Mënyrat për të hequr qafe rritje oreksit


Gratë kanë luftimeve të ndryshme me mbipeshë: dikush dieting, disa plagë qarqet e parkut, dhe dikush është duke u përpjekur për të humbur peshë me një pilulë magjike. Shumë gra të gjeni shkaku i trashje rrit oreksin, dhe me të gjitha mjetet duke u përpjekur të mashtrojë, të cilat nuk mund të jenë gjithmonë të sigurt për shëndetin. Pra, para se të akuzojnë të gjithë oreks, ju duhet të dini se çfarë oreksin në përgjithësi, dhe pse ajo ngre.
Çfarë është oreksi
Oreksi organizëm të nevojshme për pritjen e qëndrueshme e trupit të lëndëve ushqyese. Gjithashtu stomak normale oreksi ndihmon për të absorbuar më mirë ushqim të konsumuar, në sajë të zhvillimit të lëng stomakut. Psikologët kanë vënë re se oreksi normal sugjeron mirëqenien dhe mungesën e ndonjë përvojë. Shpesh shkaku i çrregullimit mund të jetë oreks humor të keq, sëmundje endokrine dhe sistemin nervor, traktin gastrointestinal ose dobësimin e imunitetit. Prandaj, ju duhet së pari të identifikojnë shkaqet e dëshirës suaj shfrenuar për të ngrënë, dhe pastaj të kërkojnë mënyra për të shpëtoj nga një oreks në rritje.Shkaqet e rritjes së oreksit
Dështimi i metabolizmit të karbohidrateve në trup është një nga shkaqet më të zakonshme të rritur oreksin. Për këtë arsye, nuk është shtim në peshë, dhe si pasojë dhe trashje. Në këtë situatë, njerëzit gjithmonë si karbohidratet, por vetëm "i keq" në vend se "të mirë". Nga karbohidratet "i keq" janë makarona, bukë, ëmbëlsira, pije e ëmbël. Përdorimi i këtyre produkteve rrit nivelet e gjakut të glukozës. Pastaj është lirimin e insulinës në gjak, dhe për shkak se ky nivel duhet të jetë normë, atëherë ajo është lëshuar në gjak në sasi shumë të mëdha. Si rezultat i glukozës reduktuar ndjeshëm, nga e cila truri merr një sinjal përsëri në lidhje me mungesën e tij. Kështu që këtu është një rreth vicioz.


Shkelja e metabolizmit të karbohidrateve të çon në akumulimin e kalorive dhe yndyra, i prodhuar insulinë. Pra, nuk është shtim në peshë. A mund të dal nga ky rreth? Është e nevojshme për të sjellë në glukozë normale të gjakut.

Dështimi në metabolizmin e karbohidrateve nuk ndodh menjëherë, por për kohën e madhe kur ne vranë kequshqyerja e trupit, stresi, stilin e jetës tuaj më pak aktive. Pra, se si të shpëtoj e oreksit tepruar përfshijnë ndikimin në të gjitha sferat e veprimtarisë njerëzore.


Mënyrat për të reduktuar oreksin
Së pari, ju duhet të përshtateni dietën tuaj. Heqin qafe e kam zakon të filluar ushqimin tuaj me skuqur, yndyrore dhe ushqimi i gatuar. Procesi i tretjes së këtyre produkteve është shumë e gjatë, dhe pas vakt ndjerë shurdhim në stomak. Mos kombinoni në një vakt produkte të papajtueshme, ata rrisin barkun riciklimit, dhe ushqimi i tillë mund të zgjatem shumë kohë në trupin tuaj.

Ju nuk mund të pini ujë menjëherë pasi të hahet. Uji heq ushqim që nuk ka ende peretravytysya nga stomaku. Ky mikroorganizëm asimilon këto produkte nuk janë, dhe personi ndjehet i uritur përsëri.


Një tjetër mënyrë për t'u marrë me rritjen e oreksit janë të privuar trupin tuaj e lodhje dhe lodhje. Ndiqni ndjenjën tuaj. Nëse ne ndjehemi të lodhur të gjitha vitaminat dhe ushqyesve lënë vetëm trupin dhe qelizat tona kërkojnë pushtet, kështu që ne duam të ngrënë.
Reduktuar oreksin mund të përdorni spastrimin zorrë e toksinave. Kur slagging zorrë humbet aftësinë e saj për të absorbuar ushqyesve. Dhe që trupi është i mangët vitamina dhe minerale ne përsëri të fillojnë të hanë.


Një arsye tjetër për rritjen e oreksit është një nxitojnë gjatë vakt. Ushqimi tretet dobët, kështu sinjali i ngopjes në tru vjen shumë më vonë, dhe ne vazhdojmë për të ngrënë.

Shkaqet psikologjike
Ana psikologjike e jetës gjithashtu ka një ndikim të madh në oreksin e njeriut. të gjitha në një kohë një person kalon në punë ose në shtëpi, dhe u mungon përvoja dhe emocionet pozitive. Pra, ne të përpiqemi për të zëvendësuar këtë mungesë ushqimi. Ushqim e shijshme na ndihmon të shpëtuar nga përvojat dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Dhe në qoftë se në këtë proces ne jemi të hahet të zënë ose shikuar televizion ulur në internet, yyazytsirnist hani rritje e tepruar.


Pakënaqësia me jetën e tyre personale, mungesa e vëmendjes dhe dashurisë të çon në atë person fillon të ngrënë një shumë të ëmbëlsirat. Si ëmbël ndihmon të prodhuar serotonin hormon ndryshe hormon lumturi se të hahet çokollatë, njeriu ndjen gëzim.

Shpesh overeating mund të kandidojë larg nga solidariteti të pronarit. Vizitori nuk duan të ofendojnë ushtrinë, dhe për këtë arsye duke u përpjekur të gjitha enët që janë në tryezë. Por për shkak të festave nuk është vetëm ushqim i madh, por mbi të gjitha, komunikimin. Dhe ju keni për të identifikuar veten, ju shkoni për të vizituar në mënyrë që të flasin apo të ngrënë.


Produktet që zvogëlojnë oreksin
Uria bëni ushqime mirë të ëmbël, por ata duhet të jenë të kujdesshëm. Ju mund të hani një copë çokollatë e errët apo karamele nenexhik. Vetëm mos të përpiqet për të shtypur kundërshtarin biskota urie ose rrotullon, shtim në peshë në këtë rast do të shmanget. Gjithashtu copes me mollë urie, fruta të thata, dhe në qoftë se koha drekë të ha një copë pulë të zier me herbs dhe kos, ju do të ushqehet edhe për një kohë të gjatë dhe të merrni më pak kalori. Lista e produkteve që ndihmojnë për të përballuar me urinë janë: kos, peshk, kakao, lëngje agrume.