Frutat dhe perimet në parandalimin e sëmundjes


Frutat dhe perimet në parandalimin e sëmundjes luajnë një rol të rëndësishëm. Ato përmbajnë shumë sheqerna, fibra, vitamina, elementët gjurmë dhe shumë kripëra minerale. Perimet dhe frutat kanë shije dhe cilësitë vlefshme.
Përdorni fruta dhe perime në parandalimin e sëmundjes
Që nga kohët e lashta, perime dhe fruta janë përdorur për sëmundjet e zemrës. Nëse ënjtje e mundshme të qarkullimit të gjakut në indet grumbulluar ujë dhe sodium. Përdorimi i produkteve që përmbajnë kalium - kumbulla të thara, rrush, kajsi të thata, patate, të ndihmojë për të reduktuar ënjtje, dhe për të hequr nga natriumi trupit dhe ujit. Përveç kaliumit rrit norma e zemrës. Perimet dhe frutat përmbajnë shumë ujë, është e zhytur prodhimit të ngadalshme dhe më të shpejtë, por përmban komponimet e azotit pak. Prandaj, dietë e frutave dhe perimeve, rrit sekretim të azotit me toksina të ujit.Infarkt miokardi është caktuar dietë, duke përdorur sasi të vogla të kripës, të cilat përjashtojnë produkte që shkaktojnë goditje. Shpesh pacientët e tillë pjesa tjetër shtrat shkakton kapsllëk, kështu dietë duhet të administrohet substanca që nxisin lëvizjet zorrë (pure ose infuzion e kumbulla të thara, karrota dhe panxhar lëngje).
Në sëmundjet e traktit biliar dhe mëlçisë lejohet të përfshijë në dietë e frutave dhe manaferrat të tjera përveç notave të thartë - boronicë, mollë Antonovsky, pasi ato shkaktojnë vrull e traktit biliar. Frutat dhe perimet mund të përdoret në të pjekur dhe të papërpunuara. Ne rekomandojmë përdorimin e këtyre pelte me lëng limoni, luleshtrydhe, mollë, chernosmorodynnoho, qershi dhe rrushit, si dhe të thata komposto frutash, fruta të freskëta. Leja për të përdorur: luleshtrydhe, kumbulla, qershi, currants, raspberries. Si dhe luleshtrydhe, rrush, mandarina, portokall dhe prunes.


Në kronike fruta nefrit dhe perimet janë përdorur për të reduktuar ënjtje për shkak se ato përmbajnë pak kripë, një proteine ​​pak si rezultat i rritjes së urinimit. Për këtë sëmundje duhet të jetë në dietën malosolenoy (ditë duhet të jetë jo më shumë se 5 gram kripë).
Perimet Limit përmbajnë shumë vajra esenciale. Kjo - rrepkë, rrepë, rrikë, kalë dori, hudhër, qepë. Është e rekomanduar për të përdorur lëng frutash - portokalli, kumbull, qershi, mollë. Si dhe karrota, panxhar, datat, kungull, shalqi.

Në ulçerë duodenale dhe stomakut gatuar perime temë janë të inkurajuar të aplikojnë fruta dhe perime copëtuar mirë. Në akute ulcerat fruta dhe perime nuk e marrin.
Në gastrit kronik me rënie sekrecion tregon fruta dhe perime në formën e frutave zier, mus, pelte, pelte, patate pure, dhe në një mënyrë holistike.
Në gastrit kronik me rritjen e sekretimit të perimeve fortë supë eliminohen dhe perime supave. Herbs dhe perimet janë dhënë në formën e pure. Ndalohet fasule, kastravecat, lakër, rrepkë, spinaq, rrepkë, hudhër dhe qepë.


Në trajtimin e trashje janë frutat dhe perimet të rëndësishme. Është vërtetuar se, për shkak të frutave acidit tartronovoyu dhe perime pengojnë karbohidratet tranzicionit në yndyrë. Ata konsumojnë papërpunuara. Përveç kësaj, fruta dhe perime të eliminojë kolesterolin nga zorrë. Me trashje është e rekomanduar për të marrë varieteteve pa sheqer e frutave dhe perimeve, si një të plotë karbohidratet të trupit të njeriut në yndyrë shpejt të kalojë.
Jeshile Recommended tretë, patëllxhan, lulelakër, lakër e kuqe dhe të bardhë, domate. Dhe si asparagus, bishtaja dhe trangujve. Kjo është e padëshirueshme për të përdorur radishes, rrikë, hudhër, qepë, sepse ata të irritojë buds shije, duke rezultuar në të drejta të plota rritur oreksin.

Është e nevojshme për të përjashtuar banane, fruta manit, e ëmbël qershitë, rrush, persimmons, fiq dhe fiq, ato përmbajnë një shumë të karbohidrateve. Me fruta trashje dhe perimet përshkruajnë ditë agjërimi, ajo mund të jetë shalqi, portokalli, mollë. Dhe një ditë një person mund të marrë 15 kg fruta dhe perime për 5 pritjet.

Në përdhes për të përjashtuar nga të hahet fiq, raven, spinaq, lëpjetë. Ne rekomandojmë përdorimin e patate, karrota, lakër, duke siguruar veprimin oschelachyvayuschee, si dhe dogwood, dardhë, mollë për të sjellë trupin e oksalik.

Në përdhes kalojnë agjërimi ditë me 300 g perime të papërpunuara 5 herë në ditë. Kjo përmirëson sekretim të bazave purine dhe promovon alkalises gjak.
Sëmundjeve në fruta dhe perime të luajë një pas të rëndësishëm këtë këshillë dhe këshilla mjekësore mund të parandaluar sëmundje të ndryshme.