Ushqimi që përmban hekur


Hekur - një element thelbësor për funksionimin normal të trupit të njeriut. Mungesa e hekurit mund të shkaktojë komplikime të rënda. Reduktimi i rëndësishëm i hekurit në trupin e njeriut çon në sëmundje si mangësi hekuri anemi. Kjo ndodh kur një person nuk pi ushqime që përmbajnë hekur. Në shumicën e rasteve gratë vuajnë nga mangësi hekuri anemi. Kjo kontribuon në shumë faktorë të ndryshëm të tilla si dieta, periudha të rënda, shtatzënisë, gjakderdhje mitrës.
Hekuri në ushqim


Vitamina C
Për personin që merr përfitime nga ushqime të pasura në hekur, është e nevojshme të dinë në lidhje me tiparet e mastering këtë artikull. Trupi i njeriut është thjesht të paaftë për të absorbuar hekur në qoftë se ajo mungon vitaminë C. Prandaj, në mënyrë që trupi mund të thithin këtë artikull për atë në sasi të nevojshme, duhet të shohim në atë se dieta juaj përfshihen ushqime të pasura me hekur jo vetëm, por vitaminë C.

Peshk, shpezë, mish dhe mëlçisë

Në hartimin e dietë duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë për produkte të tilla si peshk, shpezë, mish dhe mëlçisë. Këto produkte përmbajnë sasi të mëdha të jo vetëm hekuri, por të bardhë. Proteina nxit absorbimin më të mirë të hekurit dhe rritjen e efikasitetit të përdorimit të saj nga trupi i njeriut. Por jo për të zgjedhur peshk shumë yndyror, mish dhe shpezë - jo vetëm përfitim yndyrë të tepërt, por ngarkesën edhe bëhen të panevojshme të mëlçisë. Gjithashtu, në qoftë se gruaja kujdeset për figurën e saj, ushqime të tilla yndyrore nuk shkon në të mirë në luftën kundër mbipeshës.


Bishtajore
Në sasi të mëdha të hekurit që përmban bishtajore - fasule, bizele, fasule. Gjithashtu, këto kultura dhe perime të pasura proteina, e cila nuk është më pak i dobishëm. Por duhet theksuar se një numër i madh i bishtajore nuk është e rekomanduar për të gjithë. Ato kontribuojnë në një barrë shumë të konsiderueshme në sistemin e tretjes, duke çuar në bloating dhe shfaqjen e një ndjenjë e shurdhim në bark.

Gruri germinated
Kur mangësi hekuri anemi mund të jetë gruri shumë të efektshme të zakonshme. Për të rritur nivelin e hekurit në trup, ajo është e përgatitur si më poshtë: leckë pambuku dele në gjysmë, para-ngjyhet në ujë në temperaturën e dhomës. Brenda është vënë grurit (parafinuar). Pëlhurë duhet të mbahet i ngrohtë dhe i lagësht rregullisht si ajo thahet, përndryshe rezultatin e dëshiruar që ju mund të arrijë. Pas rreth tre ditët e grurit duhet të rritet. Personi i sëmurë duhet të hani lakër vetëm se - dy herë në ditë para ushqimit pesë mikrobet.

Në tridhjetë gramë embrion gruri përmban katër miligram hekur, kështu që vetëm një javë në trup të rritur nivelin e tij. Gjithashtu shoots gruri sprouted favorshme ndikon në traktin gastrointestinal.

Hikërror
Rekord për hekur është hikërror. Shpesh ajo mund të jetë shumë më efikas dhe më të shpejtë për të rritur nivelin e hekurit në trup se sa duke përdorur hekurin mirë farmakologjike. Nuk është një gjë - për të konsoliduar hikërror terapeutik efekt duhet të marrë të paktën një muaj në një rresht. Përndryshe, kjo ndodh në mënyrë që në ditën kur personi i sëmurë ndalesa hahet hikërror, nivelet e hekurit në vjeshtë trupit në të njëjtin nivel.


Mëlçi
Ne nuk mund të injorojë mëlçisë si një produkt. Duhet të theksohet këtë funksion - njëqind gram llogarive të mëlçisë viçi për shtatë miligram te hekurit, ndërsa njëqind gram mish viçi - dymbëdhjetë miligram. Rezulton se për trajtimin e mungesës së hekurit anemi është mëlçisë shumë më të përshtatshme viçi. Dhe si një pjatë e dytë, nëse ju preferoni hikërror, ju patjetër do të gëzojnë gjellë jashtëzakonisht e dobishme.

Kripë guri
Në kripë zakonshëm guri përmban edhe një shumë të hekurit, kështu që do të jenë të dobishme për ngritjen e hekur. Një kilogram kripë përmban 450 mg. hekuri. I kushtoj vëmendje për këtë kur zgjedh një dyqan kripë.


Qepë
Mënyrë mjaft efektive për të rritur nivelin e hekurit do të jetë normale dhe qepë (të freskëta). Vlera ushqyese e qepë në përgjithësi është shumë e lartë, pasi që përveç sasive të mëdha të hekurit, ajo përmban vitamina të ndryshme. Përveç se thithjen e hekurit nga trupi ka nevojë për vitaminë C, një rol të rëndësishëm ka luajtur nga vitamina B dhe prej qepëve të përmbajnë të gjitha vitaminat e nevojshme.

Ushqime të tjera
Njëlloj të pasura me hekur dhe ushqime të tilla si rrush, arra, kajsi të thata, luledielli dhe kungulli, fara shegë, lëng kumbulle dhe kumbulla të freskëta. Përmbajtja e madhe në bukë e saj otrubnom dhe të zezë. Por mos harroni se pastë me trupin e njeriut mund të asimiluar jo më shumë se pesë për qind prej hekuri dhe produktet me origjinë shtazore - të njëzet për qind e të gjithë përmban elemente.


Mjekët, nutritionists zakonisht rekomandojnë up menu, në mënyrë që përbërësit bimore tejkaluar një kafshë për tri herë. Kështu që ju mund të sjellë veten në një ushqimin ideal skemë, e dobishme për të punuar të gjithë trupin tuaj. Nëse për ndonjë arsye ka ndodhur në mënyrë që ju jeni të detyruar të përdorin produkte që nuk përmbajnë hekur, të konsultoheni me një specialist i cili mund të ju ndihmojë për të rregulluar dietë dhe, nëse është e nevojshme, ju rekomandojmë drogë specifike.