Ushqimi përmirëson funksionin e trurit


Përse dikush do të lehtë të mbani mend vargje të gjata, numrat e telefonit, kujton të gjithë të afërmit shumë të ngushtë dhe të largët, ndërsa të tjerët vazhdimisht ankohen për kujtesën e tyre dhe paaftësia për t'u përqëndruar? Arsyet mund të jenë të ndryshme, por që të ushqyerit e duhur mund të përmirësojë aktivitetin e trurit, ajo është një fakt. Ju nuk mund ta dini, por studimet e njëqindvjeçarëve tregojnë se jetëgjatësia ndikojë në 5% - aktivitet fizik, 15% - dhe 80% e ushqimit - inteligjencës!
Çfarë duhet të hani është që menjëherë mprehtësi? Mos prisni mrekulli, nuk ka pilula të tilla, pas miratimit të cilat, menjëherë mund të përmirësuar aktivitetin e tyre të trurit. Çdo ditë për të zhvilluar inteligjencës tuaj, tren kujtesës, studim, lexoni dhe mos harroni. Dhe për të ndihmuar në këtë ushqim përmirëson funksionin e trurit, humor dhe rritjen e efikasitetit. Disa prej tyre mund të stimulojë, dhe aktivitete të tjera zatormazhyvat trurit. Për ushqim nuk u kthye në një mbushje themelore në stomak, dhe ishte një asistent në trupin e proceseve jetësore, ju duhet të keni përcaktuar substanca. Çfarë është çështje, dhe në cilat ushqime janë?
Substancë e rëndësishme për trurin
Për të përmirësuar aktivitetin e trurit të rëndësishme një dietë të ekuilibruar që përmban shumë vitamina, minerale, acide, mikro dhe makro. Ata janë të gjithë në mënyrën e tyre mund të ndikojnë në të menduarit, zhvillimin e kujtesës, por ka një numër të substancave që janë në gjendje më të mirë për të përmirësuar trurin.

Vitamina B
Ky grup përfshin më shumë se 10 Vitamina njëjtin emër me indekseve të ndryshme dhe ekspozimit ndaj sistemeve të caktuara në trup. Por në përgjithësi, ky grup i vitaminave janë të përfshirë në tru dhe sistemin nervor, të përmirësuar kujtesën dhe përqendrim. Ata nuk mungon ndikim të mirë në shëndetin mendor, duke çuar në dështime nervor dhe depresioni. Për zhvillimin e plotë e trurit të fëmijës, gratë shtatzëna të përshkruara vitaminë B9 (acid folik) dhe produktet që përmbajnë atë. Kjo vitaminë është quajtur shpesh "vitaminë e gjeniut."

Shumica e produkteve të përfshira në mish, shpezë, mëlçisë, peshk, vezë, perime jeshile, embrion gruri, portokall.
Gjithashtu vitamina B përbëhet nga drogës "Byotredyn." Ky medikament jo vetëm përmirëson aktivitetin e trurit, duke rritur përqendrimin mendore dhe të performancës, por ka edhe efekte të dobishme në sistemin nervor.

Polyunsaturated acide yndyrore Omega 3
Përmirësimi i shkëmbimit të informacionit mes qelizave të trurit dhe është një element jetik për funksionimin e duhur dhe zhvillimin e aktivitetit të trurit gjatë gjithë jetës.

Ushqime të pasura me acide yndyrore, peshk yndyror (harengë, salmon, ton, skumbri), arra, vaj ulliri, farat e susamit, fara luledielli dhe kungull.
Serotonin
Nga disa dhjetëra miliona qelizave të trurit serotonin ose "hormoni i gëzimit", gjithsesi, por ndikon shumica e tyre. Kjo i referohet qelizat që janë përgjegjëse për dëshirën seksuale, oreksit, humor, fle, kujtesën dhe aftësinë e të mësuarit. Serotonin është sintetizuar nga triptofanit (një amino acid), shumica e të cilave është e përmbajtura në ushqimet e mëposhtme: domate, qumësht, çokollatë e errët, soje, banane, hurma, fiq, kumbulla.

Dopamine dhe adrenalin
Përmirëson energji dhe vigjilencë mendore. Përmbajtja në ushqime: peshk, vezë, produkte qumështi, pulave, fasule, vaj badiava.

Ushqimi përmirëson funksionin e trurit
Dhe tani direkt listën e produkteve që duhet të përfshihen në dietë për të trurit aktiv, PEP, dhe shëndetin e përgjithshëm në këtë mënyrë.
Anchovies
Sipas shkencëtarëve, kjo rybtsi vogël përmban një substancë që përmirëson koncentrimin, rrit efikasitetin, promovon trajnimit më të mirë të trurit.

Avokado
Konsumi i mjaftueshëm i acideve yndyrore përmirëson kujtesën.
Rrush
Pavarësisht nga ngjyra e rrushit përmban çështje organike epicatechin, përmirëson kujtesën dhe rrit rrjedhjen e gjakut në tru.
Fik
Vajra esenciale të përfshira në fiq, hedh lëng gjakut, duke rezultuar në tru më të mirë të furnizuara me oksigjen.
Kastrati dhe boronica
Me moshën, radikalet e lira janë të liruar janë në gjendje të pengojë kujtesës, dhe shumica e këtyre berries përmbajnë antioksidantë që mund të neutralizoj efektin e tyre negativ.

Kafe
Kafe natyrore mund të parandalojë çmenduri pleqërie. Përfshira në atë kafeinë përmirëson aktivitetin e trurit dhe të ndikojnë në shpejtësinë e vendimmarrjes. Konsumi ditor i pije, zvogëlon rrezikun e Alzheimer me 60%.
Karkaleca deti
100 gr. karkalec në ditë është e mjaftueshme për të njom trupin me acide yndyrore, mungesa e të cilave pengon përgjigjen dhe i jep trurit perceptimin e informacionit.
Midhje
Ato përmbajnë shumë zink, i cili ushqen pjesët e trurit të lidhur me kujtesës, instinktet, emocionet dhe gjumë.

Flokëkuq
Flokëkuq janë të pasura me beta-carotene, e cila parandalon shkatërrimin e qelizave, përmirëson metabolizmin dhe ngadalëson procesin e plakjes së trurit.
Alga deti
Një nga udhëheqësit në jod, mungesa e së cilës shkakton dëmtim kujtesës.
Pulë
Përmbajtja e vitaminave B normalizuar gjumë, memorie të zhvilluar dhe për të forcuar sistemin nervor.
Arra
Bajame, fistikë, arra përmbajnë hekur, fosfor, vitamina B dhe acide yndyrore që stimulojnë trurin.

Çokollatë
Çokollatë e errët është e dobishme. Magnezi normalizes kujtesën, dhe glukozë është ushqimi kryesor për qelizat e trurit.
Spinaq
Përdorimi i spinaq zhvillon aftësitë intelektuale.

Qelizat e trurit Recipes Pastrimi
- Hidh 1 filxhan krem ​​kosi 1 lugë gjelle rrikë, integruar në një rende gjobë. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 1 muaj.
- Shtrydh lëng me 1 qepë filxhan dhe shtoni 1 filxhan mjaltë. Llokoçis për një muaj dhe për të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit.

Hani e drejtë, trajnimin e trurit, dhe ju mbani veprimtari aktive mendore për shumë vite.