Ushqimi për përmirësimin e qarkullimit cerebrale


Përmirësimi i qarkullimit të gjakut në tru kontribuon punën e saj të mirë dhe për të përmirësuar të gjitha proceset vitale në trup. Me një furnizim të mirë të gjakut të trurit mund të kryejnë ngarkesës kompleksitet të madh. Përdorni një dietë të specializuar, të pasur në substancat që kanë një ndikim pozitiv në rrjedhjen e gjakut cerebrale - pastrimi gjakut, zgjerimin dhe forcimin muret e enëve të gjakut.
Ushqimi për të përmirësuar rrjedhjen e trurit gjakut është shtuar në dietë të zakonshme, dhe nuk kërkojnë respektimin e dietës, vidyazyka e ushqimeve të preferuar. Për të mbështetur sistemin nervor, në fund të cilat janë në anije, toning ato të përfshira në shkaktimin vrull (ngushtim) acide yndyrore polyunsaturated nevojshme. Ata të dy të parandaluar formimin e depozitave të kolesterolit në muret e enëve të gjakut, të quajtura pllaka, dhe për të hequr tepërt e "dëmshme" kolesterolit, densitet të ulët.Acidet yndyrore gjetur në sasi të mëdha në vaj perimesh, gjithashtu u rrit hips, fara kopër, gjethe delli. Përmbajtja e acideve yndyrore polyunsaturated në peshk - troftë, ton, salmon, salmon, arra, fara luledielli, fara liri. Në luledielli, flaxseed, manaferrat, çaji jeshil përmban edhe sasi të mëdha të vitaminës E, një antioksidant që qenë, përveç përmirësimin e qarkullimit të gjakut të trurit ndikon pozitivisht kujtesën, të menduarit dhe ngadalëson procesin e oksidimit. Që kolesterolit merr një rol udhëheqës në duke shkaktuar rrjedhjen e ngadaltë e gjakut nëpër shtratin e enëve të gjakut e ndërhyrjes - hiqni atë duke përdorur fije trashë, të gjitha klasat lakër, zarzavate, krunde.


Është e rëndësishme për të ndikuar në shtresë elastike e enëve të gjakut dhe për të parandaluar atë nga të qenit të dëmtuara, e cila do të parandalojë rrjedhjen e gjakut. Për këtë qëllim, përdorni mollë, dhe vitaminë C që përmbahen në këtë produkt, lufton infeksion që ka hyrë në gjak. Forcon enët e gjakut e produkteve duhet të përmbajnë vitaminat, aminoacidet dhe minerale. Grejpfrut, avokado, boronicë, Kastrati, blueberries, përdoren 1 herë në javë përpara se të hahet. Expand anijeve për të përmirësuar qarkullimin e mundshëm me tretësirë ​​hudhër të alkoolit prodhimin, rrënjë sanëz, manaferrat murriz, derdh ujë të valë. Avokat tretësirë ​​hudhër në një vend të ftohtë për 10 ditë, duke përdorur 1-2 bie në ditën e parë dhe gradualisht duke rritur dozën për 1 pikë për çdo ditë para ngrënies - 6 ditë. Pas vakt, për të mos hani për gjysmë ore, jo aq sa për të holluar dhe të mos shkatërrojnë pronat e dobishme e produkteve bimore. Anulon përdorni infuzion gradualisht, si dhe fillimi, zbavlyayuchy të bjerë. Si rezultat i infuzione të përdorura brenda 12 ditëve.


Kjo skemë nuk shkakton simptomat e tërheqjes, gjendja e keqe manifestuar dhe përkeqësim. Zgjidhni një nga këto infuzione, pa ngatërruar të gjitha përnjëherë, ruajtjen interval. Efektet afatshkurtra të vasodilation alkoolit mund të jetë problematike dhe ndikojnë negativisht në psikologjinë e njeriut. Kafe dhe raki, si një ndihmë mjeteve mund të jenë të dobishme, por përdorimi afatgjatë nuk është e këshillueshme, pasi përveç efektin e dëshiruar me anë, për shembull, të rrisë presionin e gjakut. Një verë gjë mund të konsumohen çdo ditë në sasi të vogla - 100 g, mundësisht të alternuara të kuqe dhe të bardhë. Ajo jo vetëm zgjeron enët e gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, por edhe parandalimin e pastron gjakun e kolesterolit. Gjaku i qartë duhet të jetë një në çdo gjashtë muaj për 30 ditë nëpërmjet përdorimit të arra me mjaltë, ekstrakte nga leh e hirit të kuqe malit (1 tbsp papërpunuara holluar me 1 gotë me ujë të ngrohtë zier dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 5 minuta, dhe për të marrë një çerek ztsidzhuyut gota), ose tretësirë ​​pazëvendësueshëm hudhër. Përshëndeti refuzimin e ushqimeve yndyrore, pirja e duhanit dhe mënyrë jetese i ulur.


Pas një dietë e duhur është i rëndësishëm për të eliminuar filluar mekanizmat e qarkullimit cerebrale dhe nuk përkeqësojnë ato. Low-yndyrë produkte bulmeti: djathë, kos, djathë të ndikojë në sisteme të ndryshme të trupit, më në hematopoietik. Djathë është e pasur me aminoacidet tretshëm të përfshira në qelizat e ndërtimit. Elementët gjurmë janë edhe blloqe ndërtimi. E rëndësisë së madhe është niveli i fosforit të përfshira në bishtajore, arra arra, trangujve dhe radishes. Gruri germinated të pasura me zink ndikon gjakun, përmirësuar atë. Squfur dhe hekuri janë qelizat e kuqe të gjakut - eritrociteve që bartin oksigjen qelizat dhe indet. Squfurit është gjetur në fiq, lakër, prej trangujve, karrota. Dhe hekur në jeshile mollë, qershi, bizele, oriz dhe domate.


Ushqimi duhet të jetë i freskët dhe të dëshirueshme për t'i përdorur ato në formë të papërpunuara pa përpunim teknik, i cili zvogëlon përmbajtjen e pronave të dobishme. Peshku është më mirë të gatuaj, të skuqura një tjetër faktor për rritjen e nivelit të kolesterolit. Kjo nuk do të thotë se të gjithë ushqimi duhet të jetë i perimeve dhe ëmbëlsirat shkaktojnë plagosje. Në çokollatë përmban glukozë, të ashtuquajturit "të shpejtë" karbohidratet, rrit proceset e energjisë në tru, dhe hetues dhe qarkullimi. Servings vogla të çokollatë do të ketë efekte negative në trup. Të gjithë duhet të jetë masë. Karbohidratet dhe të ulët të kalorive gjenden në fruta, fruta të thata. Tërshërë dobishme, qull oriz. Mundësisht ditë hani një gjysmë pjatë e qull dhe gjysma e manaferrat, duke zëvendësuar të dobishme dhe hetimore darkë hahet apo drekë. Produkte të tilla ushqimore me origjinë bimore, nuk "godet" të përballueshme, të arritshme, nuk ka marrë shumë kohë, dhe më e rëndësishmja të dobishme. Ushqimi për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut cerebrale, duhet të jetë i balancuar, e kombinuar, përdoret me kënaqësi dhe të mos shkaktojnë parehati.