Ushqim për trurin e njeriut


Dieters shpesh ankohen se ata duhet të ndaluar të hahet çokollata si krijimtarisë reduktuar ndjeshëm: qelizat gri të refuzojë për të punuar në një uria shpejtë-karbohidrate. Nutritionists thonë se këtu punon stereotipin e vjetër e "ëmbël e dobishme për të trurit." Por kjo është mungesa e karburantit dhe të folurit nachystotu, mungesa e kënaqësisë nga ndjenja ëmbëlsi në gojë shpesh çojnë në dështime dhe dështimet e planeve humbje peshe. Pyshki dhe të lumtur për të harruar goodies për të sjellë përsëri harmoni, por nuk e di se çfarë për të zëvendësuar ato se sa për të ushqyer trurin Çfarë duhet të jetë ushqim për trurin e njeriut?


Shumë gra janë të interesuar në, është e vërtetë që dhëmb i ëmbël duhet të punojnë çështjen gri? Nga njëra anë, shumë pacientë nutritionists thonë se trajton pa ndjenja të këqija: ka marramendje dhe dhimbje koke, përqendrimi reduktuar, nervozizëm, të qenët i përgjumur dhe, anasjelltas, në rritje. Për më tepër, për të përmirësuar situatën e mjaftueshme për të ngrënë një ose dy çokollata ose pini një gotë me çaj të ëmbël. Megjithatë, njerëzit me një figurë të përsosur, që nuk favorizojnë ëmbël, çuditërisht, nuk përjetojnë probleme të tilla, si dhe aftësinë e tyre mendore jo më të ulët se sa dhëmb ëmbël.


Truri me të vërtetë ka nevojë për sheqer, më shumë glukozë. Kjo është praktikisht e vetmja substancë që trupi dredha-dredha mund të përdorni për të ushqyerit qelizat e saj. Nga rruga, këto "gustator" në trupin e një të vogël: përveç selektive trurit "ushqimin" e qelizave të kuqe të gjakut dhe muskujve hulli skeletik. Të tre struktura e trupit të njeriut vuajnë një mungesë të glukozës. Kjo shpjegon dobët tolerancës hipokaloriynyh ulët-karbohidrate dietë (të tilla si Kremlini). Gradualisht sfondi i sistemeve të tilla të ushqimit përkeqësimit kujtesës, gjumë i trazuar, përqendrim të reduktuar, rrotullon depresionit dhe trupit të reduktuar të përgjithshëm. Nuk është, natyrisht, jo menjëherë, por gradualisht, kështu që vajza topolak vështirë njoftim lidhjen midis sistemit të energjisë dhe acarim të saj nakatыvayuschym, shkrim off emocionet negative të motit.


Për fat të mirë për figurën e njeriut, truri shumë të nevojshme glukozës është në gjendje për të prodhuar jo vetëm ëmbëlsirat. Fakti që gjatë tretjes të mbetjeve të glukozës (i njëjti karburantit truri) ndahet një shumë të karbohidrateve që janë pjesë e drithëra, bishtajore, perime, fruta dhe, edhe pse në sasi modeste të produkteve të qumështit dhe të mishit. Pra, në qoftë se përfshihen në shumëllojshmërinë dietë e carbs ngadalshëm probleme edhe në mungesë të ëmbëlsirat do të lindin. Përmbajtja udhëheqësit e fosforit është mëlçi viçi, vezë peshk, djathë, fasule, bollgur dhe elb. Megjithatë, tre produkte fundit fosforit tretet me vështirësi, për shkak se ata janë në formë të komponimeve të dobët tretshëm - Phytin.


Vini re se mungesa e fosforit në njerëzit në ditët e sotme janë të rralla, por mungesa e elementeve të tjera, jod, rusët ndihen pothuajse kudo. Jodi ndikon në trurin dhe sistemin nervor, sepse hormonet tiroide formimin në të cilën ai merr pjesë. Nëse elementët gjurmë në trup është pak, ajo zvogëlon prodhimin e hormoneve që ndodh hypothyroidism. Në të rriturit, kjo gjendje mund të shoqërohet me memorie dëmtuar dhe përqendrimin, apati, të qenët i përgjumur, nganjëherë me episode të tearfulness ose nervozizëm. Në mënyrë tipike, kjo është e kombinuar me një ndryshim të lëkurës, e flokëve, ul imunitetin, shpesh me një rritje graduale të peshës trupore. Me mungesa e jodit në luftimin artificialisht yodyruya kripë tryezë. Por ajo që për njerëzit me presionin e lartë të gjakut, sëmundje të zemrës apo veshkave, gratë shtatzëna, sepse ata duhet të kufizojnë sasinë e kripës në dietë? Në këtë situatë, ju mund të përdorni të tjera jodit-pasuruar ushqimet: qumësht, kos, vezë, bukë. Ose të hyjë në një numër dietë të mjaftueshëm të burimeve natyrore të jodit: peshqit e detit, molusqeve dhe krustaceve. Ata të cilët janë alergjik në ushqim deti, alga deti lirohet - Fucus dhe leshterik (alga deti). Reaksionet alergjike janë të rralla në alga deti dhe jod në to a lot.


Nëse shija specifike e alga deti që ju nuk më pëlqen, përdorin ato në formë të thatë për të shtuar të supave apo enët kryesore. Ju lutem vini re se jodit është shumë e paqëndrueshme, ajo zhduket nga produktet e magazinimit të zgjatur ose të gabuar dhe nuk i pëlqen trajtim të ngrohjes. Prandaj, peshk, ushqim deti dhe burime të tjera të elementeve të dobishme duhet të gatuaj, të skuqura ose piqem shpejt, alga deti thatë shtuar në gatim pjatë fund dhe jodizuar ushqim shije kripë tashmë në pjatë. Në një situatë të telashe kohë të ndaluar kokën duke punuar? Yyazytsirno në trupin e magneziumit zbrazur lëvizëse. Nga ky element varet nga aftësitë tona mendore, sfond emocionale, aftësia për t'i bërë ballë stresit dhe sistemin nervor në përgjithësi.


Pyshki bëhen pengje rreth vicioz: truri refuzon të mendojnë pa sheqer, produktet e rafinuara, dhe ata të shkatërrojnë elementi magnez gjithashtu të zvogëlojë nivelin e stresit të përhershëm. Burimet ushqimore të magneziumit janë drithërat, bishtajore, bukë gruri, arra (bajame dhe cashews), peshk, sidomos harengë dhe skumbri. Ju mund të hyjë në dietë dhe magnez ujë mineral, por vetëm një vëllim i vogël, përdorimi i pakontrolluar i ujit të tillë mund të shkaktojë çrregullim gastrointestinal. Dhe mbani mend, për absorbimin më të mirë të magnezit, së bashku me produktet e përmban atë, duhet të hani ushqime të pasura me proteina dhe kalcium, të tilla si djathë dhe djathë.