Kalimi në ushqim të veçanta


Ata që kanë studiuar me seriozitet këtë çështje sigurisht njohur me veprat e specialistit të njohur ndërkombëtarisht në këtë fushë - Herbert Shelton. Ai shkroi një punë 7-këputur, të cilën ai e përkushtuar, në veçanti, dhe në të ushqyerit e duhur.
Dispozitat kryesore të teorisë Shelton përkushtuar ushqim të veçantë përfshijnë:Një person ka për të ngrënë vetëm kur përjetojnë uri;
Nëse një person ndjen sëmurë, mendore ose stresi fizik, nuk është e rekomanduar;
Në vazhdim të vështirë të punojnë në frontin e saj dhe një herë ajo nuk mund të hani;


Gjatë vakt mos përdorni lëng (pije);
Kapur në gojë për të përtyp ushqimin tërësisht;
Për një vakt mund të hani vetëm ushqime të caktuara në kombinim - është ideja kryesore e doktrinës së ushqimit të veçantë!Shelton ka krijuar një sistem të ushqimeve kombinim. Sipas tij të dëmshme për trupin e njeriut është konsideruar të jetë një kombinim i më poshtë:Proteina - proteina (shembull: mish dhe vezë, arra dhe djathë) të ndaluara për të marrë në të njëjtën kohë dy ose produkt shumë të koncentruar me bazë proteina;

Proteina - yndyrë (mish, djathë, vezë janë të papajtueshme me vaj, gjalpë ose perime);
Karbohidratet - yndyrna (krem vegjetal dhe vaj vegjetal nuk duhet te merren se bashku me buke dhe ëmbëltore Exception - vajra sanduiç.);
Acid - proteina (vezë dhe mish mund të hahet me fruta acid);
Sheqer - niseshte (drithëra, patate, bukë nuk merret me Sheqeri, reçeli, jam);
Amidoni - niseshte (për herë ju mund të pranojë vetëm një lloj i ushqimit që përmban karbohidratet);
Qumësht, pjepër, shalqi përdoren ekskluzivisht ndaras nga të gjitha produktet e tjera.
Disa prej jush kanë përjetuar tashmë kënaqësitë ndarë furnizimit me energji elektrike. Tranzicioni në ngrënies të veçanta mund të bëjnë të ndjeheni një siklet të caktuar lidhur me ndjenjat dhe simptoma që iu përgjigjën këtij tranzicioni të trupit tuaj të re.
Trupi i njeriut në bazë të ligjeve të evolucionit përpiqet për përsosmëri. Më të lartë cilësinë e ushqimit është më i mirë se i balancuar, të shpejtë dhe më plotësisht pastron trupin, shëndetin më të mirë të individit.
Kalimi në sistemin e zgjidhjes së energjisë do t'ju sjellë një tjetër zbulim: trupi juaj fillon të pastruar veten në mënyrë të pavarur, pa ndikim të jashtëm. Simptomat nuk janë shumë të këndshme: urinim i shpeshtë, puçrra fytyre, ethe Dukje pastrimin e ndryshme dhe varet në trup individual dhe atë që ju hani.


Padëshirueshme për të hequr simptomat me ilaçe. Kjo do të parandalojë trupi shërohet. Ajo është e mirë për të vizituar banjë ose sauna, e cila do të ndihmojë të shpëtoj trupin e toksinave. Por këtu ne duhet të konsiderojë mundësinë e zemrës suaj. Nëse ka një problem - të përmbahet!
Shëndeti fizik i trupit përfshin shëndetin mendor. Truri fillon të punojë më shumë në mënyrë të qartë, e vëllimit të informacionit të ruajtur duke reduktuar termat mend. Njeriu përshtatet më mirë të botës, bëhet kopshtin, të qetë. Është e mundur që në frontin e syve tuaj të brendshme hapur njohuri dhe aftësi të reja.


Parimi kryesor dhe themelor që të gjithë duhet të rrinë për të filluar procesin e kalimit në ushqim të veçantë mund të quhet se, duke e bërë dietë është e nevojshme të marrin në konsideratë pajtueshmërinë e ushqimeve të ndryshme në procesin e tretjes. Produktet ekologjikisht miqësore, veçanërisht frutat dhe perimet mund të hahet pa kufizim, por të hahet çdo produktet e konservuara dhe të rafinuara (ëmbël) produkte të prodhuara industrialisht, duhet të minimizohen.


Përpunimit Kuzhinë (ndonjë) duhet të minimizohet. Ajo kursen energji dhe kompanentov të tjera me vlerë të konsumuar.
Për një goditje të vetme në produktet e stomakut palidhura e përpunimit të tyre është tepër veshtire organizëm që shkakton depozitat në formën e toksinave dhe yndyrës. Arsyeja kryesore është se ndarja e mjedisit karbohidratet alkaline të nevojshme për proteina - acid, që është uyazyka rrënjësisht i ndryshëm. Prandaj, në këtë rast, një prej këtyre substancave duhet peretravytsya keq. Shembull: fruta, merren me stomak bosh, duke e lënë stomak pas një çerek ore, dhe pas mishit - qëndrojnë aty për kohë të gjatë. Si rezultat, duke filluar proceset e kalbjes dhe fermentimi. Ngarkesës Teprica në pankreas. Ndoshta dukuri e kapsllëk dhe çrregullime të tjera. Ushqim i veçantë ndihmon për të parandaluar probleme të tilla.


Kalimi në ushqim të veçanta mund të zbatojnë gradualisht. Filloni me një ditë në javë dhe gradualisht rrisin kohën. Me kalimin e kohës ju do të mësojnë për të shijuar ndjenjat e reja shije të gëzojnë më parë padisponueshëm Ju aromatizues spektër. Pas 2 - 3 muaj mund të ndjehen efektet pozitive të këtij tranzicioni, kryesisht - në gastro - traktin e zorrëve.

Avantazhet e një ushqim të veçantëMinimizimi shfaqjes yyazytsirnosti e prishjes dhe fermentimit proceseve,

minimizuar dehje,
Stabilizimi peshë në parametra optimale, përmirësimin e shëndetit.Disavantazhet e kësaj metode të pushtetitAplikimi i vullnetit të caktuar për aderimin;
Shpesh lindin urinë;
Mungesa e kënaqësi gastronomike e vakt;
Vlerësimi negativ në mënyrën e shumë profesionistëve mjekësor.Pasuesit e rekomanduar për të marrë një produkte të veçanta ushqimore janë të papajtueshme me ndryshimin në kohë të paktën dy orë, në mënyrë që trupi duhej të ndryshojë një vakt mëparshme.

Kushdo që zgjedh ushqim të veçantë mund të përshtatet dietë tha, sipas zakoneve të tyre, familjare apo fisnore zakonet dhe traditat.
Për të pranuar ose jo ushqimi veçantë - të gjithë vendos për veten e tij. Dhe çfarëdo vendimi që mori ju uroj shëndet të mirë dhe Wellness përhershëm!