Ushqime të rafinuar për të njeriut


Rafinimi - proces me të cilin produkti merr pastrimin përfundimtar, atëherë merr pronat e përshtatshme për gatim të mëtejshëm. Kur rafinim "substanca çakëll" të lejuara të mbeturinave, së bashku me një sasi të konsiderueshme të lëndëve ushqyese (vitamina, minerale, aminoacidet, antioksidantë, etj). Konsideroni ushqimin më të zakonshme të rafinuar për njerëzit.
Oriz
Në procesin e rëndë oriz është hequr plotësisht embrion oriz kokërr dhe shell, duke rezultuar miell i bluar trash humbet komponent i rëndësishëm biologjik - Vitamina Art. Në mënyrë për të dalë ne kemi rafinuar niseshte - në thelb karbohidrate. Kur dietë "re" e tij të shqetësuar funksionimin normal të sistemit nervor, kardiovaskulare dhe ndihmon tretjen e ushqimit, zhvillimin dhimbje të muskujve që nganjëherë çon në shkelje të trafikut. Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes mund të ndodhë paralizë të armëve, këmbët dhe madje nervore fytyrës, ndërprerë ritmin e zemrës, të ulur presionin e gjakut, rritjen e çrregullim e qarkullimit të gjakut. Por, mos harroni, manifestimi i simptomave është e mundur vetëm me konsumin e shpeshtë të orizit të bardhë.Bollgur
Bollgur qull - një, produkt klasik rafinuar. Kjo është bërë nga qendra e grurit, i cili përbëhet thuajse tërësisht nga niseshte (në produktin e përfunduar 70% e saj), dhe më e dobishme Struktura kokërr (embrion, fruta dhe fara predha) janë hequr plotësisht. Bollgur dëme që ai përmban Phytin që pengon thithjen e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin dhe furnizimin e vitaminës D dhe kalcium. Prania e vazhdueshme në bollgur dietë të çon në përçarje të traktit gastrointestinal, sistemi imunitar dobësohet. Megjithatë, ndonjëherë krem ​​i grurit kërkuar si një produkt diete është veçanërisht e vërtetë për pacientët që vuajnë nga lodhja ose kanë dështim kronike të veshkave.


Vakt
Bardhë miell - i pari në renditjen e produkteve më të dëmshme rafinuar - karbohidrate "bedel". Klasën e lartë do të thotë pastrimin më të lartë të keq. Embrion gruri është një koncentrat i vitaminës E - një antioxidant fuqishme. Por për prodhimin e armikut, në mënyrë delikate. Në 1822 mulli u shpik, parimi i cili është përdorur në këtë ditë, në mënyrë që miell bërë prodhimi bardhë presentable. Teknologji e prodhimit të miellit ka për qëllim zgjedhjen e drithërat niseshte ekskluzivisht pastër, por si doli, e padobishme për shëndetin.


Sheqer
Sheqer i rafinuar për një njeri nuk përmbajnë ndonjë ekscipient dhe transportuesit janë kalori "boshe". Provuar shkencërisht se njerëzit që abuzojnë sheqerit në trup është përcaktuar mungesa e ushqyesve thelbësore të rënda, sidomos vitamina A, C, B12 folik acid, kalcium, fosfor, magnez dhe hekur. Si rezultat - thyer metabolizmin.

Vaj vegjetal
Rafinim për trupin e njeriut na dha një produkt të gjithanshëm, pa erë dhe sedimenteve. Ajo është me vajra të tilla mund të gatuaj një shumëllojshmëri të pjatave nga salads në crepes dhe patate të skuqura. Megjithatë, vaj vegjetal pas rafinimit - jo më shumë se të lëngshme gatim, pasi nuk është një praktikisht e padobishme.


Këtu janë disa këshilla të thjeshta për të bërë ushqim të shëndetshëm:
- Orizi është e përkryer për Pilaf gatim, supë, ushqim.
- Mundohuni më shumë të përfshira në dietë thekre, krunde misri apo bukë.
- Limit konsum tuaj të sheqerit. Me përfitim të madh për njerëzit që mund të zëvendësohet me mjaltë ose kallam sheqeri kafe.
- Salads tastier dhe të shëndetshme rimbushje vaj i parafinuar, apo edhe më të mirë - ulliri. Për të njëjtat nutritionists tiganisje rekomandojmë përdorimin shkrirë gjalpë apo sallo. Një më i mirë dhe plotësisht i shpërndarë me të skuqur, nëse ju kujdeseni për shëndetin tuaj.