Roli i erëz në jetën


Çdo ditë kur gatim ne përdorim erëza për të bërë enët shije të pasur dhe aroma. A keni menduar ndonjëherë se çfarë erëza mund të përdoret jo vetëm si një aromatizues, por edhe si një mjet për të ruajtur bukurinë dhe shëndetin? Le të shqyrtojmë, cili është roli i erëz në jetën.
Erëza mund të ndryshojë jo vetëm shijen e ushqimit, por pamjen dhe shëndetin. Përdorimi i tyre i duhur mund të përmirësojë të gjithë trupin. Fakti që erëza të përshpejtojë metabolizmin dhe stimulon gjëndrat ndihmon tretjen e ushqimit dhe normalizes zorrët.Përfitimet erëza
Erëza të luajë një rol të rëndësishëm në jetën e njeriut, sepse ata mbrojnë enët e zemrës dhe të gjakut. Kryer në studimin e Universitetit të Pensilvanisë provuar këtë fakt. Gjatë këtyre studimeve në lëndët me hahet ushqim të yndyrshëm shoqëruar me kanellë dhe shafran i Indisë, dhe është vërejtur se pjesa e kolesterolit të keq në trup është reduktuar me 15%.

Përfitimet e erëza është aftësia e tyre për të përballuar me kancer. Studimet kanë treguar se shafran i Indisë përfshin curcumin, një substancë që bllokon zinxhirin biokimike që çojnë në zhvillimin e kancerit të kokës dhe qafës. Sigurisht, curcumin nuk është veprim aq shumë i fortë, kështu që mund të përdoret si droga kundër kancerit. Megjithatë, shumë ekspertë këshillojnë duke e përdorur atë gjatë kimioterapia dhe pas operacionit. Një tjetër kurkumynu rëndësishëm rol në jetë është se ajo zvogëlon efektin negativ të nikotinës në shëndetin së duhanpirësit.


Erëza kanë prona të rritur epsh. Disa erëz që nga kohërat e lashta konsiderohet si aphrodisiacs më të efektshme. Fenugreek, gjithashtu i quajtur fenuhrekom ose Shambhala, u hetuar nga shkencëtarët mjekësisë molekulare integrues. Kjo fabrikë është pjesë e kerri, dhe ajo mund të blihen veç e veç. Studimet kanë treguar se fenugreek përfshin komponimet specifike (saponins) që mund të aktivizojnë formimin e hormoneve seksuale, sidomos testosterone.

Roli i veçantë i erëza për njerëzit është se seasonings ndihmuar të heqin qafe e ftohjet dhe dhimbje muskulare. Kur ne fillojmë të merrni të sëmurë, atëherë menjëherë të fillojë të marrë pilula dhe droga të tjera farmaceutike. Megjithatë, shumë sëmundje mund të shërohet me seasonings. Për shembull, xhenxhefil mirë është një agjent antimikrobial dhe anti-inflamator, duke lejuar që ajo të aplikuar për SARS dhe sëmundjeve fytit. Ginger mund të bëhet erëz e nevojshme në atletët e jetës dhe të përfshirë në palestër, sepse kjo ndihmon të rivendosur muskujve dhe për të ndihmuar ata të pushojnë pas ushtrimit.


Një tjetër erëza pronës dobishme - është përshpejtimin e metabolizmit. Ushqimi erëza djegur, pak e rrit temperaturën e trupit të njeriut dhe përshpejton metabolizmin me rreth 8%. Se aftësia karakterizohet djegës, e cila përfshin kapsatsyn që ofron mprehtësinë e djegës. Në mënyrë të ngjashme, prona në pronësi xhenxhefil dhe piper i zi. Gjithashtu duhet theksuar se, sipas studimeve të shumta, kapsatsyn në gjendje për të hequr disa qelizat e kancerit.

Erëza të ndihmojë mjaft shpejt. Kjo u provua nga shkencëtarët kanadez. Gjatë eksperimenteve të tyre kanë gjetur se në qoftë se një ushqim për të ngrënë një sasi të vogël të ushqimit të nxehtë, ajo lejon gjatë një vakt të hani më pak se 200 kalori. Ky efekt është përsëri kapsatsynu për shkak se ka aftësinë për të njom.


Mbajtja e të rinjve
Roli i veçantë i erëz në jetën është aftësia e tyre për të mbajtur të rinjve dhe bukuri. Fakti që ajo është në seasonings përmban numrin më të madh të antioksidantë që parandalojnë shkatërrimin e qelizave nga radikalet e lira.

Qendra për Aging në pronat antioxidant analizuar 277 ushqime dhe pije. Shkalla e përthithjes së radikalëve oksigjenit (sarkomë) është përdorur si një masë e krahasimit. Çfarë kjo masë ishte më i lartë, efektiviteti pengojnë radikalet e lira më shumë. Siç përcaktohet në erëza janë shumë më tepër antioksidantë se manaferrat. Ky është vendi kanellë dhe karafil i pari. 1 lugë këto condiments për antioksidantë ekuivalente me 100 gram boronica apo Kastrati.


Gjithashtu pronat antioxidant e erëza janë analizuar dhe opsion tjetër - aftësia për të përballuar me komponimet okysnыmy hekuri. Dhe në këto studime ishte dhënë një karafil kryesor pozicion. Ne mund të konkludojmë se erëz karafil është më e dobishme dhe të antioxidant gjithanshëm.

Gjëja kryesore - e di kur do të ndalet
Ashtu si produktet e tjera në erëza janë contraindications. Po, qimnon, hudhër, shafran i Indisë mund të ndikojnë në veprimin e disa barnave. Përdorimi ndjeshme e piper i kuq dhe i zi duhet të tregojë individët që vuajnë nga sëmundjet e stomakut. Edhe njerëzit krejt të shëndetshme duhet të dinë se kur do të ndalet dhe të mos abuzojnë ngushtë, sepse ajo mund të shkaktojë djegie të mukozës.


Konsumi i tepruar i hudhër çon në bloating. Fëmijët nën 12 nuk duhet t'i jepet një karafil. Fletë gji ul koagulimit të gjakut, kështu që nuk mund të zbatohet për gratë, nënat dhe gratë shtatzëna.

Pavarësisht nga përfitimet e arrëmyshk, përdorimin e saj në sasi të mëdha të njerëzve. Kjo mund të jetë dhimbje koke, marramendje, palpitations më të shpeshta. Megjithatë, në doza të vogla, arrëmyshk dobishme: përshpejton tretjen, heq lodhjen, përmirëson kujtesën.