota dhe miskut pjepër. Ata që nuk duan për të pastruar tul e një pjepër mund të këshillohen për të pure kungull, e cila ka veti të ngjashme dobishme.


• Mushrooms
Mushrooms të ndihmojë në rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut, aktivizimin e tyre. Efekti më i mirë në sistemin imunitar të trupit të njeriut ofrojnë kërpudha maitake skuqura kërpudha shiitake, dhe Reishi.

• peshk Deti
Lobsters, oysters, gaforret, molusqe përmbajnë selen mineral. Me ndihmën e qelizave të bardha të gjakut të prodhojë citokineve. Kjo Gainer, duke hequr trupin e virusit të gripit. Harengë, skumbri, salmon në numër të madh të përmbajë Omega-3 acide që redukuar inflamimin, të rritur rrjedhjen e ajrit dhe për të mbrojtur mushkëritë kundër infeksioneve respiratore. Një tjetër ushqim deti - alga deti - të pasura në vitaminë C, e njohur pronat antivirale dhe ndihmon në zvogëlimin e sëmundjes.


• Mish
Si pjesë e viçi dhe mish të kuq në zink përgjithshme të pranishëm. Kjo është një lëndë ushqyese e rëndësishme e nevojshme për zhvillimin e qelizave të bardha të gjakut që njohin dhe shkatërrojnë viruset dhe bakteret. Mangësi zinkut në trup rrit rrezikun e infeksionit. Në mish të kuq përmban ushqim deti zink: oysters, gaforret - si dhe bollgur fortifikuara, fasule të pjekura, kos, arra.