Ushqim CompatibilityNëse ju hani një cilësi të lartë dhe të pasur në kalori, ju ende keni një mundësi e madhe për të dëmtuar trupin tuaj, për përdorimin e tyre në kombinime të gabuara.
Ju mund të jetë pak i befasuar nga kjo, por kombinimet më të zakonshme janë të gabuara dhe të komplikojë tretje. Për qartësi, më poshtë është një tabelë e përputhshmërisë së ushqimit. Unë e di se disa kombinime do të duket interesante.
Por tabela tregon se si produktet e kombinuara në aspektin e tretjes, nuk shije.Ushqime Compatibility GrafikuMë shumë për pajtueshmërinë e produkteve

Mishit, pulave dhe peshku.
Është e dëshirueshme që mishi ishte ligët. Ju duhet të preferojnë viçi dhe qengji dhe derri është më e mirë për të reduktuar konsumin. Mishi nuk përshtatet mirë me shumicën e produkteve të tjera. Ideal - është mish me shumë perime jeshile dhe nekrohmalystyh. Por alkoolit në mënyrë të konsiderueshme pengon tretjen e proteinave shtazore. Pra, "qebap në raki" - si e shijshme, dhe në mënyrë të dëmshme!
Bishtajore.
Kjo fasule, bizele, fasule, soje, thjerrëzat, etj Në të dyja këto produkte përmbajnë sasi të larta të proteinave dhe niseshte. Si të bardhëve, bishtajore kombinohen mirë me perime dhe niseshte si ato janë në përputhje me yndyrna tretshëm (vaj vegjetal).

Gjalpë, krem, krem ​​kosi.
Kjo yndyrna shtazore dhe nuk duhet të përdoret së bashku me ushqim proteina.
Ëmbëltore sheqer.
Këto përfshijnë bllokime, shurupe, ëmbëlsira, etj Ata janë të kombinuara dobët me pothuajse të gjitha produktet e tjera. Ëmbëlsirë pas një vakt - Gabimi më i zakonshëm! Fakti se sheqeri është zhytur direkt në zorrë. Nëse ëmbëlsirat e tjera pasi të hahet, atëherë ata duhet të qëndrojnë në stomak - ajo shkakton fermentimi.
Bukë, drithëra, patate.
Këto produkte përmbajnë shumë niseshte, dhe kështu nuk duhet të përdoret me ushqim proteina - kjo është rregulli kryesor! Gabimet ngjyra tradicionale: makarona me qofte, gulash me hikërror qull, patate të skuqura me mish dhe kombinim të tjera popullore. Një tjetër karakteristikë e banorëve të gabimit - Të gjitha të bukës jam. Buka nuk është domosdoshmërisht të plotësuar çdo vakt!

Fruta acid dhe domate.
Portokall, limon, grejpfrut, shegë, pineapples, mandarina, mollë, dardha kosi kosi, rrushin e papjekur - këto ushqime përmbajnë acide që shkatërrojnë enzimë ptyalin që prishet niseshte. Sepse acidet dhe niseshte duhet të merren në kohë të ndryshme.
Fruta Napivkysli.
Ata janë të ëmbël mollë, dardha, pjeshkë, kajsi dhe rrush. Dhe gjithashtu manaferrat të tilla si blueberries, raspberries, luleshtrydhe, currants, luleshtrydhe.
Fruta e ëmbël, fruta të thata.
Datat, fiq, rrush, kajsi të thata, kumbulla të thara, dardha të thata, persimmons. Rregulli kryesor i çdo frutave: nuk hanë ushqimin e tyre, i cili për një kohë të gjatë për të tretet. Fruta mund të hahet për 20-30 minuta para një vakt - gjatë së cilës kohë ata kanë kohë për të peretravytysya. Sidomos rreptësisht ndjekin këtë rregull kur të hahet shalqi dhe shalqi.

Perime dhe zarzavate nekrohmalysti.
Këto përfshijnë lakër, tranguj, qepë dhe onions gjelbër, piper zile, bizele jeshile, spinaq, patëllxhan dhe kopër, majdanoz, selino, rrepë, panxhar krye, rrepkë. Ky grup përfshin gjithashtu "polukrahmalystыe" perime: rrepkë, rrepë dhe rrepkë. Sikurse shihet nga tabela, këto produkte të përkryer me të tjerët.
Perimet niseshte.
Këto përfshijnë lulelakër, panxhar, karrota, kungull, kungull, rrikë. Rregulli bazë i përdorimit të këtyre produkteve - jo për të përziejnë ato me sheqer. Në kombinim me sheqer këto perime shkaktojnë fermentimin në stomak.

Qumësht.
Mos harroni një herë dhe për të gjithë: qumësht - ushqim dhe nuk pi! Përkundër faktit se disa kombinimi i qumështit janë të lejuara, I highly recommend duke marrë atë larg. Fakti se qumështi stomaku curdled mbulon grimcat e tjera ushqimore dhe kështu izolimin e tyre nga veprimi i lëng stomakut për aq kohë sa ajo nuk është qumështi peretravytysya.
Djathë, produktet e qumështit.
Nga produktet e qumështit të përfshijnë kos, kos, qumësht i thartuar ziera, qumësht i thartuar pjekur dhe të tjera më pak të njohura. Sipas hulumtimit Ilya Mechnikov vërtetuar se produktet e qumështit krijon një mjedis acid në zorrë, e cila pengon zhvillimin e baktereve putrefactive.

Djathë, djathë.
Djathë cilësi përfshin të gjitha komponentët më të dobishme të qumështit në formë të koncentruar dhe është një produkt i shkëlqyer për një mënyrë jetese të shëndetshme. Por, djathë të përpunuara duhet të shmanget, pasi këtë produkt panatyrshme.
Vezë.
Disavantazhi kryesor i këtij produkti është përmbajtja e lartë e kolesterolit në verdhë veze. Perimet jeshile dhe dëme nekrohmalysti neutralizuar nga kolesteroli. Hani vezë në kombinim me perime.
Arra.
Ato përmbajnë shumë proteina dhe janë të pasura në përbërjen minerale. Arra - neyyazytsirno produkt i dobishëm, por ne kemi nevojë të dimë se kur do të ndalet me përdorimin e tyre. Mjekët nuk e rekomandojmë për të ngrënë më shumë se një grusht arra në ditë.

Pjeprat.
Sipas shalqi Tabela duhet të merret veçmas nga çdo produkte të tjera. Por sipas mendimit tim, kjo pikë është shumë kategorik, pjepër dhe me fruta të tjera.