Mënyrat për të reduktuar indeksin e glycemic


Indeksi glycemic është një masë që tregon shkallën e tretjes së karbohidrateve, duke rezultuar në sasinë e glukozës dhe insulinës në gjak rritet. Insulinë, nga ana tjetër, shkakton mekanizmin mbrojtës të trupit, sipas të cilit është depozituar sheqer si rezerva në indet dhe organet e formuar në yndyrë. Kjo shifër është më e madhe shpejtë produkti është i ndarë. Për të parandaluar formimin e yndyrës është e rëndësishme të dini se mënyra për të reduktuar indeksi glycemic e ushqimeve.
Ushqime të veprimit me të miratuara nga qeveria të lartë


Ushqimi që ka një indeks glycemic mbi 60 po na konsumuar, çon në një rritje të shpejtë në sheqerit në gjak dhe formimin e insulinës. Përbërës fundit është menduar për shpërndarjen e sheqerit në indet, ruajtjen atë si yndyrë. Përveç kësaj, insulina parandalon akumulimin yndyrë përsëri bëhet glukozë të konsumuar nga trupi si energjia.

Nga ushqimet që konsumojnë me indeks të ulët glycemic dhe duke përdorur mënyra për të zvogëluar absorbimin shmangshme mprehtë e glukozës dhe formimin e rezervave yndyrë. Ndër këto produkte lëshojnë, përmban karbohidratet ngadalshëm ushqime. Të ardhurat e glukozës në gjak është bërë në tufa të vogla. Si marrja e saj është konsumi i energjisë. Kështu, ajo është tërësisht në nevojat e trupit, të mos kthyer në yndyrë. Duke marrë ushqim me GI të ulët, njeriu ndjen mbushje të gjatë.


Si mund të zvogëlojë Indeksi glycemic?
Ngadalësojnë procesin e përthithjes të glukozës janë fije dietetike (fije). Nga produkti i mbushur me fibra, përfshijnë perime, bollgur, fasule.
Më shumë kohë është e nevojshme për thithjen e niseshte (amyloze). Kështu, të miratuara nga qeveria e orizit korotkozernovoho lartë se dlynnozernovoho.
Nga mënyrat për të reduktuar nivelin e indeksit përfshijnë pastrimin, përpunimin dhe përtypet ushqimin. Sa më shumë fibra në fruta, më shumë kohë është e nevojshme për përtypet tyre dhe thithjen ngadalshëm të glukozës.


Shkalla e ndikimeve thithjen pjekurisë ushqime bimore. Çfarë speleo fruta, më të lartë të miratuara nga qeveria. Për shembull, banane glukozës në të gjelbër do të absorbohet më ngadalë se të verdhë.
Metoda e përgatitjes gjithashtu ndikon në të miratuara nga qeveria. Për shembull, makarona tretet ajo më e lartë se undercooked, dhe pjekur patate në furrë Ai gjithashtu ndryshe ngjitur.

Raporti i prodhimit të ushqimeve acid ose të kripura gjithashtu ndikon në indeksin. Ndihmon për të reduktuar glycemic indeksi ushqime acid. Për shembull, uthull, lëng limoni, perime turshi. Erëza, kripë ndihmon të përshpejtojë procesin e tretjes, e cila e rrit thithjen e glukozës.

Për të maksimizuar shpejtësinë e asimilimit të rezultateve të glukozës në përdorimin e sheqerit. Kjo mund të jetë shurupe, sportive pije, lëngje Shop. Përdorimi i fruktoza ka pak ndikim në shkallën e tretjes së glukozës. Për shembull, perime, fruta, mjaltë, shurup misri,

Nga mënyrat për të reduktuar të miratuara nga qeveria përfshijnë konsumin vыsokobelkoy të ushqimit (mish, djathë, vezë, djathë). Ai ngadalëson procesin e tretjes dhe absorbimit të glukozës. Për shembull, makarona me salcë domate do të ketë një indeks më të madhe se makarona me mish. Ajo ofron një ndjenjë e plotësi dhe ngadalëson përfshirjen e glukozës në gjak ushqimeve yndyrore. Megjithatë, yndyrna për shëndetin Rekomandohet bimore janë të pranishme në produktet detare.


Plotësisht të përqëndrohet në produkte me GI të ulët nuk duhet të jetë. Këto përfshijnë patate të skuqura dhe pica dhe cupcakes përfitojnë në luftën kundër peshë kanë sjellë. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë ushqimet kalori të gatshme dhe i kushtoj vëmendje për cilësinë e tij ushqyese. Për shembull, nuk e përjashtojnë kungull dhe shalqi. Për shkak se ata kanë përfitime të mëdha, ata rrallë të përfshijë në menynë e tyre.