Të ushqyerit të njeriut në sëmundjet e shtyllës kurrizore


Një proteinë e madhe është e kolagjenit. Nga kjo varet gjendjen normale të sistemit musculoskeletal e njeriut (kockat, tendons, ligaments, kërc), ai jep forcën dhe elasticitetin e indeve.
Kur rivendosjen dëmtuar strukturat kurrizore duhet gjithmonë të luajë integritetin e indit lidhor. Kjo do të thotë se dieta duhet të përmbajë proteina të mjaftueshme, sidomos kolagjenit. Le të flasim në artikullin në të ushqyerit të njeriut në sëmundjet e shpinë!

Mish mbahem në të, mish viçi, derri. Turqia mish dhe pule. Në të, përveç kolagjenit përmbante Lysine - substancë, të angazhohen në lidhje me kolagjenit, ajo bëhet stabilizator, me kalimin e kohës siguron një rezistencë qelizë për shkatërrimin e kolagjenit. Nxitja sintezën e kolagjenit produkteve për personin, të pasura me vitaminë C.Dhe, sigurisht, më mirë për të zgjedhur ato që përmbajnë përqendrim maksimal të vitaminës për njerëzit. Nga rruga, kjo e bën jo vetëm agrume. Produkte - kampionëve për vitaminë C 250 mg dhe mbi trëndafil, fruta të thata - 1500 rrush pa fara e zezë dhe speca të kuq - 250. 100 mg dhe mbi rrikë - 200 kopër dhe majdanoz - 150 buckthorn dhe lakër brukseli - 120 50-100 mg: lulelakër, luleshtrydhe - 70; e lakër të kuqe, grejpfrut - lëpjetë 60-55 10-50 mg: portokall dhe limon - 40-50 tretë - mjedër 45-37 lakër - apple 30-16.


Ndër produktet që shkelin kolagjenit - ëmbëlsirat. Pa hyrë në intricacies e biologjike, ato kontribuojnë në përkeqësimin e fibrave kolagjenit në trup. Si rezultat i kësaj, lidhjet që mbështesin shpinë, bëhet e thatë, pa jetë, palakueshëm.

Kalcium acid Hyaluronic
Acid Hyaluronic - një substancë që është pjesë e indit lidhor (ligaments) të drejtave. Kjo është një komponent i rëndësishëm i kërc kyçeve, kostum solemn me ujë në këto inde dhe për këtë arsye ofron fleksibilitet, lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e shpinë. Produkte - një burim i acidit Hyaluronic: pelte frutash (për xhelatinë), enët mpiksur nga pula (sidomos nga kombinezon karin), pelte. Një tjetër tejet të nevojshme "blloqe ndërtimi" për shpinë është kalcium - komponenti kryesor i kockave (90% e saj është në skelet). Mbipeshë serioze ngarkesës ndihet sistem kryesisht musculoskeletal, veçanërisht në sëmundjet e shtyllës kurrizore. Së pari, konstante "që mbante në një" kgs tepërta rrit presionin mbi rruaza dhe intervertebral disqe, compressing indet përreth, duke ndërprerë trofike (ushqim), të rrisë rrezikun e sëmundjeve dhe compression rrënjë nervore çon në veshin më të shpejtë të kërc në disqe intervertebral nyje, tharje e tyre të parakohshme dhe të plakjes.


Së dyti, prania e mbipeshës përfshin ristrukturimin e reaksioneve biokimike dhe metabolizmin në përgjithësi, dhe duke ndryshuar aktivitetin hormonal e gjëndra të caktuara dhe indet. Këto ndryshime çojnë në përkeqësimin e fuqisë së jetës dhe gjakut furnizimit të organeve, duke përfshirë edhe shtyllën kurrizore. Por njerëzit mbipeshë për një kohë të gjatë të ndjehen të përkryer të shëndetshme, edhe pse gjendja e tyre është ngadalë por me siguri përkeqësuar. E vetmja mënyrë për të shmangur të gjitha këto vështirësi dhe komplikime - mbani peshën tuaj nën kontroll. Shumë të dobishme në sëmundjet e ditëve të agjërimit ka të paktën 1 herë në javë. Unë mendoj se të gjithë mund të zgjedhin për veten e tyre një dietë që është më i përshtatshëm për të.


Dita e perimeve dhe të ushqyerit
15 kg të perimeve (domate, lakër, karrota), 1 tbsp ose perime vaj 2 tbsp kefir. Ndarë në 5 pritjet. Humbja e peshës - 500 gram në ditë.

Dita Apple
15 kg mollë ndahet në pesë faza. Humbja e peshës - 500 gram në ditë.

Dita e kastravec dhe të ushqyerit
15 kg trangujve ndarë në pesë faza. Humbja e peshës - 500 gram në ditë.

Dita Qumësht
6 herë në ditë për të pirë 1 tbsp. qumësht ose kos, kos (yndyrë të ulët). Humbja e peshës - 500-600 gram në ditë. Kjo dietë është rritur efekt diuretik, redukton edemë.


Dita e djathë dhe të ushqyerit
600 g pa yndyrë kos, 60 g krem ​​kosi, 2 tbsp. kafe me qumësht, pa sheqer, 2 gota e hips supë gjatë ditës. Humbja e peshës - 700 gram në ditë.