Fruta dietat janë të rrezikshme për shëndetin


Në favor të dyshimeve të freskëta fruta askush, ata janë të pasura në ushqyesve dhe thjesht e shijshme, por e gjithë kjo nuk do të thotë se fruti mund të hahet pa masë. Kjo është për mendime të tilla priren shkencëtarët nga Evropa Perëndimore, të cilët argumentojnë se dietat e frutave janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Shumica e njerëzve priren të besojnë se fruta të freskëta dhe perimet ka asgjë veçanërisht e rrezikshme nuk mund të jetë dhe nuk janë turp për të ngrënë sa më shumë që ju dëshironi. Për më tepër, shumë nga ata që vendosën për të humbur peshë, humbasin peshë, të marrë në konsideratë frutave dhe perimeve të sigurt. Ka edhe projektuar posaçërisht dietë fruta nga e cila inkurajoi sistematike të shpëtoj nga kg shtesë, dhe tani thonë se ata mund të jenë të rrezikshme për shëndetin, është ajo?


Dietë frutash mund të jenë të rrezikshme kryesisht për shëndetin e diabetikët dhe njerëzit me nivele të larta të kolesterolit janë të prirur për të tërësisë. Për shkak të faktit se sheqer fruta të përfshira në fruta në sasi të mëdha, nuk është e favorshme për të shtypur urinë, shpesh njerëzit humbasin kontrollin mbi se sa fruta hëngri edhe ai. Sidomos kjo kontribuon rrënjosur në mendjet e mendimit se fruti për figura të padëmshme, por në realitet kjo nuk është mjaft e vërtetë. Disa fruta përmbajnë shumë kalori, kështu dietë fruta nganjëherë nuk është aq efektive sa pritet prej tyre, dhe në disa raste, këto kufizime diete krejt të rrezikshme për shëndetin.


Megjithatë, kalorive që përmban fruta, për figurën mund të konsiderohet i sigurt, ju duhet të vërtetë të përpiqen për të marrë më të mirë në fruta të freskëta të natyrës, por një grevë nga shëndeti mjaft e mundshme. Në mënyrë tipike, dietë fruta për humbje peshe është e rekomanduar për të ngrënë një fryt të veçantë kur dëshirë do të ndihet, megjithatë Fruktoza, ndryshe nga glukoza, nuk shtypur oreksin, por është plotësisht e aftë të ndikojë në gjendjen e dhëmbëve, dhe sheqer të rregullt. Fruta, perime si ushqim, janë tretur mjaft shpejt dhe me lehtësi, kjo nuk është e ndaluar për të ngrënë gjatë natës, edhe pse në disa raste ende e rekomanduar për të zgjedhur se çfarë duhet të preferoni fruta. Në veçanti, kivi, për shembull, janë këshilluar të largohen nga mëngjes, sepse ai është fryt ngrënë në mëngjes do të sjellë më nga trupi (1 kivi përmban pothuajse të gjithë kërkesat e të vitaminës C, të nevojshme për funksionimin normal të trupit). E njëjta gjë mund të thuhet për agrume.


Megjithatë dieteticieneve dhe trajnerët palestër shumë të rekomandojë për të përdorur një sasi mjaftë e frutave për të gjithë njerëzit, duke përfshirë edhe ata që kërkojnë për të humbur peshë.
Këtu janë disa fakte për të mbrojtur fruta:
1. Shumica e frutave dhe perimeve përmbajnë minerale dhe vitamina, të cilat shkojnë afërsisht të ngjashme. Megjithatë, pothuajse çdo pjesë e vetme e frutave (ose familje) ka vet, të dallueshme nga grup tjetër të antioksidantë. Kjo sugjeron nevojën për të diversifikuar rënie e tyre fruta si antioksidantë janë, për shembull, qershi do të jenë të ndryshme se dardha apo mollë. Mbrojtja maksimale për trupin tuaj mund të uyazyka vetëm nëse dietë e njeriut do të fluturoj ndryshme të frutave, duke përfshirë ndonjëherë e dëshirueshme që të lejojë veten që të shijojnë frytet ekzotike.


2. Frutat janë të pasura me fibra, ato përmbajnë sheqer nuk është aq e përqendruar si në produkte të tjera.

3. Frutat e bëjnë një person të bukur dhe energjik. Studimet kanë treguar se njerëzit dietë të cilëve përmban shumë fruta të duken më mirë se ata që hanë këto ushqime herë pas here. Pamje të shëndetshme dhe atraktivitetin e përgjithshme popull të veçantë që preferojnë fruta të freskëta, ato reduktojnë pigmentim lëkurës, rritjen e fluksit të gjakut në sipërfaqe, duke e bërë ngjyra e lëkurës të shëndetshme. Nga ana tjetër, për ata që çojnë jeteses aktive, fruta është një burim i domosdoshëm i energjisë për shkak se aktivizon sistemin e muskujve, fruta të tilla si rrush të thatë dhe rrushi i rritur durimin minerale që përmbajnë, mund të forcojnë kockat.


Siç është e qartë përfitimet e frutave - është e pamohueshme, kështu që pse dietë fruta mund të jetë e dëmshme për shëndetin? Si zakonisht, të gjithë gjë, si që është i njohur të jetë rreth. Njeriu në gjendje normale e vështirë të mjaftueshme për të kaluar vijën kur fruta me produkte të dobishme të bëhet një burim i rrezikut. Shumica prej nesh thjesht nuk janë në gjendje për të ngrënë një sasi të madhe, në qoftë se dietë është e ndryshme, që përmban produkte të tilla si drithëra, mish, peshk, qumësht, etj Megjithatë, ata që kërkojnë për të humbur peshë me dietë frutash zakonisht janë në rrezik të abuzimit të frutave të freskëta, që në fakt është i vetmi burim i energjisë gjatë humbje peshe.

Dietë fruta nuk duhet të zgjasë një kohë të gjatë, ndërsa numri i perimeve të ngrënë duhet të kufizohet - ekspertëve të tilla përfundim se vërejtur për njerëzit që duan të humbin peshë me një sistem të tillë të furnizimit me energji. Me uljen e peshës përmes fruta dietë si në nivelet e gjakut tryhlitsyrydiv që kontribuojnë në rrezikun e hipertensionit dhe atherosclerosis, e cila nga ana kërcënon për shumë sëmundje, për shembull, mund të çojë në goditje, sulmet në zemër.

Dietë e duhur duhet të përfshijë jo vetëm frutat, shumica e dietës njerëzore në humbje peshe duhet të përbëhet nga perimet. Ekspertët këshillojnë për të shkuar rregullat e mëposhtme: dietë duhet të përbëhet nga 20% të frutave dhe 80% perime, në qoftë se ju doni të ndiqni kushtet dietë. Shumica kufizimet nuk duhet të rrinë një kohë të gjatë, rekomandohet fuqimisht për të humbur peshë në këtë mënyrë më shumë se një javë, pasi të gjitha mineralet e nevojshme nga trupi nuk mund të merret vetëm me fruta dhe perime. Përkeqësimi në dietë duhet të jetë një sinjal për heqjen e kufizimeve në dietë.