Helmimi me ushqim - Trajtimi


Helmimi me ushqim është e ndarë konvencionalisht në dy grupe:

 • Helmimi nga produktet toksike.

 • Toksoynfektsyya ushqim.


 • Duke mos produkte helmuese janë ata jeta raft e të cilit erdhi - një produktet e para të dëmshme që përmbajnë helme dhe kimikate të dëmshme. Në mesin e këtij grupi të ushqimit shumë lloje të kërpudhave dhe manaferrat, dhe bimët dhe fara e tyre.
  Nga produktet që shkaktojnë toksoynfektsyyu, janë ato që përbëjnë dietën tonë të zakonshme, por ata përkeqësuar për shkak të magazinimit të pahijshme apo jetës të skaduar raft, dhe të bëhet burim i toksinave dhe patogjenëve.


  Shumica e njerëzve e dinë se manaferrat, kërpudhat dhe bimët nuk mund të përdorin, kështu që grupi i parë i helmimit janë shumë të rralla. Më shpesh në dietën e një personi për neglizhencë dhe pakujdesi e tij duket se u zhduk ushqimin e cila përfundimisht çon në helmim.

  Karakteristikat e trajtim të helmimit ushqimor te fëmijët


  Trajtimi i helmimit të fëmijës nuk është shumë e ndryshme nga trajtimin e kësaj sëmundjeje në të rritur: Dallimi i vetëm është se fëmija shpejt reagojnë ndaj toksinave nga pesha e ulët, përqendrimi i tyre në trup për këtë arsye më sipër.

  Prandaj manifestim i helmuar një fëmijë mund të jenë më akute.
  Gjëja e parë për të vlerësuar gjendjen e pacientit të vogël nëse ajo dhemb përzier butë, ai refuzon për të ngrënë dhe e pyet për më shumë ujë, thërrisni një doktor apo ambulancë nuk është e nevojshme. Mjaftueshme për të dhënë mjaft fëmijën tuaj të ujit (1 litër), i cili duhet të shtoni një mangan pak. Kjo do të parandaluar dehidratim dhe të përshpejtojë shfaqjen e refleks vjella.
  Pasi stomaku është pastruar, fëmija duhet të ushqehet çdo 3 orë aktivizimit të karbonit në normën e një tabletë për 1 kg. Qymyr druri aktivizuar mund të zëvendësojë sorbents tjera (enterosgel, lyferan, qymyr të bardhë, etj).

  Helmimi i produkteve të qumështit - Trajtimi


  Para se të trajtuar produktet e qumështit helmues, ju keni nevojë për të përcaktuar se është helmuar apo infeksion.
  Në qoftë se helmimi në njerëzit pas 6 orë pas një vakt fillon diarre, ndjeu dhimbje barku dhe fillon të vjella.
  Ky është një reagim normal, i natyrshëm si një mënyrë për të pastruar e toksinave të dëmshme, kështu që me dhunë të përfundojë këto procese nuk duhet: Qëllimi i trajtimit është për të lehtësuar pastrimin.
  Për ta bërë këtë, të pini shumë ujë (të paktën 1 litër), dhe pastaj të shkaktojë të vjella refleks dhe të qartë në stomak. Për të përshpejtuar procesin e pastrimit të zorrëve duke përdorur sorbents se toksina. Është e rëndësishme për të bërë procedurën shpejt për toksina nuk është depërtuar në numër të madh në gjak. Të njëjtat rregulla të thjeshta që përdoren për trajtimin e helmimit me djathë: këtë produkt prishet në temperaturë të lartë në verë duhet të zgjidhen me kujdes.

  Trajtimi i peshkut helmimi


  Helmimi i peshkut si mish ose kërpudha janë më të vështira. Prandaj, për të vetë-mjekoj në rast të humbur konsumin e peshkut nuk është e nevojshme.
  Për këtë lloj të helmimit karakterizohet simptomet në vijim:

 • Të vjella dhe të përzier.

 • Marramendje dhe dhimbje në tëmthat.

 • Diarre.

 • Uljen e temperaturës së trupit.


 • Para arrin ambulancë, ju filloni trajtim: pini shumë ujë dhe artificialisht sjell të vjella. Kjo duhet të bëhet sa më shpejt të jetë e mundur që të mos vazhdojë toksina helmojnë trupin.

  Në mënyrë për të pastruar zorrët (dhe të bëjë të nevojshme, sepse nëpërmjet saj substancave të dobishme dhe më të dëmshme janë të zhytur në gjak) sorbent për të pirë, ose të vënë një klizmë.
  Pas mbërritjes, mjekët, pacientit të hospitalizuar dhe të sigurojë ndihmë eksperte në spital, ka shumë të ngjarë duke përdorur një pikatore.

  Trajtimi i helmimit kërpudha


  Kjo helmim të rëndë, të cilat mund të ndodhin (pa llogaritur helmet specifike) - këtë helmim kërpudha. Në këtë rast, vdekjet e shpeshta në apel fund për ndihmë mjekësore, dhe kështu gjëja e parë për të bërë në rastet e helmimit të dyshuar kërpudha - të thërrasë një ambulancë.

  Në të njëjtën kohë pacienti duhet të pini shumë ujë me shtimin e të vjella mangan dhe shkaktojnë. Pas pastrimit në stomak për të pirë sorbent në sasi të mëdha.
  Pas mbërritjes, ambulancë, pacienti është marrë në spital dhe, në varësi të gjendjes së saj ose të tërheqë në një spital ose në kujdesin intensiv.

  Trajtimi i mishit helmimi


  Trajtimi i helmimit të mishit nuk është e ndryshme nga llojet e tjera të trajtimeve helmimit dhe të rendit të tyre: së pari të vlerësuar gjendjen e pacientit dhe shkakun apo një ambulancë, ose të marrë përgjegjësinë për trajtimin e vetë. Pastaj, në çdo rast, pacienti pi shumë ujë, duke shkaktuar të vjella dhe barkut lan aq kohë sa ajo nuk e pastruar vakt. Atëherë një person pi një numër të madh të sorbents çdo 2-3 orë para se të bëhet më e lehtë.