Ushqime për të përmirësuar gjendjen shpirtërore


Në disponimin tonë ndikon kimike të quajtur serotonin. Nëse bilancin e serotoninës brenda rregullave, atëherë personi është në pushim. Nivelet e duhura të serotoninës në trup ndihmon për të kontrolluar aktivitetin mendor, rezistencë të mirë ndaj stresit, një ndjenjë të mirëqenies.
Le të gjeni nëse ka ushqim për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, dmth ato produkte që rrisin nivelin e serotoninës. Serotonin substance kimike një neurotransmitter që është e përfshirë në transmetimin e sinjaleve nga një trurit në zona të tjera. Truri përbëhet nga 40 milionë. Qeliza, shumica e tyre gjithsesi ndikojnë serotonin. Kjo qelizat që janë përgjegjës për të mësuarit, humor, funksioni seksual dhe dëshirën seksuale, kujtesës dhe sjelljen sociale dhe kontrollin e temperaturës.Ekspertët besojnë se niveli i ulët i serotoninës në trup është i shqetësuar shëndetit mendor, ka depresive dhe ankthi. Interesante, veprimi i shumë barnave antidepressant bazuar në përmirësimin e asimilimin e serotonin.
Ushqimi i marrë nga njeriu në masë të madhe përcaktojnë furnizimin e serotonin. Për prodhimin e kësaj substance ne kemi nevojë për një material të veçantë të ndërtimit ". Në rolin e saj të shërbejnë triptofanit amino acid. Ushqime të pasura në triptofanit - është e pulave, prodhimet e qumështit dhe arra. Në mënyrë për të ruajtur balancën kimike të trurit kanë nevojë për të marrë ushqim me shumë triptofanit dhe ushqyesve të tjera për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.


• Farërat dhe arra
Shkencëtarët që punojnë në Universitetin e Barcelonës, ka gjetur se njerëzit që hanë arra, bajame, arra Brazil kanë rritur nivelet e serotonin metabolitëve. Përveç kësaj, në qoftë se e përditshmja konsumuar vetëm 30 gram përzierje e mësipërme e arra mund të lehtësojnë ndjeshëm luftën me trashje dhe sheqerit të ulët në gjak dhe presionin e gjakut.

• Tuna dhe salmon
Mish peshku oqean që jetojnë në det të ftohtë, pa merkurit, por e pasur me omega-3 acide yndyrore, të cilat janë në gjendje për të lehtësuar simptomat e depresionit. Ekspertët nga Universiteti i Pitsburgut kryer një studim klinik të njerëzve me nivel të lartë të gjakut të omega-3 acide yndyrore dhe gjeti se pjesëmarrësit në eksperiment vërejtur më pak simptomat e depresionit dhe se ata janë opinion më pozitiv.


• acid docosahexaenoic
Acid docosahexaenoic, apo acide yndyrore polyunsaturated, është një formë e veçantë e omega-3 acide yndyrore, të cilat përmbajnë një shumë të ushqimit. Për shembull, vezët, të pasura në acid organik dokosahekzaenoik, është një burim i triptofanit dhe proteinave. Gazeta e Kolegjit Amerikan të ushqyerit të botuar të dhënat e hulumtimit, sipas të cilit njerëzit që përdorin vezë për mëngjes, ndihen më të kënaqur, që do të thotë se gjatë ditës ata kanë nevojë për më pak kalori.


• liri Farërat
Për të përmirësuar disponimin e dobishme dhe liri fara. Ata janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i omega-3 acide yndyrore. Përveç kësaj, fara liri përmban vitaminë B dhe magnez. Këto ushqyesve të ndihmuar personin të përballen me stresin.

• Produkte soje
Isoflavones soje përfshira në qumësht soje dhe e bëri atë ritëm, tofu dhe miso janë gjithashtu të madh për përmirësimin e disponimin dhe rregullimin e funksioneve mendore. Përveç kësaj, përbërja e këtyre produkteve janë neholesterynovыe proteina (vegjetarian) të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular.


• Perimet dhe frutat
Burimi më i mirë i humor të mirë në mesin e frutave dhe perimeve - asparagus, thjerrëzat, fasule, chickpeas, patate e ëmbël, kungull dhe mollë janë të pasura me magnez, perimet me gjethe, banane, pjeshkë, artyschoky.

• Avokado
Avokado - ushqime kalori të lartë, por vlefshme në atë që ajo është e përbërë nga jo vetëm omega-3 acideve yndyrore, por gjithashtu antioksidantë, aminoacidet dhe kalium.

• kokrra
Rafinuar, kokrra të përpunuara në dietë për të zëvendësuar tërë këtë kokrra: oriz ngjyrë kafe dhe të egra, elbi dhe polboy. Ato përfshijnë një sasi të madhe të fibra, karbohidratet dhe për të ndihmuar të përmirësuar disponimin dhe ndjenjat e ngopje për të shmangur që ne të ndjehen të hahet bukë me miell të bardhë.


• Shpendët
Në shumë shpezëve pa yndyrë proteina dhe triptofanit. Megjithatë, përdorimi i saj duhet të ndjekin masat e parimore që yndyrë përmban acid arachidonic. Ka studime që provojnë se një dietë të bazuar vetëm në produktet me origjinë bimore, ndihmon të mbajë një humor të mirë. Megjithatë, në qoftë se ju të shtoni në dietën e shpendëve, ne mund të shohim se ushqimi organik pa kimikate nuk ndikon në bilancin e serotoninës në trup.

• Çokollata e zezë

Çokollatë e errët përfshijnë resveratrol antioxidant. Kjo ndihmon për të rritur nivelin e serotoninës dhe endorphins në trurin e njeriut, dhe kështu uplifting. Doza e rekomanduar prej çokollatë e errët - 30 g në ditë.
Së fundi shtoj se, duke e bërë dietën tuaj, mos harroni në lidhje me ushtrimin. Është mjet po aq efektive për marrjen e shpëtoj të depresionit se sa terapi fizike apo ilaqet kundër depresionit. Edhe një shëtitje gjysmë ore në ajër të pastër e përmirëson gjendjen emocionale.