Roli i hekurit në trup


Vlera e hekurit për shëndetin e njeriut vështirë se mund të mbivlerësohet. Ajo është pjesë e shumicës së enzimave. Hekuri është një element thelbësor gjurmë, dhe të ardhurat e saj duhet të jenë të rregullta. Ne nuk mund të lejojmë të deficitit, si roli i hekurit në trup është e rëndësishme.
Çdo ditë njerëzit duhet të hanë ushqim 10-20mh hekur. Por jo të gjithë kjo sasi e hekurit zhytur, sepse traktit digjestiv është zhytur vetëm 1.2 mg hekur, dhe pjesa tjetër është excreted. Nevoja për rritjen e hekurit në ata të cilët rregullisht i angazhuar në sport. Ata të cilët gëzojnë ski dhe vrapim në distanca të gjata keni nevojë për 45 mg hekur në ditë. Ai luan futboll, basketboll, volejboll, hokej nevojë 25-40 mg. Ata që i angazhuar në peshëngritje nevojë për 35 mg. Për ata që janë të angazhuar profesionalisht në gjimnastikë, not dhe patinazh artistik nevojë 25-35 mg selen në ditë.Sepse atletët mund të përjetojnë mangësi hekuri në trup. Nëse njerëzit pas të zgjeruara të trajnimit nuk do të marrë sasi të drejtën e hekurit në trup mund të manifestojë shkeljen e sistemit të qarkullimit të gjakut, probleme dermatologjike, çrregullime të tretjes. Atletët shpesh është mungesa e theksuar hekuri, dhe format e tij të fshehura. Mangësi hekuri në atletët mund të ndodhë në qoftë se në vijim të zgjeruara njeriu trajnimi nuk mbush mungesën e këtij elementi gjurmë. Të krijojë situata mund të planifikoni menu, nëse u jepet ushqime që janë të pasura me hekur. Përveç ushqimit mund të marrin plotësuese ushqimore, të cilat janë zhytur lehtë në trup dhe janë të lehtë për të blerë në çdo farmaci.


Çfarë roli ka hekurin në trup? Ky element gjurmë është pjesë e hemoglobinës. Një hemoglobinë njohur ulët çon në produktivitet të ulët të jetës. Gjithashtu hekur siguron oksigjen në të gjitha qelizat dhe organet e trupit. Pa këtë element të rëndësishëm gjurmë prodhimi i energjisë është ulur në zero.
Mungesa e hekurit mund të ndodhë për lloje të ndryshme të gjakderdhjes, duke përfshirë hundë, menstruale, zorrëve, mushkërive dhe të tjerët. Nuk mund të jetë një mungesë e hekurit në fëmijët dhe të rinjtë, shtatzënë dhe nënat me qumësht. Shkaku i mungesës së hekurit mund të jetë një shkelje e procesit të thithjen e ushqyesve nga traktin e zorrëve. Gjithashtu sëmundjet ngjitëse mund të shkaktojnë mangësi hekuri në njerëzit. Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i hekur-mangësi është dietë e çekuilibruar, e varfër në ushqim hekur-soderzhymыe.


Çka e shkakton mangësi hekuri? Nga dobësi të muskujve, gulçim, përqendrimit të reduktuar, të qenët i përgjumur, nervozizëm. Gjithashtu, thonjtë i brishtë, flokët e ndarë, lëkurë të thatë, rrudhat tregojnë mungesë të këtij elementi të rëndësishëm gjurmë. Në qoftë se një person ka një mangësi të fortë të këtij elementi gjurmë, ajo do të jetë e qartë nga lëkura e tij të zbehtë, marramendje dhe zalisur.
Ne nuk mund të lejojmë një mungesë dhe mbidozë tepërt hekuri, si dhe paraqesin rrezik për shëndetin. Mbidozë mund të ndodhë kur përdorimin e pakontrolluar të përgatitjeve hekurit. Hekur të tepërt të çon në përçarje të funksioneve fiziologjike dhe të dëmtimit të organeve.


Hekuri në ushqim. Pjesa më e madhe e hekurit që gjendet në proteinat shtazore, të tilla si mish lope, mish derri, pule, mish qengji, lepuri. Burime perime - dardha, mollë, misër, hikërror, meli, bizele, fasule, spinaq. Interesante, paste gjithashtu përmban hekur, por ata që ndjekin peshën duhet të mbahet mend se përveç për të zgjidhur ai përmban sasi të mëdha të sheqerit. Por ndonjëherë çaj, ju mund të përballojë një burim të vogël e shijshme e hekurit.

Hekuri dhe substancave të tjera. Vitamina C përmirëson thithjen e hekurit në trup. Hekuri është zhytur më të mirë nga proteina shtazore. Proteine ​​soje pengon absorbimin kontrastin e këtij elementi gjurmë. Çaj dhe kafe të pengojnë absorbimin e hekurit në trup. Prandaj, mungesa e hekurit duhet të hani më shumë mish dhe çaj dhe zëvendësues kafeje portokalli ose lëng tjetër, e cila përmban vitaminë C.

Siç kemi mësuar, hekuri luan një rol të rëndësishëm në trupin e njeriut. Me një mungesë të këtij elementi gjurmë nuk mund të ketë shëndet të mirë.