Roli i proteinave në të ushqyerit të njeriut


Proteina është e nevojshme që të përfshijë në dietë, ndërsa ushqimi do të jetë i plotë. Ushqime proteinike janë me prejardhje shtazore dhe bimore. Roli i proteinave në të ushqyerit të njeriut nuk është e rëndësishme, por ende shumë të rëndësishme.
Cili është roli i proteinave në trupin e njeriut? Ju mund të them shumë, për shkak se proteina është e nevojshme për ndërtimin e kryesisht indeve të muskujve. Ai është gjithashtu i përfshirë në ndërtimin e kockave dhe indeve lidhës. Ai promovon rigjenerimin kohë dhe rinovimin e qelizave, mbështet sistemin imunitar në një nivel të sigurt. Është e rëndësishme të mbani mend se si mungesa dhe proteina e tepërt kanë pasoja negative për të gjithë organizmit. Proteina e tepërt në trup, sigurisht, më e keqe se mungesa e saj.Shkalla e proteinës llogaritur si vijon: për çdo kilogram të peshës trupore kërkohet 1 g të proteinave të kulluar. Për të gjithë atletët duhet 2 vjet. Pra, për rimbushjen e proteinave duhet të përfshihen në dietën e mishit, vezëve, produkteve Bean, proteinat shtazore. Nuk është e nevojshme për të ligët në çdo lloj të një proteine, është e mjaftueshme që të ndryshojnë proteinat javore menu të origjinave të ndryshme. Mëngjes shuplakë është shërbyer bollgur me një banane apo djathë apo vezë për të zgjedhur nga. Në drekë mund të përfshijnë mish ose peshk. Për darkë, ju mund të preferojnë bishtajore ose produktet e qumështit. I cili përdoret për të ngrënë.

Proteina përmban: i bishtajore, mish, peshk, vezë, ushqim deti, produktet e qumështit, drithëra, perime dhe arra. Pasurimin e produkteve tuaja dietë.

Disa thonë se qumështi përmban proteina, kështu që është atje, por të rriturit pini qumësht të dëshirueshme. Thjesht të rriturit, ndryshe nga fëmijët nuk mund të thithin atë tashmë, pse distension konfirmim, i mërzitur dhe shurdhim në stomak. Pse të mos i zëvendësojnë kefir qumësht, qumësht i thartuar pjekur, kos? Ky produkte të shkëlqyera, të cilat përveç proteina dhe qumësht përmban bakteret që ne vetëm duhet për shëndetin. Nuk është proteina në djathë, gjizë, salcë kosi, por mos harroni se ata që janë mbipeshë, ju duhet të i kushtoj vëmendje të përmbajtje yndyrë. Qumështi nuk i referohet një produkt të dobishëm, për më tepër, ajo është e dëmshme.

Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave. Sidomos proteina me cilësi të lartë gjenden në turqi mishit dhe pak më pak mish pule. Për më tepër, këto janë mish dhe dietik, që janë të ulëta në yndyrë. Mishi mund të piqem, rosto dhe merak.

Peshku vetëm burim i shkëlqyer i proteinave. Ajo është zhytur mirë, dhe ndryshe nga derri apo ndonjë yndyrë tjetër, vaj peshku, madje edhe shumë, shumë i dobishëm. Vaj peshku promovon jetëgjatësi dhe një mendje të qartë për moshën e vjetër. Peshku për proteina nuk është inferiore ndaj mish, peshk mish të vërtetë të dobishme. Nuk janë disa këshilla. Blej gjithë të mirë peshk, jo në pjesë. Kur të blesh kushtoj vëmendje të syve, ata thonë se një shumë e peshkut të freskët. Gatim peshku nuk ka nevojë për kohë të gjatë, vetëm 15-20 minuta. Në përgatitjen e përdorimit peshku lëng limoni, i cili në mënyrë të përkryer përshtatet me të.

Ushqim deti zgjedhja e tyre është shumë i madh. Oktapod, kallamar, havjar, clams, oysters, karkaleca, gaforre, midhje dhe se nuk është e gjithë lista. Të gjitha këto ushqim deti janë gjithashtu të pasura me proteina. Disa ushqim deti të përgatitur edhe më shpejt se peshkut. Nëse ju tejkalojnë kallamar gatim apo midhje ata bëhen si gome. Pra, nuk e teproj.
Vezë gjithashtu përmbajnë proteina. Mos harroni se e verdhë veze veze përmban shumë kolesterol. Dhe kjo është e nevojshme për të kufizuar rreptësisht shuma nuk mund të thuhet e bardhë veze. Ju edhe mund të hani 4 copë. në ditë.


Produktet e qumështit janë shumë të dobishme. Shumica proteina është para dhe papërpunuar. Ata janë zhytur edhe në trup. Djathi mund të hani shumë dhe shpesh, veçanërisht nëse ajo është një shtëpi, jo një vjedhës në dyqan. Djathë është e mundur për të ngrënë më pak, ai përmban shumë yndyrë. Blej më të mirë djathë të cilësisë, le të jetë dhe më shumë. Por është më mirë për të ngrënë më pak dhe më të mirë se sa djathi shumë dhe jo të shijshme, dhe madje edhe të dëmshme. Nuk ka nevojë në këtë rast për të ruajtur në shëndetin tuaj dhe atë të familjes së tij.
Thjerrëzat, chickpeas, bizele, fasule, pure dhe të tjerët. Shumica e njerëzve mbush nevojën për proteinave nga produktet fasule. Shumë e bëjnë këtë në besimet e tyre, dhe disa për shkak të gjendjes së tyre financiare, e cila i pengon ata rregullisht hani proteina shtazore. Cilësia Proteina nuk është aq e bishtajore se proteinave shtazore. Por në qoftë se ushqimi është sasi të mjaftueshme të proteinave të qumështit, drithëra, arra, drithëra, perime dhe fruta, një dietë e tillë do të mund të quhet i plotë. Produktet Bean kombinohen mirë me perime.

Në drithërat gjithashtu përmbajnë proteina, edhe pse ajo është shumë më e vogël. Proteina është hikërror, bollgur dhe filma. Kur zgjedh kushtoj vëmendje bollgur me atë që ju doni të derdh ujë të valë dhe kuzhinier. Veçanërisht e dobishme është bollgur para trajnim forcë, si trupi gradualisht do të sigurojë energjinë e nevojshme. Në përgjithësi, çdo person ka nevojë për të menduar për mëngjes të shëndetshëm përbërë nga bollgur.

Mos të hyjë vetë mashtruar në duke menduar se suxhuk dhe qentë e nxehtë është proteina. Ka shumë, por proteina me cilësi të lartë ka vetëm nuk është. Gjithashtu, ajo është e shkuar dhe djathë të ëmbël dhe kos, kështu që nuk është sheqeri enhancers shije të tjera dhe shijet, por jo proteina. Një tjetër gjë, në qoftë se ju gatuaj një shtëpi djathë. Ai veçanërisht apel për fëmijët. Për gjizë ëmbël djathë duhet të merren, mundësisht jo e thatë, mjaltë, vanilje. Të gjitha të trokas blender në një masë homogjene. Ju mund të shtoni rrush apo kajsi të thata.

Siç mund ta shikoni, zgjedhja e produkteve proteinike është e madhe. Merrni ato proteina që ju pëlqen më së shumti, sepse proteina luan një rol mjaft të konsiderueshme në trupin tonë.