Ushqimi në presion të lartë
Pas konfirmimit të diagnozës në vetvete duhet të mësojnë për të zgjidhur problemin pa përdorur për mjekun shpeshta. Le stërvitje, të kontrolluar peshën tuaj dhe dietë do të përfshijë në mënyrë të vendosur në jetën tuaj. Palestër ndihmon të ulur tensionin e gjakut, të ushqyerit dhe humbje peshe - një metodë e besueshme për uljen e presionit.
Ju duhet për të reduktuar kripë në dietat e tyre, yndyrave dhe kolesterolit, dhe rrit kalium dhe kalcium, ajo ndihmon presionin e ulët të gjakut dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
Sure, ju mund të ketë një presion të lartë, madje edhe në qoftë se ju janë të pakta dhe të angazhuar rregullisht në stërvitje fizike, kështu që ushqimi në presion të lartë është një aspekt shumë i rëndësishëm.


Një person mesatarisht në ditë 11-16h marrjes kripë, ju duhet të reduktohet në 2-3h një ditë, ndërsa ushqime të kripura - jo kripë.
Gjithashtu vlen një alkoolit pije ndaluar, çaj i fortë ose kafe, e cila është prodhuar nga ngarkesës në zemër.
Tymosur mish, dhe kështu të njëjtat ushqime të yndyrshëm mund të çojë në rritjen e peshës, mbipeshë dhe ju lënduar. Nga një sanduiç vullnetit vidyazykatysya zakonshëm. Nga yndyrna trans përfshijnë të gjitha llojet e krem ​​të ëmbël, djathrave dhe natyrisht, proshutë.
Ne do të kemi vidyazykatysya dhe sheqer. Sheqeri është lehtësisht të tretshëm karbohidratet të cilat kanë vidyazykatysya. Vetëm të gjitha llojet e pastë dhe karamele. Të gjithë ju duhet për të zëvendësuar ëmbëlsirat fruta të thata, fruta dhe produkte me krunde. Këto produkte do të përpunojë trupin për kohë të gjatë.

Ushqimi i duhur në presion të lartë:
Në dietë duhet të jetë gjithmonë perime. Perimet janë të pasura në fibra, e cila do të reduktojë nivelin e kolesterolit në trup. Perimet japin trupit një ndjenjë e plotësi.
Kjo do të forcojë muskujt e zemrës për të ngrënë drithëra, karrota, panxhar dhe prodhimet e detit Kale deti. Këto produkte përmbajnë magnez dhe kalium. Rregulli bazë për peshk gatim dhe mish - një minimum prej kripë dhe yndyrë. Është e këshillueshme për të gatuar në një kazan të dyfishtë, furrë apo kuzhinier.
Dietë hipertensionit rreptësisht e ndaluar.

Ju nuk mund të marrë një rezultat të rëndë. Hipertensioni duhet vidyazykatysya e kripë, yndyrë, vidyazykatysya e produkteve që rrisin presionin - çokollatë, kafe, çaj, djathë, arra. Që hipertensionit është e shoqëruar shpesh nga hemoglobinë të ulët (anemi), dietë duhet të hyjë në hikërror, spinaq, mëlçisë, shegë dhe arra (4-5 arra në ditë).